Aylık arşivler: Kasım 2014

Dünyanın En İlginç 8 Ağacı

Dünyanın En İlginç Ağaçları

baobab ağacı

Baobab ağacı, yeryüzünün en kalın gövdeli ağaçlarındandır. Afrika, Madagaskar, Avustralya’da yetişir. Değişik türleri olan bu Afrika’da yetişen türün boyu 10-20 metre kadar olmaktadır; gövdesinin çevresi 50 metreye yakındır.

ekmek ağacı

Ekmek ağacı, sıcak ülkelerde yetişir. Yerliler meyvesini bir çeşit ekmek yapmakta kullandıklarından ötürü bu adı almıştır.Boyu 15 metre kadar yükselebilir. Yaprakları dilim dilimdir. Meyveleri insan başından büyüktür. Ekmek ağacının anayurdu Okyanusya adalarıdır.

Okaliptüs, sıcak, sulak yerlerde yetişir. Boyu bazen 100 metreyi aşar. Toprağın suyunu çok çektiğinden bazı yerlerde bataklık kurutmaya yarar. Bu yüzden okaliğtüse dilimizde sıtma ağacı da denilmektedir. Bu ağacın yapraklarından hoş kokulu bir ya çıkarılır. Soğuk algınlıklarını geçiren ilaçların yapılmasında kullanılır.

kargabüken

Kargabüken, zehirli bir ağaçtır. Daha çok Hindistan Seylan, Kuzey Avustralya, Birmanya gibi sıcak ülkelerde yetişen bu ağacın çiçekleri küçük, yeşile çalan beyaz renktedir. Yemişleri küçük bir portakal büyüklüğündedir. “Striknin” adı verilen zehirli bir madde bu ağacın tohumlarından elde edilmektedir.

Sakız ağacı, Akdeniz bölgesinde yetişen küçük bir ağaçtır. Yazın kabuğu kesilirse reçineye benzeyen yapışkan bir sıvı çıkarır. Kendiliğinden katılaşan bu sıvıya “damla sakızı” diyoruz.

Kauçuk ağacı, Amerika’da, Asya’da, Avrupa’da yetişir. Kabuğu kesilince beyaz yapışkan bir sıvı çıkar. Bu sıvıdan kauçuk elde edilir. Yerliler kauçuk ağacına ağlayan ağaç ismi vermişler.

dünyanın en ilginç ağaçları

Banyan ağacı, kutsallığına inanılarak Hindistan’da özenle yetiştirilen bir ağaçtır. Gövdeden ayrılan dallar, toprağa doğru yol alıp yeni dallar salarlar. Her yeni dal toprak içinde kök salarak gelişimine devam eder. Bu dalların sayısı bini aşar.

upas ağacı

Upas ağacı, Güney Asya’da Malakka yarımadasında ve Cava adasında yetişen bir ağaçtır. Çok zehirli olan özsuyunu yerliler oklarının ucuna sürerler. Bu ağaçtan mumyağı ve mum yapımında da faydalanılabilir.

Özgül Ağırlık Nedir?

Özgül Ağırlık Nedir?

Bir cismin 1 cm küpünün ağırlığına o cismin özgül ağırlığı deriz. Hacimleri eşit, cinsleri başka olan cisimlerin ağırlıkları değişiktir. 1 cm küp hacmindeki bir tahta 0,6 gr geldiği halde 1cm küp hacmindeki demir 7,8gr gelir. Bir cismin özgül ağırlığını bulmak için ağırlığını (gram cinsinden) hacmine (cm küp olarak) böleriz.

Özgül ağırlık birimi gr/cm küp’tür.

Özgür ağırlık = ağırlık/hacim

civanın özgül ağırlığı

Bazı Cisimlerin Özgül Ağırlıkları (gr/cm küp)

Civa                  13,6

Kurşun            11,3

Bakır                8,9

Demir               7,8

Su                     1

Zeytinyağı       0,92

Gazyağı           0,8

Mantar             0,24

Hava                 0,001293

Bilek Ağrısı Nasıl Geçer?

Bilek ağrıları birçok insanın zaman zaman karşı karşıya kaldığı problemler arasında başı çeken bir sorun dense yeridir. Bilek ağrısının genel olarak bilek sakatlanmalarından kaynaklandığı söylenebilir. Bu sebeple birlikte bilek ağrısı bazı uzun süreli sağlık sorunlarından ötürü de oluşabilir. Artrit, karpal tünel sendromu gibisinden sağlık problemleri bilek ağrısını tetikleyebilir.

Bilek ağrısının birçok sebebi olabildiği için bilek ağrısı neden olur bunun teşhisi zordur. Bilek ağrısı tedavisinin doğru yapılabilmesi için bilek ağrısı tedavisi için gerekli olan teşhis önemlidir. Bilek ağrısı sebebine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Bilek çok karmaşık yapılı bir eklemdir ve sekiz ufak kemikten meydana gelir. Bileğin bir kısmının incinmesi bütün bileği ve eli etkileyebilir. Bilek ağrısı nedeni osteoropoz, artit gibi eklem iltihaplanmaları veya karpal tünel sendromu ve kienbock hastalığı görülebilir.

bilek ağrısı nasıl geçer

Bilek ağrısı tedavisi bilek ağrısının sebebine bağlı olarak farklılık gösterir. Doktor bilek ağrısını hafifletmek için bazı ağrı kesicileri önerebilir. Bununla beraber eğer ağrı sebebi iltihaplanmalarsa kortikosteroit tedavisi işe yarayabilmektedir.

Eğer bilekte bir kırılma yada çatlak varsa doktor bileği alçıya alabilir. Alçı bileğin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Bilek ağrısı sebebi karpal tünel sendromu, tendon sorunları ve ciddi bilek kırıklarıysa birtakım durumlarda ameliyat gerekebilir.

Bilgisayarın; özellikle kendini fazla kasarak oynanan oyunlar gibi şeylerde yoğun şekilde kullanılması sonucunda bilek ağrıları da hızla artıyor. Ekran başında çok çalıştığınız akşamlarda bileklerinizin ağrımasından şikayetçiyseniz buna karşı egzersiz yapmalısınız. Bilek ağrılarının bazıları da düşme sonucunda oluşabilir. Çünkü düşme sırasında bilekten destek alınır ve bu da ciddi bir travmaya sebep olabilir. Bu çeşitte sakatlanmaların iyileşmesi uzun sürer. Uzmanlar böyle durumlarda bilek kısmındaki kan dolaşımını hızlandıracak bazı özel egzersizler öneriyorlar.

* Ellerinizi yumruk haline getirin ve sağa doğru döndürün.
* Bu hareketi 10 kez tekrar edin ve sonra yönü değiştirin.
* Ellerinizi açın ve parmaklarınızı olabildiğince esnetin. Egzersizi her iki elinizde de üç kez tekrar edin.

En Hızlı Zayıflatan Diyet

Hızlı bir şekilde zayıflamak, vücudunuzu her ne kadar olumsuz olarak etkilese dahi, kadınların daha çok düğün ve özel günler için olan acilen zayıflama isteğini karşılamaktadır. Bu konumuzda kısa vakitte zayıflamanızı sağlayacak diyet tarifimizi sizinle paylaşacağız. Hızlı kilo vermek amacıyla bu diyetimizi 2 gün boyunca uygulayabilirsiniz. Eğer geniş bir zamana sahip iseniz, daha uzun süreli de uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 1 hafta içinde 2-4 kilo vermeniz mümkün.

en hızlı zayıflatan diyet

Hızlı Zayıflama Diyeti 1. Günü

Sabah 08:00

Muz
Diyet yoğurt ( 1 su bardağı )
Yağsız süt ( 150 ml )

Yoğurt, muz ve sütü, blender yardımıyla karıştırın ve hazırladığınız karışımı bir bardak içerisine boşaltın. Muz içerisinde bulunan doğal şeker, gün içindeki enerjinizin büyük bir bölümünü karşılayacaktır.

Ara Öğün 11:00

Ara öğün yerine spor yapmanız hem kilo vermenizi hem de daha sağlıklı olmanız bakımından yararlı olacaktır. Gün içinde 10 bin adım atmanız yaklaşık olarak 500 kalori vermenizi sağlayacaktır. Yürüyüşün, en etkili sporlardan olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Öğle Yemeği 13:00

Salata ( Bol marullu ve salatalıklı )
Sandviç ( ton balığı, karabiber, domates, soğan )

Ara Öğün 15:00

İster bisiklete binerek ister yürüyüş yaparak yarım saat civarında spor yapın. Evinizde türlü egzersizler yaparak, sporunuzu destekleyebilirsiniz. Eğer dışarıda hava sıcaksa başınıza şapka takmanız güzel olacaktır.

Ara Öğün 16:15

Eğer çok acıkmadıysanız herhangi bir şey tüketmenize gerek yok. Ancak egzersiz ve spordan sonra acıktıysanız bir bardak soğuk limonata içebilir ya da bir adet elma yiyebilirsiniz. Üzüm, portakal da az miktarda yiyebilirsiniz.

Akşam Yemeği 18:30

Doyurucu ve hafif bir akşam yemeği için aşağıdaki malzemeleri karıştırın ve kendinize güzel bir salata hazırlayın.

Salata ( somon salatası )
Rezene ( 1 orta boy )
Limon ( 1 adet )
Zeytinyağı ( 1 tatlı kaşığı )
Sarımsak ( 3 diş )
Patates ( 300 gram )
Karabiber
Soğan
Yeşil biber ( 1 adet )

İnovasyon Nedir?

İnovasyon nedir?

İnovasyonun tanımı hususunda uluslararası düzeyde kabul gören kaynakların başında OECD ile Eurostat’ın beraber yayınladığı Oslo Kılavuzu gelir. Kılavuzun halen yürürlükte olan 2005 sürümünde inovasyon aşağıdaki biçimde tanımlanır:

İnovasyon, yeni ya da önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet), veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasına denir.”

inovasyon nedir

İnovasyon Süreci

İnovasyon; taze fikirleri (ürün, metot veya hizmet gibi) değer yaratan çıktılara dönüştürme sürecidir. Bu süreç iki temel basamaktan oluşmaktadır. İnovasyon sürecini başlatması açısından önem arzeden ilk basamak; yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasıdır. Emek ve yatırım gerektiren ikinci basamaksa ortaya çıkarılan yeni ve yaratıcı fikirlerin ticarileştirilmesi, bir diğer deyişle katma değer yaratan ürün, metod veya hizmetlere dönüştürülmesi, inovasyon

İnovasyon Çeşitleri

1- “Ürün inovasyonu, yeni ya da özellikleri veya kullanım amaçları açısından önemli oranda iyileştirilmiş bir mal veya hizmetin pazara sunulmasına denmektedir. Bu, teknik özelliklerde, malzemelerde ve parçalarda, yerleşik yazılımda, kullanım kolaylığında veya diğer işlevsel özelliklerde önemli geliştirmeleri içermektedir.”

2- “Süreç inovasyonu, yeni veya önemli ölçüde geliştirilmiş/iyileştirilmiş üretim ya da dağıtım yöntemininin uygulanmasıdır. Bu, tekniklerde, ekipmanda ve/veya yazılımda önemli değişiklikleri içerir.”

3- “Pazarlama inovasyonu, ürün tasarımında veya paketinde, ürün yerleştirmede, ürün promosyonunda ya da fiyatlandırmasında önemli değişiklikler içeren yeni bir sick pazarlama yönteminin uygulanmasıdır.”

4- “Organizasyonel inovasyon, firmanın iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerinde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.”

İnovasyon sistemi

İnovasyon, bir ülke için sürdürülebilir büyüme, toplumsal gönenç ve artan iş olanakları anlamına geldiğinden, inovasyon için gereken ortamın oluşturulması devletler için birinci öncelik olarak kabul edilir. Bu da başarıyla çalışan bir sistemin kurulmasını ve etkin politikaların tasarlanıp uygulanmasını gerektirir. İnovasyonda sistem yaklaşımı, hem bilginin üretilmesi hem de yayılarak uygulanması süreçlerini kapsadığından politikanın odağı, kurumlar arasındaki etkileşime dayanır. ‘Ulusal inovasyon sistemi’ bu kurumlar bütününü ve aralarındaki bilgi, finansman ve regülasyon akışını tanımlayan dinamik bir sistemi ifade eder.

İnovasyon yönetişimi

Firmaların inovasyon yeteneklerini ve başarımlarını belirleyen politikaların etkinliği, bu politikaların yönetimiyle doğrudan ilişki içindedir. Yönetişim, diğer tüm politika alanlarında olduğu gibi, inovasyon politikasında da, tasarlama ve uygulamada şeffaflık ve açıklığı; ilgili tüm aktörlerin katılımlarını ve sorumluluk üstlenmelerini ifade etmektedir.

2014-2015 Artvin Çoruh Üniversitesi Taban Puanları

2014-2015 dönemi ygs-lys yerleştirme sonuçlarına göre Artvin Çoruh Üniversitesi’nin Lisans, MYO ve Önlisans programları puan türlerine göre taban puanları

artvin çoruh üniversitesi taban puanları

4 YILLIK

Program Adı Puan
Türü
Kon. Yerleşen Taban Puan Tavan Puan
ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ
Eğitim Fakültesi
Fen Bilgisi Öğretmenliği MF-2 62 18 208,03547 231,28568
İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF-1 47 47 285,02758 357,98019
Sınıf Öğretmenliği TM-2 72 72 297,93898 347,36292
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği TS-1 57 57 339,54264 357,48887
Türkçe Öğretmenliği TS-2 52 52 374,77529 390,31283
Fen-Edebiyat Fakültesi
Sosyoloji TM-3 57 57 277,76640 309,05019
Tarih TS-2 57 57 296,12113 325,78371
Türk Dili ve Edebiyatı TS-2 57 57 327,39060 362,39641
Türk Dili ve Edebiyatı (İÖ) TS-2 57 57 315,02701 323,90061
Mühendislik Fakültesi
Çevre Mühendisliği MF-4 11 7 196,92655 242,30298
Orman Fakültesi
Orman Mühendisliği MF-4 11 11 224,65785 264,80908
Peyzaj Mimarlığı MF-4 11 3 219,05462 262,83959
Sağlık Yüksekokulu
Beslenme ve Diyetetik YGS-2 52 52 420,48022 430,15115
Hemşirelik YGS-2 70 70 314,39184 329,99461
Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisat TM-1 52 52 223,39953 262,01302
İşletme TM-1 57 40 206,34055 243,68499
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi TM-2 52 52 262,74769 314,03683

2 YILLIK

Yüksekokul Program Adı Puan
Türü
Kon. En Küçük
Puan
Artvin MYO Bilgisayar Programcılığı YGS-1 50 273,05000
Artvin MYO Bilgisayar Programcılığı (İÖ) YGS-1 50 171,29492
Artvin MYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı YGS-4 35 244,71964
Artvin MYO Çocuk Gelişimi YGS-4 40 310,70000
Artvin MYO Çocuk Gelişimi (İÖ) YGS-4 40 356,15000
Artvin MYO Elektrik YGS-1 45 275,15000
Artvin MYO Elektrik (İÖ) YGS-1 45 175,07928
Artvin MYO Harita ve Kadastro YGS-1 40 227,92230
Artvin MYO İlk ve Acil Yardım YGS-2 40 417,25000
Artvin MYO İlk ve Acil Yardım (İÖ) YGS-2 40 365,25000
Artvin MYO İşletme Yönetimi YGS-6 50 202,28221
Artvin MYO Makine YGS-1 30 235,46842
Artvin MYO Mobilya ve Dekorasyon YGS-1 20 181,75102
Artvin MYO Muhasebe ve Vergi Uygulamaları YGS-6 50 196,59779
Artvin MYO Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (İÖ) YGS-6 50 166,92048
Artvin MYO Ormancılık ve Orman Ürünleri YGS-6 50 267,55130
Artvin MYO Ormancılık ve Orman Ürünleri (İÖ) YGS-6 50 234,10281
Arhavi MYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı YGS-4 45 224,21189
Arhavi MYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (İÖ) YGS-4 45 186,87778
Arhavi MYO Dış Ticaret YGS-6 50 211,06393
Arhavi MYO Dış Ticaret (İÖ) YGS-6 50 171,54646
Arhavi MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği YGS-6 50 177,09244
Arhavi MYO Turizm ve Seyahat Hizmetleri YGS-5 30 206,81429
Borçka A. MYO Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı YGS-1 40 203,64641
Borçka A. MYO İş Sağlığı ve Güvenliği YGS-2 40 320,00000
Hopa MYO Bankacılık ve Sigortacılık YGS-6 50 238,78086
Hopa MYO Bankacılık ve Sigortacılık (İÖ) YGS-6 50 203,96249
Hopa MYO Deniz ve Liman İşletmeciliği YGS-6 40 240,26593
Hopa MYO İnsan Kaynakları Yönetimi YGS-6 40 210,86961
Hopa MYO Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi YGS-1 40 169,73233
Hopa MYO Mekatronik YGS-1 40 359,15000
Hopa MYO Mekatronik (İÖ) YGS-1 40 160,49185
Hopa MYO Lojistik YGS-6 40 230,96841
Hopa MYO Lojistik (İÖ) YGS-6 40 194,76954
Yusufeli MYO Maliye YGS-6 40 219,55331

 

Aranan Kelimeler:

artvin çoruh üniversitesi eğitim fakültesi
artvin çoruh üniversitesi taban puanları 2015
artvin çoruh üniversitesi hopa meslek yüksek okulu
artvin çoruh üniversitesi taban puanları 2014
artvin çoruh üniversitesi işletme

2014-2015 Ardahan Üniversitesi Taban Puanları

2014-2015 dönemi ygs-lys yerleştirme sonuçlarına göre Ardahan Üniversitesi’nin Lisans, MYO ve Önlisans programları puan türlerine göre taban puanları

ardahan üniversitesi taban puanları

4 YILLIK

Program Adı Puan
Türü
Kon. Yerleşen Taban Puan Tavan Puan
ARDAHAN  ÜNİVERSİTESİ
Ardahan İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları TS-2 52 52 288,24151 327,23644
Gürcü Dili ve Edebiyatı DİL-3 31 16 227,31565 279,17194
Tarih TS-2 62 62 299,54925 333,71507
Tarih (İÖ) TS-2 62 62 288,29815 308,85967
Türk Dili ve Edebiyatı TS-2 62 62 323,86770 366,99470
Türk Dili ve Edebiyatı (İÖ) TS-2 62 62 311,65068 349,28004
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Eşit Ağırlıklı Programlar TM-2 216 216 214,65202 283,07185
Eşit Ağırlıklı Programlar  (İÖ) TM-2 216 57 196,25963 233,26463
Mühendislik  Fakültesi
Çevre Mühendisliği MF-4 11 4 202,13308 264,30870
Gıda Mühendisliği MF-4 47 15 206,36411 239,95504

2 YILLIK

Yüksekokul Program Adı Puan
Türü
Kon. En Küçük
Puan
Ardahan SHMYO Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik YGS-3 30 326,53532
Ardahan SBMYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı YGS-4 45 221,96561
Ardahan SBMYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (İÖ) YGS-4 45 172,59558
Ardahan SBMYO Halkla İlişkiler ve Tanıtım YGS-4 30 244,98363
Ardahan SBMYO İşletme Yönetimi YGS-6 35 156,96059
Ardahan SBMYO Maliye YGS-6 30 230,58345
Ardahan SBMYO Maliye (İÖ) YGS-6 30 189,90304
Ardahan SBMYO Muhasebe ve Vergi Uygulamaları YGS-6 45 174,15933
Ardahan TBMYO Arıcılık YGS-6 20 174,77175
Ardahan TBMYO Bilgisayar Programcılığı YGS-1 40 195,20272
Ardahan TBMYO Elektrik (İÖ) YGS-1 30 250,00000
Ardahan TBMYO Gıda Teknolojisi YGS-2 20 173,63892
Çıldır MYO Dış Ticaret YGS-6 50 184,50042
Çıldır MYO Lojistik YGS-6 40 206,93494
Çıldır MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği YGS-6 20 173,23150
Göle MYO İşletme Yönetimi YGS-6 40 175,61074
Göle MYO Laborant ve Veteriner Sağlık YGS-2 40 220,69848
Göle MYO Süt ve Ürünleri Teknolojisi YGS-6 20 168,60849

 

Aranan Kelimeler:

ardahan üniversitesi eşit ağırlıklı programlar
ardahan üniversitesi gıda mühendisliği taban puanları
ardahan üniversitesi puanları
ardahan üniversitesi bilgisayar programcılığı
ardahan üniversitesi taban puanları 2015

Ateizm Nedir?

Ateist nedir?

Ateist, tanrı ya da tanrıların varlığını gerçek dışı/hayal ürünü bulan şahıs veya şahıslardır. Ateizm sanıldığının aksine bir inanç değil zaten inançsızlığı savunan bir felsefe bir düşünce akımıdır. Epey sıkça yanlış ifade edildiği biçimiyle (tanrıtanımaz sözcüğünde olduğu gibi) tanrıyı inkar eden kişiye denmez. Çünkü “inkar” varolan bir şeyin reddedilmesi anlamı taşımaktadır. Oysaki ateistlere göre tanrı varolmadığı için onun “inkar edilmesi” de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır.

Ateistler; bazen “tanrıtanımaz” sözcüğüyle anılsalar dahi, bu adlandırma var olan bir tanrıyı reddetme düşüncesine atıfta bulunması sebebi ile ateistler tarafından kabul gördüğü söylenemez. Ateizm inanç koşullanmalarını, hayali yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanısıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhani varlıklar da reddedilir.

Ateizm nedir?

Ateizm, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları reddeden ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.

Sözlük anlamında da belirtildiği gibi; Ateizm, dinle alakalı bir kavram değil, tanrı hakkında bir kavramdır. Dinlerin varlığı, dinlerin tanımının ne olduğu, dinlerin iyi mi yoksa kötü mü olduğu ateizmin konusu ve tartışma alanı dışında kalır. Ateizm, her tür metafiziği reddettiğinden ötürü, kendini metafizik ögeler üzerinden temellendiren bazı dinlerin metafizik boyutlarını da reddeder. Yani bu, özel olarak dinlere karşı sergilenen bir duruş tavır değil, genel olarak tüm metafizik inanışlara karşı bir duruştur.

Ateizm sıklıkla “dinsizlik” ile özdeşleştirilse de, Budizm gibi bazı Uzakdoğu dinlerinde de ‘yaratıcı’ anlamında bir tanrının varlığına rastlanılmaz. Bu yönüyle de Ateizm ile dinsizlik birebir örtüşmez. deist akımlara bakıldığında da, tanrıya inancın olduğu ancak dinlerin kabul edilmediği görülür.

Ateizm, anti-teizm yani teizm karşıtı demek değildir ve bir “tepkisellik” anlamı içermez, zira metafizik öğelerin “var olmadığını” savunmak için metafizik öğelerin “var olması” gerekmez. Ateizm, yalnızca bir “durum” ifadesidir. Yalnızca tanrı veya tanrıların ve metafizik ögelerin var olmadığını söyler.

Ateizm; yaratıcı ve müdaheleci bir Tanrıyı kabul eden teizmden, yaratıcı ancak müdahaleci olmayan bir tanrıyı kabul eden deizmden, tanrının evrenin kendisi olduğunu savunan panteizmden ve tanrının hem evrenin kendisi hem de evrenin ötesinde (aşkın) olduğunu savunan panenteizmden; ayrıca, tanrının varlığı ve yokluğu konusundaki soruları “cevapsız” veya “cevaplandırılamaz” diyerek cevapsız bırakan agnostizmden; tanrıyı, “kesin olarak” reddetmesiyle ayrılır.

Günümüzde, dünya nüfusunun % 2.3’ü kendini ateist, %11.9’u teist olmayan (non-theist) olarak tanımlamaktadır. Bu oran Rusya’da %48’in üzerine çıkmakta, Japonya’da ise %64 ila %65 arasında seyretmektedir. Avrupa Birliğinde oran, %6 ile İtalya ve %85 ile İsveç arasında değişkenlik göstermektedir. 2006 senesi istatistiklerine göre ise Türkiye’de oran %2,5-%3 arasındadır.

Neden ateist olunur?

Ateist olmak için çeşitli nedenler olabilir. Ateizm Tanrı’ya olan inancın yokluğu demek olduğundan, Tanrı kavramıyla karşılaşmamış olmak bile teorik olarak ateist olarak nitelendirilmek için bir sebep olabilir. Fakat kendilerini ateist olarak nitelendiren insanlar genellikle bu konuda kafa yorup araştırma yapmış ve bilinçli bir şekilde Tanrı kavramına inanmamayı seçmiş kişilerdir. Dünyaya kızgın olduğu için veya Tanrı’dan nefret ettiği için ateist olmak ise sanılanın aksine çoğu ateist için geçerli değildir. Bu tür sebepler Tanrı konusunda kafa yorup araştırma yapmak için birer motivasyon kaynağı olabilirken, iddia edilenin aksine, Tanrı kavramının reddi için kullanılan nedenler arasında değillerdir. Nitekim bir ateist dinin dünyaya zarar verdiğini düşündüğüden ötürü çevresindeki din figürlerinden ve dinsel düşünceyi temsil eden kavram ve kişilerden hoşlanmıyor olabilir. Ancak bir insan varlığına inanmadığı bir şeyden nefret edemez.

Ateizm evreni açıklmaya çalışan bir felsefi akım mıdır?

Ateizm dünyayı açıklama iddiasında olan bir dünya görüşü ya da bir felsefi akım değildir. Ateizm eğer bir felsefeyse, teizmin reddine odaklanmış bir eleştiri felsefesidir. Ateistler dünyayı açıklama ile ilgili konularda birbirlerinden farklı görüşlere sahip olabilirler. Bir Tibet rahibi, bir Marksist, bir üniversite profesörü veya dünyadaki pek çok sırrı uzaylılarla açıklayan “yeni çağ” inanç sistemlerinden birine mensup bir kişi dünyanın açıklaması ile ilgili pek çok noktada birbirlerinden çok farklı, hatta belki taban tabana zıt düşüncelere sahip olabilirken, pekala da “ateizm” noktasında birleşiyor olabilirler. Dolayısıyla ateizmin ortak bir dünya açıklaması, değerler sistemi, ahlak felsefesi veya Tanrı konusu hariç diğer felsefi konulara ilişkin ortak bir dünya görüşü yoktur.

Ateist ahlak var mıdır?

İyi ve kötüyü ayırt edebilmek için Tanrı inancının gerekli olduğu fikri de ateistlere göre geçersiz bir önyargıdır. İyi ve kötünün tespitinde dinler ve Tanrı fikri haricinde herhangi bir prensibe dayanan her ahlak felsefesi “ateist” kabul edilebilir (teistik olmayan anlamında) ve bu tür pek çok örnek bulunmaktadır. Hatta teizmin dünyada genel olarak ateizmden daha fazla ahlaksızlığa sebep olduğu fikri ateistler arasında yaygındır.

Ateistlerin sayısı çok mudur?

Kendilerini ateist olarak tanımlayan insanların sayısı günümüzün modern toplumunda bile toplam nüfusa oranla çok küçük olmasına rağmen, Tanrı kavramının alışılmış şekline inanmayan fakat konunun bilimsel ve felsefi boyutuyla meşgul olmak için yeterince zamanı, motivasyonu ya da nedeni olmayan kişiler hesaba katıldığında, “teist olmayan” kesimin sayısı oldukça önemli sayılara ulaşabilmektedir.

Ateizm kelimesi nereden gelmektedir?

Ateizm sözcüğünün kökleri Eski Yunanca’ya dayanmaktadır.

“Atheos” (theos), Yunanca “tanrı” demek olup başındaki “a” ön takısı ile olumsuzluk belirtir.

Yani Ateizm, “din” ile ilgili bir kavram değil, doğrudan Tanrı ile ilgili bir kavramdır.

Tanrı sözcüğünü Türkçe’deki “sız/siz” olumsuzluk eki ile olumsuzlanması Ateizm’in ifade ettiği anlamı vermez. Bu, “tanrı-sız” yani “tanrısı olmayan” anlamını verir. Ateizm’in ifade ettiği anlam: “tanrının veya tanrıların var olmayışı”‘dır. Yani, “var oluş ile ilgili” bir olumsuzlama söz konusudur.

İngilizce’ye de Fransızca’dan gelen “athéisme” kelimesinin uyarlanışı “atheism” olarak 1587 civarında bu dile girmiş, Türkçe’ye de çok daha sonraları benzer şekilde uyarlanarak “ateizm” olarak alınmıştır.

Ateizm hakkındaki sözcükler de 1587’den hemen sonra türemiştir. Deist 1621’de, Teist 1662’de, Teizm 1678’de, Deizm ise 1682’de ortaya çıkmıştır. Deizm, ilk olarak bugünün Teizm’i yerine kullanılsa da daha sonraları ayrı bir felsefi terim olarak kalıcılığını korumuştur.

Karen Armstrong, “16., 17. ve 18. yüzyıllar boyunca “ateist” sözcüğü polemiklerde küfür olarak kullanıldı. Kimse kendine ateist demeyi aklının ucundan geçirmezdi.” demiştir. Ateizm, bireysel inanç durumunu ifade etmek için ilk defa 18. yüzyıl Avrupa’sında tek tanrılı İbrahimi dinlere inanmayışı ifade etmek için kullanılmıştır. Bu sözcüğün Tanrı’ya inanmayışı ifade etmesi için 20. yüzyıla gelinmesi beklenecekti.
Ateizm’in tarihçesi

Ateizmin kökeni ilk dinlerin ve onların ortaya koyduğu tanrı düşüncesinin ortaya çıkışına kadar uzanır. Antik Çağ’da Yunan maddeciliğinin temsilcileri Demokritos ve Epikuros ateizmin en ünlü temsilcisidir. Orta Çağ’a gelindiğinde kilise ve ruhbanlığın dayattığı gericilikten ötürü hemen hiç kimse dinlerle çelişen düşüncelerini açıkça ortaya koyamamıştır. 18.yy burjuva aydınlanma çağında dine karşı tepkileri koyan düşünürler olduysa da, ateizm en parlak dönemini 19-20.yy da Feuerbach, Marx, Engels, Lenin, Troçki ve diğer bütün diyalektik maddeci filozoflar ile yaşamıştır.

Erken dönem hint inancı

Hinduizm’in teist bir inanç olmasına karşın ateist bir ekole erken dönemlerde rastlanmaktadır. MÖ 6. Yüzyılda Hindistan’da ortaya çıkmış, gayet maddeci ve teizme karşı bir ekol olan Carvaka, büyük bir ihtimalle Hindistan tarihinin en ateist ekolünü oluşturmuştur. Hint felsefesinin bu bölümü, heterodoks olarak Hinduizm’in diğer altı Ortodoks ekolü ile beraber dikkate alınmamıştır. Ama Hinduizm’in maddeci hareketi açısından kayda değer bir ekoldür.

Hindistan’da Tanrı’nın kabul edilmeyişi Jainizm ve Budizm’de de görülmektedir.

Antik Yunan

Batı dünyası ateizminin Sokrates öncesi dönemden kök alan kendi öz geçmişi vardır. Fakat bu, Aydınlanma dönemine kadar farklı bir tarzda ortaya çıkmadı. MÖ 5. yüzyılda yaşamış olan Diagoras, mistizmi ve inancı güçlü bir şekilde irdelediği bilinen ilk ateisttir. Critias’ın görüşü, dinin insanlar tarafından yaratıldığı ve insanları korkutarak onlara belirli kurallar dayatan bir sistem olduğudur. Demokritos gibi maddeciler ise evreni ruhani ve mistik kavramlar olmadan saf maddeci yöntemlerle açıklamaya çalışmışlardır. Sokrates öncesi dönemde ateist görüşlere sahip olan diğer filozoflar arasında muhtemelen Prodikos ve Protagoras da vardı. MÖ 3. yüzyılda yaşamış olan Teodorus ve Straton da Tanrı’nın varlığına inanmayan filozoflardı.

Sokrates, mevcut tanrıları sorgulamaya ilham verdiği gerekçesi ile suçlanmıştır. O, ruhlara inanan bir insan olarak tam manasıyla ateist olamayacağını ifade etse de idama mahkum olmaktan kurtulamamıştır.

Euhemerus’a göre tanrılar sadece kutsallaştırılmış hükümdarlar, fetihçiler ve geçmişin kurucularıdır. Onların dinleri ve mezhepleri, yok olmuş krallıkların devam eden politik yapılarıdır.

Yine bir maddeci olan Epikuros, ölümden sonraki hayatın varlığı ve bireysel kutsiyetler içeren pek çok dinsel doktrinde fikir yürütmüştür. Ona göre ruh tamamen maddesel ve ölümlüdür. Epikurosçuluk, tanrıların yokluğunu iddia etmese de var olmaları halinde insanlıkla alakasız olacaklarını ifade eder.

Romalı şair Lukretyus da tanrıların olması halinde bunların insanlıkla alakasız olacaklarını ve doğal yaşama kesinlikle müdahil olmayacaklarını söylemiştir. Bu yüzden insanlığın doğaüstü varlıklardan korkmamaları gerektiğini belirtir. Kozmos, atom, ruh, ölümlülük ve din gibi konulardaki Epikurosçu görüşlerini De rerum natura (Varlıkların Doğası Üzerine)adlı eserinde dile getirerek Epikuros’un felsefesini Roma’da tanıtmıştır.

“Ateist”in anlamı antik yunan boyunca değişiklik göstermiştir. Erken dönem hristiyanları, kendi tanrılarına inanmadıkları için paganlar tarafından ateist olarak yaftalanmıştır hatta Roma İmparatorluğu döneminde, Roma tanrılarını reddettikleri için idam edilmişlerdir. Hristiyanlığın Roma tarafından kabul edildiği 381 yılından sonra ise yeni egemen dine aykırı olanlar suç işlemiş sayılmıştır.

Rönesans

Ateizm, orta çağ Avrupa’sında çok nadir görülen bir görüştü. O dönemde metafizik, din ve teoloji egemen olan akımlardı. Ama bu dönemde dahi heterodoks anlayıştan farklı olarak şekillenen, doğa, yücelik, Tanrı’nın erdemi gibi konularda farklı görüşler vardı. Johannes Scotus Eriugena, David of Dinant, Amalric of Bena ve Brethren of the Free Spirit gibi gruplar, hristiyanlığa panteist bir bakış açısı katıyordu.

Modern Dönem

Rönesans ve Reform dönemleri, dini coşku içerisinde bir dirilmeye tanık olmuştur. Yeni dini kurallar, popüler dini düşkünlükler ve yükselen sade Protestan kurallarını benimseyen Kalvinizm gibi tarikatların oluşması bunun ispatıdır.

Hristiyanlığı sorgulamanın yaygınlaşmasının arttığı dönem 17. ve 18. yüzyıllar oldu. Bu konuda Fransa ve İngiltere başı çeken iki ülke oldu. 17. yüzyılın sonlarına doğru pek çok deist hristiyanlıkla dalga geçerken ateizme tepeden bakıyorlardı. Deist fikirlerinden arınarak ateist olan ilk kişi, bilindiği kadarıyla 18. yüzyılın başlarında yaşamış olan bir Fransız papaz, Jean Meslier’dir. Türkçe’ye Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle çevirilen “Sağ Duyu” isimli kitabın yazarı olan Meslier, baron d’Holbach ve Jacques-André Naigeon gibi ateist düşünürlerden etkilenmiştir.

Fransız İhtilali, ateizmi kapalı salon sohbetlerinden halkın içerisine taşımıştır. Devrim, pek çok din adamını ve özellikle de ruhban sınıfı Fransa’dan kovmuştur.

Napoleon döneminde, Fransız halkının laikleşmesi kurumlaştırıldığı gibi devrimin İtalya’nın kuzeyine ihracı da gerçekleşti. 19. yüzyılda pek çok ateist ve din karşıtı felsefeye sahip düşünür, bütün güçlerini siyasi ve toplumsal devrime adadılar. Onların bu çabaları 1848 devrimlerini kolaylaştırdı ve yükselen uluslar arası sosyalist harekete öncülük etti.

19. yüzyılın ikinci yarısında pek çok ünlü Alman filozof tanrısal olguları reddetti. Ludwig Feuerbach, Arthur Schopenhauer, Karl Marx, Friedrich Engels ve Friedrich Nietzsche bunların başlıcalarıydı.

20. yüzyılda ateizm kendini daha çok pratik ateizm olarak sahneledi. Bu dönemde ateizm; varoluşçuluk, nesnelcilik, seküler hümanizm, nihilizm, pozitivizm, Marksizm, feminizm ve genellikle bilimsel ve ulusalcı hareketlerde yer edindi.

20. yüzyılda ateizm, Marks ve Engels’in çalışmalarıyla kendine politik arenada da yer buldu.

1966’da Time dergisinin “Tanrı Öldü mü?” sorusu, Dünya’nın yarıya yakınının “dinsiz” bir yönetim altında bulunduğunu ortaya çıkardı. Ertesi yıl, Arnavutluk’un sosyalist lideri Enver Hoca, ülkesinin tüm dini kurumlara kapatıldığını söyleyerek resmi düzeyde ilk ateist devleti ilan etmiş oldu.
Ateizm’in çeşitleri

Ateizm, tarih boyunca çok çeşitli şekillerde sınıflandırılmıştır. negatif ve pozitif ateizm, ateizmin güçlülüğü ile alakalıyken, esas ayrım ateizmin teorikliği ve pratikliği arasındadır. Teorik ateizmin dallarının her birinin kendine göre mantıksal ya da felsefi dayanakları varken, pratik ateizmin belli başlı dayanakları yoktur. Pratik ateizmde genel bir ilgisizlik ve Tanrı fikri konusunda bilgisizlik görülür.

1- Negatif ve pozitif ateizm: George H. Smith’in sınıflandırmasına göre ateizmin “negatif ateizm” ( ya da “zayıf ateizm”) ve “pozitif ateizm” (ya da “güçlü ateizm”) olarak iki çeşidi vardır. Pozitif ateizm ise, Tanrı’nın varolmasını mümkün görmez. (Bunu, Tanrı kavramının geçerli bir şekilde tanımlanmadığı, içinde çelişkiler taşıdığı veya absürd olduğu, vs. gibi gerekçelere dayanarak yapar). Negatif ateizmde bir iddia yoktur, sadece bir ret vardır. Pozitif ateizmde ise hem bir ret, hem de bir karşıt iddia vardır. Pozitif ateistin yaklaşımı ise, “Tanrı’nın varolması mümkün değildir” şeklindedir. İkisi de sonuçta Tanrı kavramını reddetmek noktasında birleştiğinden, ateizm başlığı altında tanımlanırken ikisinin ortak noktası olan “Tanrı’ya olan inançsızlık” kullanılır. Çünkü bu inançsızlığın sebebi ne olursa olsun, ister delil yetersizliği, ister Tanrı kavramının anlamsızlığı veya absürdlüğü, isterse Tanrı kavramıyla hiç karşılaşmamış olmak olsun, hepsinin ortak noktası kişide Tanrı inancının varolmamasıdır.

2- Pratik ateizm: Bu görüşe göre Tanrı’nın varlığı ret edilmiyor ama ona önemsiz ve gereksiz bir yer veriliyor. Pratik Ateizm’de, Tanrı ne bu dünyaya müdahale eder ne hayata herhangi bir amaç katar ne de her gün sizi etkiler.

3- Teorik ateizm: Teorik ateizm, teizmin karşısına net olarak tez koyabilen ateizm çeşididir. Bu tezler ontolojik, epistemolojik, psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve mantıksal olabilir.

4- Epistemolojik ve ontolojik tezler: Epistemolojik ateizm, insanların Tanrı’nın varlığını bilemeyeceğini ya da varlığına karar veremeyeceğini iddia eder. Epistemolojik ateizm, temelini pek çok çeşidi olan agnostisizmden alır.

5- Metafiziksel tezler: Metafiziksel ateizm, gerçekliğin homojen ve parçalanamaz olduğunu savunan monizm üzerinde şekillenir. Fizik dışı tüm varlıkları net bir şekilde reddeder. Metafiziksel ateizm; panteizm, panenteizm ve deizmi de kapsar.

6- Psikolojik, sosyolojik ve ekonomik tezler: Ludwig Feuerbach ve Sigmund Freud gibi bazı düşünürler Tanrı’nın, duygusal ve felsefi ihtiyaçlar yüzünden insan tarafından yaratıldığını savunur. Bu, aynı zamanda pek çok Budistin de ortak görüşüdür. Karl Marks ve Friedrich Engels, Feuerbach’tan etkilenerek Tanrı’yı egemen sınıflar tarafından, emekçi halkı ezmek için kullanılan sosyal bir araç olarak görmüşlerdir. Mikhail Bakunin’e göre Tanrı fikri, insandaki adalet isteğini ortadan kaldırır ve insan özgürlüğü önündeki ciddi bir engeldir. Voltaire’in “Eğer Tanrı olmasaydı, onu yaratmak gerekirdi.” sözüne karşılık “Eğer Tanrı olsaydı onu devirmek gerekirdi.” demiştir.

7- Mantıksal tezler: Mükemmeliyet, adalet, merhamet, her şeyi bilen, her şeyi yapabilen, ululuk, fiziksel olmayış gibi noktalarda teizme eleştirel yanıtlar getiren ateizm çeşididir.
Ateist’likte tanrının varlığına karşı çıkılan noktalar

Tanrı fikrine karşı çıkmada, ateizmin yeterli bulmadığı kanıtlar daha da çoğaltılmakla beraber 7 temel başlık altında irdelenebilir.

1- İlk sebep: Teist fikirde öne sürülen “ilk neden” savına ateistler, bu ilk neden fikrinin Tanrı’ya uygulanmıyor oluşundan ötürü karşı çıkmaktadır. Bu hususta tüm ateistler arasında görüş birliği söz konusudur. Teistler ise, Tanrı’nın “ilk neden” olduğu için Tanrı olduğunu, Tanrı’nın da nedenini düşünmenin kısır döngüye neden olacağından mantıksız olduğunu savunur.

2- Düzen: Evrenin düzenli ve uyumlu olduğu fikrine ateistler birkaç noktada karşı çıkmaktadırlar. Bunlardan ilki, kaotik evrende düzenli alt parçacıkların olabileceği fikridir. İkincisi, herhangi bir düzenin kesin olarak zeka gerektirdiği görüşünün dayanak açısından yetersizliğidir.

3- Ahlaksal savlar ve adalet fikri: Tanrı olmazsa ahlak veya adalet olmayacağı savına ise ateistler, bunun sadece insanca bir temenni olduğu ve bir varlığın ispatı için herhangi bir delil niteliği taşımadığı gerekçesi ile karşı çıkmaktadırlar.

4- Sonsuzluk: Sonsuzluk fikrini insanın kavrayamaması ile sonsuzluğu kavrayabilen bir varlığın var olması arasında nedensel bir ilişki göremeyen ateistler, bu iddianın hiçbir şekilde kanıt içermediğini savunmaktadırlar.

5- Her şey mümkün olanın en iyisidir: Doğadaki ahenk ve uyum konusundaki teist iddiası konusunda ateistlerin görüşü tamamen doğal seçilimle ilintilidir. Uyumlu olmayanın elenmesi ilkesine dayanan bu olay sonucunda ortaya son derece uyumlu bir yapı çıkmaktadır. Bu olgudan yararlanan ateistler, teistleri “insan burnunun gözlük takmak için yaratıldığı” örneğiyle de eleştirirler.

6- Mantıksal ve Ontolojik kanıtlar: Mantıksal akıl yürütmelerle Tanrı’nın varlığını ispatlama çabaları olarak özetleyebileceğimiz bu maddenin en bilinen örneği Descartes’in tanrı kanıtıdır. Bu kanıt, Tanrı’yı düşünüyorsak demek ki o vardır, olmayan bir şeyi düşünemeyiz temeline dayanır. Ateistler bu iddiaya pek çok kurgusal kahramanla karşılık vermektedirler. Kanatlı at pegasusu, boynuzlu at unicornu ya da noel Baba’yı da aklımızda canlandırmamıza rağmen gerçek hayatta karşılıklarının olmadığını ifade ederler.
İmam gazali’nin ateistlik ilgili görüşü

“Ya varsa” ile özetlenebilecek bu iddiaya göre inanan insanın kaybedecek bir şeyi yoktur, lakin inançsız insan sonsuz hayatı kaybedeceği gibi cehennem azabı ile karşı karşıya kalacaktır. Bu fikir, ateistler arasında “tüccar mantığı” olarak değerlendirilmektedir. Ateistlere göre, bir şeyin var olması ile değil de bu işten çıkar sağlamaya odaklanan politik anlayışların felsefi açıdan herhangi bir değeri yoktur.

Türkiye’de Ateizm

Son senelerde giderek yayılan bu düşünce akımı Türkiye’de de aynı şekilde olmuş ve son 1 senedir ülkemizdeki ilk ateizm derneği “Artık Yalnız Değiliz!” sloganıyla kurulmuştur.Ateizm derneği sitelerinde bulunan tanım yazıları: “Ateizm Derneği, toplumda genel kabul görmüş olan dogmatik önyargı ve inançlardan arınmış; dinin, felsefi ya da ideolojik görüşlerin, toplumsal bir baskı aracı olarak kullanılmasına karşı kurumsal mücadele veren; Türkiye ateistlerinin kendi görüşlerini yasal zeminde özgürce ifade edebilmesini teşvik eden, bilimsel, felsefi ve teolojik konularda eğitici projeler düzenleyen yasal bir kurumdur.”

Yirmilik Dişler Neden Çıkar?

İnsanların vücutlarında birçok organ farklı görevleri varmış gibi görünmektedir. Örnek olarak; apandisit vücudumuzda neye yaramakta ne faydası olmaktadır? Bazı bilim insanları apandisitin tarihin ilk dönemlerinde ot yiyerek beslenen eski insanlarin sindirimlerinde yardımcı organ olduğu görüşündedir. Ancak vakit ilerledikçe ot ile beslenmekten vazgeçen insanların apandistlerinin köreldiği görüşü yaygındır.

Apandist gibi vücudumuzdaki bazı diğer organlar işlevlerini günümüzde kaybetselerde insanlığın çok eski tarihlerinde önemli görevleri olduğu düşünülmektedir.

Aslında tüm dişler zaten aynı sürede çıkmazlar. Öncelikle süt dişler denen dişler çıkar ve daha sonra onlar dökülür ve ön dişler ile köpek dişleri çıkar. Bu dişlerden sonra ise azı dişleri cikar. Yirmilik dişler ya da yaş dişleri ise en son çıkarlar. Bütün bu olaylar esnasında insanın çene kemiği devamlı gelişmektedir, ve ancak 20 yaşını geçtigi vakit yirmilik dişlere çenede yer açılır. Yirmilik dişlerin geç çıkması bundan ötürüdür.

gömülü yirmilik diş

Fakat zaman ilerledikçe insanın çene kemiğinde yirmi yaş dişlerine daha da az yer kalmaktadir. Bu sebeple bazı insanlarda yirmilik dişler hiç çıkmamaktadır ve damaklarin icerisinde gömülü olarak kalmaktadir. Bazen ise çene kemiğine tam olarak yer bulamayıp çürümekte veya iltihaplanmaktadır. Bu sebeplerle diş doktorları genelde yirmilik dişleri çekip alma yoluna gitmekdedirler.

Gelgelelim asıl konumuza; yabancı ülkelerde “akıl dışı” olarak isimlendirilen yirmilik dişler aslına bakildiginda çiğneme işlemindede pek bir yararı ya da desteği bulunmayan ve gunumuz insanina gecmiste yemek pişirmeyi daha keşfetmemiş olan atalarınin mirasıdır…

Atalarimiz çiğ olan yiyecekleri daha güçlü bir çene ve dişler ile yemeğe ihtiyaç duyuyorlardi…

2014-2015 Ankara Üniversitesi Taban Puanları

2014-2015 dönemi ygs-lys yerleştirme sonuçlarına göre Ankara Üniversitesi’nin Lisans, MYO ve Önlisans programları puan türlerine göre taban puanları

ankara üniversitesi tandoğan yerleşkesi

4 YILLIK

Program Adı Puan
Türü
Kon. Yerleşen Taban Puan Tavan Puan
ANKARA ÜNİVERSİTESİ
Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi
Alman Dili ve Edebiyatı DİL-1 21 20 197,17359 379,58933
Alman Dili ve Edebiyatı (KKTC Uyruklu) DİL-1 1
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı DİL-1 21 21 404,78480 459,68593
Antropoloji TM-3 31 31 287,19736 359,73179
Arap Dili ve Edebiyatı DİL-3 31 31 385,78323 456,82502
Bilgi ve Belge Yönetimi TM-1 31 31 327,08146 366,14491
Bulgar Dili ve Edebiyatı DİL-2 21 21 254,12483 433,59423
Coğrafya TS-1 41 41 382,60842 412,41870
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları TS-2 52 52 329,80404 429,34518
Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı DİL-2 26 26 275,26119 479,58783
Dilbilim DİL-1 31 31 341,37212 388,14639
Fars Dili ve Edebiyatı DİL-3 31 31 328,93948 455,30735
Felsefe TM-3 31 31 315,81900 365,53552
Fransız Dili ve Edebiyatı DİL-1 26 26 315,29380 376,20224
Halkbilim TS-1 31 31 322,70783 438,43796
Hindoloji DİL-3 21 21 305,26466 406,12900
Hititoloji TS-2 21 21 303,84402 314,67769
Hungaroloji DİL-3 21 21 299,57607 403,40003
İngiliz Dili ve Edebiyatı DİL-1 52 52 409,48537 440,66285
İspanyol Dili ve Edebiyatı DİL-2 31 31 391,98360 501,66340
İtalyan Dili ve Edebiyatı DİL-2 41 41 352,58706 467,51756
Japon Dili ve Edebiyatı DİL-3 31 31 412,94528 491,44798
Klasik Arkeoloji TM-3 21 21 277,78220 326,14792
Kore Dili ve Edebiyatı DİL-3 31 31 399,33866 449,54441
Latin Dili ve Edebiyatı DİL-2 21 21 289,88097 454,43562
Leh Dili ve Edebiyatı DİL-2 21 21 256,47873 455,51397
Protohistorya  ve Ön Asya Arkeolojisi TM-3 21 21 267,06325 306,87351
Psikoloji TM-3 41 41 432,93299 440,09280
Rus Dili ve Edebiyatı DİL-3 31 31 395,61457 463,89571
Sanat Tarihi TS-2 21 21 341,46769 427,87854
Sinoloji DİL-3 21 21 391,69683 439,86236
Sosyoloji TM-3 31 31 356,25411 374,70411
Sümeroloji TS-2 21 21 306,04678 445,31767
Tarih TS-2 62 62 366,92910 430,42530
Tarih Öncesi Arkeolojisi TM-3 16 16 265,13562 278,38481
Türk Dili ve Edebiyatı TS-2 52 52 383,63302 419,89018
Urdu Dili ve Edebiyatı DİL-3 21 21 293,32664 376,39577
Yunan Dili ve Edebiyatı DİL-2 21 21 262,43736 324,65367
Diş Hekimliği Fakültesi MF-3 180 180 450,43322 458,34829
Eczacılık Fakültesi MF-3 154 154 424,62064 450,92782
Eğitim Bilimleri Fakültesi
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği YGS-1 62 62 307,76096 384,58484
Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 72 72 390,64500 461,80926
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık TM-3 72 72 417,53886 455,16482
Sınıf Öğretmenliği TM-2 82 82 344,72111 382,71342
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği TS-1 62 62 373,09942 402,44260
Zihin Engelliler Öğretmenliği YGS-4 62 62 415,70950 472,64195
Fen Fakültesi
Astronomi ve Uzay Bilimleri MF-1 41 31 198,56867 374,95493
Biyoloji MF-2 72 72 235,08712 297,03008
Fizik MF-2 31 16 204,76889 313,40126
İstatistik MF-1 52 52 258,73111 329,60531
Kimya MF-2 62 62 227,35701 317,48153
Matematik MF-1 72 72 270,93668 378,32883
Hukuk Fakültesi TM-2 820 820 450,00882 519,14456
İlahiyat Fakültesi
İlahiyat YGS-4 257 257 384,51636 489,50256
İlahiyat (İngilizce) YGS-4 31 31 401,88473 449,12679
İletişim Fakültesi
Gazetecilik TS-1 93 93 358,55564 434,79753
Halkla İlişkiler ve Tanıtım TS-1 93 93 363,56358 426,58095
Radyo, Televizyon  ve Sinema TS-1 82 82 376,73585 432,38741
Mühendislik  Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği MF-4 72 72 396,15992 427,86480
Bilgisayar Mühendisliği  (İngilizce) MF-4 52 52 410,68501 432,55776
Elektrik-Elektronik Mühendisliği MF-4 41 41 408,10790 454,51324
Elektrik-Elektronik Mühendisliği  (KKTC Uyruklu) MF-4 1
Fizik Mühendisliği MF-4 82 82 225,23450 283,92798
Fizik Mühendisliği  (KKTC Uyruklu) MF-4 2
Gıda Mühendisliği MF-4 93 93 335,19220 383,14470
Jeofizik Mühendisliği MF-4 26 26 232,42516 283,33779
Jeoloji Mühendisliği MF-4 72 72 240,87945 294,49367
Kimya Mühendisliği MF-4 77 77 325,13663 363,32727
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Beslenme ve Diyetetik MF-3 77 77 424,24372 430,76863
Çocuk Gelişimi TM-3 57 57 375,96997 381,72103
Çocuk Gelişimi (KKTC Uyruklu) TM-3 1
Ebelik MF-3 93 93 289,23752 325,92558
Ebelik (KKTC Uyruklu) MF-3 1
Hemşirelik MF-3 175 175 350,97755 392,80434
Sağlık Kurumları Yöneticiliği TM-1 72 72 340,17324 363,49289
Sosyal Hizmet TM-3 72 72 389,73216 409,83251
Siyasal Bilgiler Fakültesi
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri TM-1 82 82 343,97594 375,73907
İktisat TM-1 93 93 371,40508 409,98717
İşletme TM-1 93 93 362,75818 394,52019
Maliye TM-1 72 72 371,58074 404,77418
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi TM-2 103 103 401,36044 440,51157
Uluslararası İlişkiler TM-2 103 103 384,94379 413,05085
Tıp Fakültesi MF-3 344 344 496,01827 517,02486
Veteriner Fakültesi MF-3 170 170 331,43760 410,91103
Veteriner Fakültesi (KKTC Uyruklu) MF-3 1 1 331,57705 331,57705
Ziraat Fakültesi
Bahçe Bitkileri MF-2 47 47 247,80727 312,09853
Bahçe Bitkileri (KKTC Uyruklu) MF-2 1 1 218,34138 218,34138
Bitki Koruma MF-2 47 47 266,39834 387,26186
Peyzaj Mimarlığı MF-4 67 67 269,53977 323,65161
Su Ürünleri Mühendisliği MF-2 26 17 215,80737 241,86180
Su Ürünleri Mühendisliği  (İngilizce) MF-2 21 9 205,23369 265,74994
Süt Teknolojisi MF-2 21 11 200,66140 264,64646
Tarım Ekonomisi TM-1 47 47 281,94666 356,40763
Tarım Makineleri MF-4 41 19 199,71352 245,39041
Tarımsal Yapılar ve Sulama MF-4 31 22 196,48020 290,14492
Tarımsal Yapılar ve Sulama (KKTC Uyruklu) MF-4 1
Tarla Bitkileri MF-3 47 47 242,66714 285,47496
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme MF-2 41 41 226,08984 271,43737
Zootekni MF-2 41 41 227,62428 322,62857

 

2 YILLIK

Yüksekokul Program Adı Puan
Türü
Kon. En Küçük
Puan
Adalet MYO Adalet YGS-3 100 332,70000
Adalet MYO Adalet (Uzaktan Öğretim) YGS-3 100 359,78837
Adalet MYO Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği YGS-3 20 319,20000
Adalet MYO Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği (İÖ) YGS-3 20 319,30000
Başkent MYO Eser Koruma YGS-5 30 264,25000
GAMA MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi YGS-1 30 376,65000
GAMA MYO Biyomedikal Cihaz Teknolojisi YGS-1 30 310,60000
Sağlık HMYO Ağız ve Diş Sağlığı YGS-2 20 418,90000
Sağlık HMYO Anestezi YGS-2 20 413,65000
Sağlık HMYO Anestezi (KKTC Uyruklu) YGS-2 1
Sağlık HMYO Eczane Hizmetleri YGS-2 40 296,05000
Sağlık HMYO Odyometri YGS-1 20 389,30000
Sağlık HMYO Ortopedik Protez ve Ortez YGS-2 20 311,50000
Sağlık HMYO Radyoterapi YGS-1 20 330,33960
Sağlık HMYO Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik YGS-3 20 344,95000
Sağlık HMYO Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (Uzaktan Öğretim) YGS-3 150 329,86641
Sağlık HMYO Tıbbi Görüntüleme Teknikleri YGS-1 20 317,90000
Sağlık HMYO Tıbbi Laboratuvar Teknikleri YGS-2 20 374,50000
Beypazarı MYO Bankacılık ve Sigortacılık YGS-6 80 322,85000
Beypazarı MYO Bankacılık ve Sigortacılık (Uzaktan Öğretim) YGS-6 100 262,35152
Beypazarı MYO Kuyumculuk ve Takı Tasarımı YGS-5 30 295,30000
Beypazarı MYO Moda Tasarımı YGS-5 30 366,40000
Beypazarı MYO Turizm Rehberliği YGS-3 40 305,15000
Beypazarı MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği YGS-6 70 298,05000
Beypazarı MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uzaktan Öğretim) YGS-6 100 224,01788
Beypazarı MYO Turizm ve Seyahat Hizmetleri YGS-5 40 339,30000
Elmadağ MYO Bilgisayar Programcılığı YGS-1 60 390,90000
Elmadağ MYO Bilgisayar Programcılığı (İÖ) YGS-1 60 345,30000
Elmadağ MYO Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim) YGS-1 120 334,75000
Elmadağ MYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı YGS-4 30 276,30000
Elmadağ MYO Elektronik Haberleşme Teknolojisi YGS-1 30 307,05000
Elmadağ MYO Elektronik Teknolojisi YGS-1 30 296,75000
Elmadağ MYO Elektronik Teknolojisi (İÖ) YGS-1 30 337,15000
Elmadağ MYO Muhasebe ve Vergi Uygulamaları YGS-6 30 372,50000
Haymana MYO Fizyoterapi YGS-2 30 386,55000
Haymana MYO İlk ve Acil Yardım YGS-2 30 393,45000
Haymana MYO Yaşlı Bakımı YGS-2 30 258,82331
Kalecik MYO Bahçe Tarımı YGS-6 40 226,33656
Kalecik MYO Gıda Teknolojisi YGS-2 40 309,50000
Kalecik MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri YGS-6 40 242,92002
Kalecik MYO Şarap Üretim Teknolojisi YGS-2 30 202,48134
Nallıhan MYO Bilgisayar Programcılığı YGS-1 40 349,80000
Nallıhan MYO Elektronik Teknolojisi YGS-1 40 338,90000

ankara üniversitesi taban puanları başarı sıralaması

ankara üniversitesi taban puanları

Aranan Kelimeler:

ankara üniversitesi taban puanları 2015
ankara üniversitesi tıp fakültesi
ankara üniversitesi hukuk fakültesi
ankara üniversitesi eğitim fakültesi

ankara üniversitesi logosu

Ayrıca Ankara Üniversitesi Tanıtım Filmi için tıklayabilirsiniz.

2014-2015 Anadolu Üniversitesi Taban Puanları

2014-2015 dönemi ygs-lys yerleştirme sonuçlarına göre Anadolu Üniversitesi’nin Lisans, MYO ve Önlisans programları puan türlerine göre taban puanları

anadolu üniversitesi

4 YILLIK

Program Adı Puan
Türü
Kon. Yerleşen Taban Puan Tavan Puan
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)
Eczacılık Fakültesi MF-3 129 129 419,36961 461,23357
Edebiyat Fakültesi
Arkeoloji TM-3 62 62 255,72989 323,92398
Felsefe TM-3 41 41 286,60094 345,81713
Rus Dili ve Edebiyatı DİL-3 57 57 374,17899 426,73758
Sanat Tarihi TS-2 72 72 313,94198 379,41920
Sosyoloji TM-3 82 82 333,13025 370,59067
Tarih TS-2 82 82 340,39266 376,79555
Türk Dili ve Edebiyatı TS-2 62 62 370,33095 399,94724
Eğitim Fakültesi
Almanca Öğretmenliği DİL-1 72 72 305,55747 472,41017
Almanca Öğretmenliği (KKTC Uyruklu) DİL-1 1 1 262,47001 262,47001
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği YGS-1 72 72 301,39402 396,96185
Fransızca Öğretmenliği DİL-1 52 52 276,76526 357,94767
Fransızca Öğretmenliği (KKTC Uyruklu) DİL-1 1 1 270,49108 270,49108
İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF-1 82 82 377,09295 439,19927
İngilizce Öğretmenliği DİL-1 164 164 429,12008 486,82245
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (UOLP-SUNY Cortland) (Ücretli) DİL-1 40 29 211,47932 381,74998
İşitme Engelliler Öğretmenliği YGS-4 77 77 391,05999 450,35720
Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 62 62 389,74109 424,97205
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık TM-3 41 41 410,66796 457,98165
Sınıf Öğretmenliği TM-2 103 103 340,73742 394,74387
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği TS-1 62 62 369,03662 472,33472
Zihin Engelliler Öğretmenliği YGS-4 72 72 409,81656 447,07139
Zihin Engelliler Öğretmenliği (KKTC Uyruklu) YGS-4 1
Fen Fakültesi
Biyoloji MF-2 62 43 196,01705 260,34125
Fizik MF-2 11 4 220,72723 312,02533
İstatistik MF-1 62 62 229,79917 268,44343
Kimya MF-2 52 52 223,63353 290,83134
Matematik MF-1 82 82 258,50726 358,85984
Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
Havacılık Elektrik ve Elektroniği MF-4 31 31 376,52220 437,78468
Pilotaj MF-4 16 16 473,34355 530,78863
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği TM-1 47 47 363,69746 389,27121
Uçak Gövde-Motor  Bakım MF-4 52 52 372,03006 456,65215
Hukuk Fakültesi TM-2 410 410 415,30135 466,53901
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri TM-1 82 82 296,10475 320,46022
İktisat TM-1 195 195 296,01813 348,28019
İktisat (İngilizce) TM-1 98 98 330,72545 394,50384
İktisat (İngilizce) (UOLP-SUNY  Cortland) (Ücretli) TM-1 40 13 217,05420 328,88215
İşletme TM-1 211 211 288,57775 370,04842
İşletme (İngilizce) TM-1 93 93 336,30876 377,82570
İşletme (İngilizce) (UOLP-SUNY  Empire State College) (Ücretli) TM-1 40 40 220,00146 271,68887
İşletme (İngilizce) (UOLP-Leeds  Beckett) (Ücretli) TM-1 40 40 228,17369 320,91210
Maliye TM-1 123 123 318,98518 359,04712
İletişim Bilimleri Fakültesi
Basın ve Yayın TS-1 82 82 350,83275 437,77914
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık TS-1 72 72 385,85475 456,93248
İletişim Tasarımı ve Yönetimi TS-1 82 82 352,70385 441,75917
Sinema ve Televizyon TS-1 47 47 390,35408 454,32121
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
Endüstriyel Tasarım MF-4 62 62 340,97446 401,97479
İç Mimarlık MF-4 47 47 366,27829 391,98471
Moda Tasarımı TM-3 67 67 294,04433 361,50176
Mimarlık MF-4 62 62 423,40831 444,84305
Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) MF-4 72 72 383,45719 409,32986
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu) MF-4 1 1 358,43719 358,43719
Çevre Mühendisliği MF-4 72 72 271,36255 324,73105
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) MF-4 82 82 402,47584 426,87269
Endüstri Mühendisliği MF-4 62 62 390,61249 420,48572
İnşaat Mühendisliği MF-4 62 62 390,69810 423,39625
Kimya Mühendisliği MF-4 72 72 306,96348 354,06077
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (İngilizce) MF-4 72 72 295,65473 375,11873
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Dil ve Konuşma Terapisi MF-3 31 31 410,27682 426,32126
Dil ve Konuşma Terapisi (KKTC Uyruklu) MF-3 2 2 345,89247 354,84589
Sosyal Hizmet TM-3 41 41 387,54320 406,35877
Sosyal Hizmet (KKTC Uyruklu) TM-3 1
Spor Bilimleri Fakültesi
Rekreasyon TM-3 52 52 257,13581 295,17372
Spor Yöneticiliği TM-3 36 36 290,27638 344,76299
Turizm Fakültesi
Gastronomi  ve Mutfak Sanatları TS-1 41 41 375,93158 433,64725
Turizm İşletmeciliği TM-1 47 47 267,61096 302,53369
Turizm Rehberliği DİL-1 41 41 329,84665 392,09990
Açıköğretim  Fakültesi
Felsefe (Açıköğretim) 1025 1025 222,81392 474,41635
Sosyoloji (Açıköğretim) 5125 5125 249,84425 466,86809
Tarih (Açıköğretim) 3075 3075 217,50877 443,25081
Türk Dili ve Edebiyatı (Açıköğretim) 5125 5125 223,12592 507,83491
İktisat Fakültesi
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (Açıköğretim) 1538 1538 228,73263 409,10900
İktisat (Açıköğretim) 1282 1282 229,88589 474,31179
Kamu Yönetimi (Açıköğretim) 5125 5125 244,66939 484,32515
Maliye (Açıköğretim) 3075 3075 221,04286 450,71857
Uluslararası  İlişkiler (Açıköğretim) 5125 5125 218,91793 453,61926
İşletme Fakültesi
İşletme (Açıköğretim) 7688 7688 221,11315 480,26635
Konaklama  İşletmeciliği  (Açıköğretim) 1025 1025 217,10568 408,95423

 

2 YILLIK

Yüksekokul Program Adı Puan
Türü
Kon. En Küçük
Puan
Açıköğretim Fak. Adalet (Açıköğretim) 5000 291,24358
Açıköğretim Fak. Bankacılık ve Sigortacılık (Açıköğretim) 3000 229,44876
Açıköğretim Fak. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (Açıköğretim) 1500 229,76206
Açıköğretim Fak. Çağrı Merkezi Hizmetleri (Açıköğretim) 300 229,59898
Açıköğretim Fak. Dış Ticaret (Açıköğretim) 1500 231,78159
Açıköğretim Fak. Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) 2500 430,00000
Açıköğretim Fak. Emlak ve Emlak Yönetimi (Açıköğretim) 750 229,39497
Açıköğretim Fak. Ev İdaresi (Açıköğretim) 1500 214,03045
Açıköğretim Fak. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık (Açıköğretim) 1100 225,00008
Açıköğretim Fak. Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Açıköğretim) 5000 220,89276
Açıköğretim Fak. İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim) 40000 211,83850
Açıköğretim Fak. İnsan Kaynakları Yönetimi (Açıköğretim) 2000 248,35530
Açıköğretim Fak. İşletme Yönetimi (Açıköğretim) 3000 223,28866
Açıköğretim Fak. Kültürel Miras ve Turizm (Açıköğretim) 150 255,15093
Açıköğretim Fak. Laborant ve Veteriner Sağlık (Açıköğretim) 5000 230,33984
Açıköğretim Fak. Lojistik (Açıköğretim) 1500 232,40297
Açıköğretim Fak. Marka İletişimi (Açıköğretim) 400 241,56756
Açıköğretim Fak. Medya ve İletişim (Açıköğretim) 600 223,38244
Açıköğretim Fak. Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası (Açıköğretim) 125 263,10066
Açıköğretim Fak. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Açıköğretim) 2000 250,26905
Açıköğretim Fak. Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi (Açıköğretim) 750 228,45879
Açıköğretim Fak. Radyo ve Televizyon Programcılığı (Açıköğretim) 1000 223,46540
Açıköğretim Fak. Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim) 12000 222,93903
Açıköğretim Fak. Sosyal Hizmetler (Açıköğretim) 20000 237,40135
Açıköğretim Fak. Spor Yönetimi (Açıköğretim) 1500 219,27831
Açıköğretim Fak. Tarım (Açıköğretim) 1000 219,87376
Açıköğretim Fak. Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açıköğretim) 750 249,50826
Açıköğretim Fak. Turizm ve Seyahat Hizmetleri (Açıköğretim) 250 352,50000
Açıköğretim Fak. Yerel Yönetimler (Açıköğretim) 1000 223,84170
Eskişehir MYO Aşçılık YGS-4 30 326,85000
Eskişehir MYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı YGS-4 45 299,15000
Eskişehir MYO Dış Ticaret YGS-6 30 322,50000
Eskişehir MYO Emlak ve Emlak Yönetimi YGS-5 30 285,10000
Eskişehir MYO Pazarlama YGS-6 30 301,05000
Eskişehir MYO Pazarlama (KKTC Uyruklu) YGS-6 1
Eskişehir MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği YGS-6 50 353,40000
Porsuk MYO Basım ve Yayın Teknolojileri YGS-5 30 306,95000
Porsuk MYO Bilgisayar Programcılığı YGS-1 40 340,50000
Porsuk MYO Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı YGS-1 30 286,15000
Porsuk MYO Grafik Tasarımı YGS-5 40 370,00000
Porsuk MYO Makine, Resim ve Konstrüksiyon YGS-1 30 361,70000
Porsuk MYO Mekatronik YGS-1 40 325,95000
Porsuk MYO Radyo ve Televizyon Teknolojisi YGS-1 40 313,10000
Porsuk MYO Yapı Denetimi YGS-1 30 273,30000
Ulaştırma MYO Lojistik YGS-6 40 363,80000
Ulaştırma MYO Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi YGS-1 35 370,75000
Ulaştırma MYO Raylı Sistemler İşletmeciliği YGS-6 35 330,50000
Ulaştırma MYO Raylı Sistemler Makine Teknolojisi YGS-1 35 351,00000
Ulaştırma MYO Raylı Sistemler Makinistlik YGS-1 35 409,90000
Ulaştırma MYO Raylı Sistemler Yol Teknolojisi YGS-1 35 325,05000
Ulaştırma MYO Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri YGS-5 100 344,50000
Ulaştırma MYO Uçak Teknolojisi YGS-1 40 278,20000
Ulaştırma MYO Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri YGS-5 30 294,25504
Yunus Emre MYO Çocuk Gelişimi YGS-4 40 421,10000
Yunus Emre MYO Eczane Hizmetleri YGS-2 40 301,35000
Yunus Emre MYO Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri YGS-4 40 389,90000
Yunus Emre MYO Tıbbi Laboratuvar Teknikleri YGS-2 40 335,60000
Yunus Emre MYO Yaşlı Bakımı YGS-2 35 261,57887

 

Aranan Kelimeler:

anadolu üniversitesi bölümleri
anadolu üniversitesi ikinci üniversite
anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi bölümleri
a.ö.f anadolu üniversitesi
anadolu üniversitesi adalet bölümü

2014-2015 Amasya Üniversitesi Taban Puanları

2014-2015 dönemi ygs-lys yerleştirme sonuçlarına göre Amasya Üniversitesi’nin Lisans, MYO ve Önlisans programları puan türlerine göre taban puanları

amasya üniversitesi

4 Yıllık

Program Adı Puan
Türü
Kon. Yerleşen Taban Puan Tavan Puan
AMASYA ÜNİVERSİTESİ
Eğitim Fakültesi
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği YGS-1 52 52 280,98537 309,34975
Fen Bilgisi Öğretmenliği MF-2 108 108 223,22468 266,55050
İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF-1 62 62 325,42686 411,56127
İngilizce Öğretmenliği DİL-1 41 41 376,37367 435,45740
Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 52 52 368,50065 433,03283
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık TM-3 52 52 390,93452 427,17928
Sınıf Öğretmenliği TM-2 103 103 309,78623 359,29631
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği TS-1 62 62 351,77718 381,62321
Türkçe Öğretmenliği TS-2 62 62 379,66978 445,66985
Fen-Edebiyat Fakültesi
Matematik MF-1 21 19 195,56492 241,70531
İstatistik MF-1 11 4 200,59063 224,39235
Tarih TS-2 41 41 313,54457 344,06798
Tarih (İÖ) TS-2 41 41 297,29258 347,53757
Türk Dili ve Edebiyatı TS-2 41 41 338,13915 412,45768
Mimarlık Fakültesi
Şehir ve Bölge Planlama MF-4 36 36 255,04409 294,33225
Teknoloji Fakültesi
Elektrik-Elektronik Mühendisliği MF-4 33 33 273,11406 297,96570
Elektrik-Elektronik Mühendisliği  (İÖ) MF-4 33 33 255,32666 306,69844
Elektrik-Elektronik Mühendisliği  (M.T.O.K.) MF-4 15 15 256,80141 269,50265
Elektrik-Elektronik Mühendisliği  (M.T.O.K.) (İÖ) MF-4 15 15 245,42217 254,27727
Makine Mühendisliği MF-4 29 29 256,00849 270,16058
Makine Mühendisliği  (İÖ) MF-4 29 29 241,06326 255,03077
Makine Mühendisliği  (M.T.O.K.) MF-4 13 13 238,49368 253,52160
Makine Mühendisliği  (M.T.O.K.) (İÖ) MF-4 13 13 231,84703 238,22849
Sağlık Yüksekokulu
Ebelik YGS-2 21 21 306,23192 311,19400
Hemşirelik YGS-2 62 62 334,79240 419,42174

 

2 Yıllık

Yüksekokul Program Adı Puan
Türü
Kon. En Küçük
Puan
Amasya SBMYO Aşçılık YGS-4 30 313,45000
Amasya SBMYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı YGS-4 40 268,08725
Amasya SBMYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (İÖ) YGS-4 40 198,42334
Amasya SBMYO Dış Ticaret YGS-6 50 238,75323
Amasya SBMYO Dış Ticaret (İÖ) YGS-6 50 187,38238
Amasya SBMYO Halkla İlişkiler ve Tanıtım YGS-4 50 280,47675
Amasya SBMYO Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İÖ) YGS-4 50 246,14005
Amasya SBMYO Muhasebe ve Vergi Uygulamaları YGS-6 50 343,35000
Amasya SBMYO Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (İÖ) YGS-6 50 171,90283
Amasya SBMYO Pazarlama YGS-6 50 196,85290
Amasya SBMYO Reklamcılık YGS-4 40 305,57636
Amasya SBMYO Reklamcılık (İÖ) YGS-4 40 226,92938
Amasya SBMYO Turizm ve Otel İşletmeciliği YGS-6 40 224,18787
Amasya TBMYO Bilgisayar Programcılığı YGS-1 40 304,20000
Amasya TBMYO Bilgisayar Programcılığı (İÖ) YGS-1 40 325,85000
Amasya TBMYO Elektrik YGS-1 40 357,80000
Amasya TBMYO Elektrik (İÖ) YGS-1 40 179,82585
Amasya TBMYO Elektrik (Uzaktan Öğretim) YGS-1 50 360,85000
Amasya TBMYO Elektronik Haberleşme Teknolojisi YGS-1 40 216,70024
Amasya TBMYO Elektronik Haberleşme Teknolojisi (İÖ) YGS-1 40 168,34727
Amasya TBMYO Elektronik Teknolojisi YGS-1 40 343,45000
Amasya TBMYO Giyim Üretim Teknolojisi YGS-1 40 385,40000
Amasya TBMYO Harita ve Kadastro YGS-1 40 247,53407
Amasya TBMYO Harita ve Kadastro (İÖ) YGS-1 40 220,40166
Amasya TBMYO İnşaat Teknolojisi YGS-1 45 226,00550
Amasya TBMYO İnşaat Teknolojisi (İÖ) YGS-1 45 197,93411
Amasya TBMYO İnternet ve Ağ Teknolojileri (Uzaktan Öğretim) YGS-1 50 220,81024
Amasya TBMYO Kimya Teknolojisi YGS-2 40 202,32356
Amasya TBMYO Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi YGS-1 40 313,15000
Amasya TBMYO Makine YGS-1 40 323,45000
Amasya TBMYO Makine (İÖ) YGS-1 40 166,77252
Amasya TBMYO Mekatronik (Uzaktan Öğretim) YGS-1 150 360,00000
Amasya TBMYO Otomotiv Teknolojisi YGS-1 45 293,60000
Amasya TBMYO Otomotiv Teknolojisi (İÖ) YGS-1 45 175,06170
Sabuncuoğlu SHMYO Çocuk Gelişimi YGS-4 40 382,40000
Sabuncuoğlu SHMYO Çocuk Gelişimi (İÖ) YGS-4 40 310,35000
Sabuncuoğlu SHMYO Çocuk Gelişimi (Uzaktan Öğretim) YGS-4 150 362,55000
Sabuncuoğlu SHMYO Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik YGS-3 50 298,00000
Sabuncuoğlu SHMYO Tıbbi Laboratuvar Teknikleri YGS-2 30 290,99407
Sabuncuoğlu SHMYO Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (İÖ) YGS-2 30 267,33267
Sabuncuoğlu SHMYO Yaşlı Bakımı YGS-2 40 244,30193
Sabuncuoğlu SHMYO Yaşlı Bakımı (İÖ) YGS-2 40 227,92599
Sabuncuoğlu SHMYO Yaşlı Bakımı (Uzaktan Öğretim) YGS-2 150 225,47966
Tasarım MYO Grafik Tasarımı YGS-5 30 369,65000
Gümüşh. HDMYO Bankacılık ve Sigortacılık YGS-6 50 249,74725
Gümüşh. HDMYO Bankacılık ve Sigortacılık (İÖ) YGS-6 50 203,02673
Gümüşh. HDMYO İşletme Yönetimi YGS-6 40 188,86447
Gümüşh. HDMYO Maliye YGS-6 50 237,65885
Gümüşh. HDMYO Maliye (İÖ) YGS-6 50 213,71759
Gümüşh. HDMYO Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası YGS-6 40 171,49121
Gümüşh. HDMYO Yerel Yönetimler YGS-4 40 254,32205
Gümüşh. HDMYO Yerel Yönetimler (İÖ) YGS-4 40 177,90263
Merzifon MYO Bilgisayar Programcılığı YGS-1 50 348,95000
Merzifon MYO Bilgisayar Programcılığı (İÖ) YGS-1 50 177,68558
Merzifon MYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı YGS-4 40 250,66682
Merzifon MYO Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (İÖ) YGS-4 40 184,59707
Merzifon MYO Giyim Üretim Teknolojisi YGS-1 22 342,90000
Merzifon MYO Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi YGS-5 50 258,95000
Merzifon MYO İnşaat Teknolojisi YGS-1 40 202,94694
Merzifon MYO İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği YGS-2 50 349,60000
Merzifon MYO Makine YGS-1 40 292,95000
Merzifon MYO Makine (İÖ) YGS-1 40 182,57291
Merzifon MYO Mekatronik YGS-1 40 279,20000
Merzifon MYO Mekatronik (İÖ) YGS-1 40 176,93364
Merzifon MYO Yapı Denetimi YGS-1 40 206,90059
Merzifon MYO Yapı Denetimi (İÖ) YGS-1 40 186,54846
Suluova MYO Çevre Koruma ve Kontrol YGS-2 40 157,52976
Suluova MYO Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi YGS-2 40 209,47023
Suluova MYO Gıda Teknolojisi YGS-2 40 300,70000
Suluova MYO Laborant ve Veteriner Sağlık YGS-2 40 248,91682
Suluova MYO Laborant ve Veteriner Sağlık (İÖ) YGS-2 40 219,38889
Suluova MYO Sivil Savunma ve İtfaiyecilik YGS-6 50 363,00000
Suluova MYO Tıbbi ve Aromatik Bitkiler YGS-6 40 192,31643
Suluova MYO Tohumculuk YGS-6 40 175,57825
Taşova MYO Otobüs Kaptanlığı YGS-5 40 237,42753
Taşova MYO Posta Hizmetleri YGS-5 40 336,70000

 

Aranan Kelimeler:

amasya üniversitesi mekatronik
amasya üniversitesi bilgisayar
amasya üniversitesi taban puanları 2015

2014-2015 Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Taban Puanları

2014-2015 dönemi ygs-lys yerleştirme sonuçlarına göre Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nin Lisans, MYO ve Önlisans programları puan türlerine göre taban puanları

alanya hamdullah emin paşa üniversitesi

4 Yıllık

Program Adı Puan
Türü
Kon. Yerleşen Taban Puan Tavan Puan
ALANYA HAMDULLAH  EMİN PAŞA ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)
Sanat ve Tasarım Fakültesi
Mimarlık (İngilizce) (Ücretli) MF-4 15
Mimarlık (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 12 12 372,83597 388,82716
Mimarlık (İngilizce) (%75 Burslu) MF-4 10 10 341,53557 363,50717
Mimarlık (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 8 8 282,18903 331,94225
Mimarlık (İngilizce) (%25 Burslu) MF-4 15 6 207,52283 270,43367
Turizm Fakültesi
Turizm İşletmeciliği  (İngilizce) (Tam Burslu) TM-1 12 12 228,13501 404,68883
Turizm İşletmeciliği  (İngilizce) (%75 Burslu) TM-1 20 1 220,54956 220,54956
Turizm İşletmeciliği  (İngilizce) (%50 Burslu) TM-1 15
Turizm İşletmeciliği  (İngilizce) (%25 Burslu) TM-1 13

 

Aranan Kelimeler:

alanya hamdullah emin paşa üniversitesi taban puanları 2014
alanya hamdullah emin paşa üniversitesi özel mi
alanya hamdullah emin paşa üniversitesi dgs
alanya hamdullah emin paşa üniversitesi mimarlık

Jitem Nedir?

Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele veya kısaca JİTEM, İçişleri Bakanlığı’nın onayı olmaksızın ve Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşü alınmadan Jandarma Genel Komutanlığı’nın kendi inisiyatifi ile kurulan ve terörle mücadele kapsamında faaliyet gösteren bir oluşumdur.JİTEM’in var oluşu uzun süre devlet kurumları tarafından onaylanmadı lakin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın JİTEM hakkında başlattığı soruşturmada devlet, JİTEM’i resmen kabul etti.Kurumun Güneydoğu’daki pek çok faili meçhul cinayetten sorumlu olduğu da iddialar arasındadır.

Varlığı Hakkındaki Tartışmalar

Sabah gazetesinin ortaya çıkardığı JİTEM’in tarihçesinin ve örgütlenme modelinin anlatıldığı iddia edilen belgeye göre teşkilat, 27 Ağustos 1987 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na bağlı olarak “Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM)” ismi ile kurulmuştur.Başlangıç olarak, Mardin, Silopi, Batman bölgeleri faaliyet alanı olarak belirlenmiştir ve toplam 2 grup, 11 tim bu kuruluş içerisinde faaliyetlerini sürdürmüştür.

Susurluk kazasının arkasından TBMM’de kurulan Susurluk Komisyonu’na bilgi veren eski Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman, “Jandarma teşkilatı içerisinde JİTEM isminde yasal veya yasa dışı bir örgüt kurulmadığını” savunmuş; lakin jandarma dışında bu ismi kullanıp kanunsuz işler yapan bir grubun olduğunu söylemiştir.

“Binbaşı Ersever’in İtirafları” kitabının yazarı araştırmacı Soner Yalçın’a göre JİTEM, 1987 senesinde Binbaşı Arif Doğan tarafından Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı bünyesinde kurulmuş; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Samsun ve Erzurum illerinde örgütlenmiştir.Soner Yalçın, JİTEM içerisinde muvazzaflar ve hapishaneden özel izinle çıkarılan PKK itirafçılarının da bulunduğunu iddia etmiştir.

Susurluk skandalından yaklaşık olarak bir sene sonra Başbakanlık teftiş kurulu başkanı Kutlu Savaş tarafınca hazırlanan Susurluk Raporu da Soner Yalçın’ın birçok öne sürdüğünü doğrulamıştır. Savaş’ın raporuna göre JİTEM özel timlerin idaresi amacıyla Hulusi Sayın’ın Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanlığı (1981-1985) döneminde kurulmuş ve bölgede etkili çalışmalar yapmıştır. Bünyesinde çok miktarda korucu ve itirafçı bulunması sebebi ile ferdi suç oranı yükselmiştir.

1995’in Nisan ayında TBMM faili meçhul cinayetler komisyonunun hazırlamış olduğu raporda JİTEM’in faaliyetlerinin ne olduğu anlaşılamadığı, devlet organlarının kanunlarla sınırlı görev ve yetkileri aşılıp, yasal boşluklardan faydalanılıp yeni kurumlaşmalara gidildiği belirtilmiştir. Raporda JİTEM; yetkisiz, görevsiz olduğu polis mıntıkasında polisten habersiz operasyon yaptığı öne sürülmüş, yasal dayanağı bulunmayan ve kuruluş amacından saparak bazı illegal olaylarla beraber anılan bu teşkilâtın faaliyetlerine son verilmesinin gereği belirtilmiştir.

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı JİTEM davası için talimatla verdiği ifadesinde JİTEM’in varlığının resmi düzeyde kabul gördüğünü söyledi. Diyarbakır Asayiş Kolordu Komutanlığı ve Diyarbakır Alay Komutanlığı içerisinde tahsis edilen yerlerde JİTEM levhaları olduğunu ifade eden Avcı, Ersever ve ekibinin yapmış olabileceğini tahmin ettiği olayları, HADEP İl Başkanı Vedat Aydın’ın kaçırılıp öldürülmesi, baro başkanın arabasına bomba konulması, Yeni Ülke gazetesinin yakılması, bir derginin basılarak bir kişinin öldürülmesi şeklinde sıraladı.

Emekli tuğgeneral Veli Küçük sanık olarak yer aldığı Ergenekon davasında yaptığı savunmasında Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde hiçbir zaman böyle bir birimin olmadığını ve bu ad kullanılarak sanki gizemli, yasadışı bir oluşum varmış izlenimi yaratılmaya çalışıldığını iddia etti.

İtirafçı Abdülkadir Aygan bir röportajında üzerinde “Görev yeri: JİTEM” yazan resmi maaş bordrosunu göstermiş ve görev yaptığı yerde JİTEM yazılı tabela bile bulunduğunu öne sürmüştür.Aygan, görev yaptığı dönemde Ergenekon adını hiç duymadığını ancak 2001 yılında Ankara’da JİTEM dışında yeni bir örgütlenmenin hissedildiğini belirtmiş ve Ergenekon Operasyonu başladıktan sonra JİTEM’in Ergenekon’un askerî kanadı olduğu düşüncesine vardığını sözlerine eklemiştir.

Emekli albay Arif Doğan’ın, 14 Ağustos 2008’de Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmasıyla birlikte JİTEM ile ilgili yeni bilgiler edinildi. Operasyon kapsamında Doğan’ın depo olarak kullandığı İstanbul Beykoz’daki bir evde yapılan aramalardaysa çok sayıda “JİTEM belgesi”, 2 kalaşnikof marka tüfek, bin adet mermi ve bin boş kovan ile 280 tane el bombası bulundu.Doğan’dan ele geçirilen 1989-1991 seneleri arasına ait dokümanlarda “JİTEM” adının kullanıldığı görülmektedir.Doğan ifadesinde JİTEM’i kendisinin kurduğu ve daha sonra Veli Küçük’e devrettğini itiraf etmiştir.

jitem nedir

Doğan’dan ele geçirilen bir belgede “örgütü geri bölgesindeki kamplarında vurabilmek maksadıyla PKK’nın ideolojisiyle ters düşen örgütlerle görüşme yapıldığı ve bu görüşmelerin bir örgütle üst seviyeye kadar ulaştığı” bilgisi yer almaktaydı. İddianamede ismi açıklanmayan bu örgütün Hizbullah olduğu ileri sürüldü.Ergenekon iddianamesinde ayrıca JİTEM’in kuruluşunda emir-komuta zinciri içinde olmasına rağman özerk bir hale gelen yapının hukuk dışı işlere bulaştığı yorumlarında bulunuldu.Arif Doğan,emekli Albay, JİTEM’i kendisinin kurduğunu ve kendisinin dondurduğunu söyledi. Habertürk’e konuşan Doğan, Ergenekon ile ilgisinin olmadığını belirterek “Benim ilgim alakam JİTEM iledir” diye konuştu. JITEM’in kurucusuna göre, örgütde 10 000 kişi görev aldığını itiraf etti. Alman “Der Spiegel” dergisinde yayınlanan “Kürtlere karşı Türkiyenin kirli savaşı” haberine göre, “JITEM Türk jandarmanın özel bölümü” dür. JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan NTV’ye yapmış olduğu açıklamada, JİTEM grubunun Türkiyenin 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’le görüştükten sonra siyasi iradenin verdiği destekle faili meçhul cinayetler işlediğini söyledi. Aile mensublarını öldüren JITEM’e karşı “Cumartesi Anneleri” olarak bilinen kayıp yakınları Galatasaray Meydanı’nda 300’den fazla oturma eylemlerini yaptılar. Ama Türkiye bu eylemi yasakladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, emekli albay Arif Doğan’ın kamuoyuna yansıyan bir takım açıklamaları nedeniyle JİTEM ile ilgili başlattığı soruşturmada, JİTEM adlı oluşumun, İçişleri Bakanlığının onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşü alınmadan, Jandarma Genel Komutanlığının kendi inisiyatifiyle kurulduğu tespitinde bulunuldu.

Faaliyetleri

Teşkilatın gözaltında tuttuğu kişilere Filistin askısı, falaka vb. yöntemlerle işkence uyguladığı ve yargısız infazlar yaptığı iddia edilir. Öldürdükleri kişilerin bazılarını gömerek gizledikleri bazılarını ise halkta korku yaratmak amacıyla bir yere attkları da iddialar arasındadır.Eski JİTEM elemanı Aygan’a göre de bölgede cinayetlerin %80’i JİTEM tarafınca işlenmiştir.JİTEM adının ilk kez mahkeme tutanaklarına girdiği olay Yüksekova çetesi davasıdır. Silah ve uyuşturucu kaçakçılığı başta olarak bir dizi suçtan yargılanan Yüksekova çetesi yapılanmasında Arif Doğan’ın da ismi geçmekteydi.

JİTEM ve faili meçhul cinayet tartışmalarında genellikle 17 bin faili meçhul rakamı telaffuz edilir.Fakat bu sayıyı abartılı bulanlar da vardır.[34][35] Prof. Dr. Ümit Özdağ, 17 bin faili meçhul iddiasının PKK’nın psikolojik savaş sloganı olduğunu savunur.

Yapılanma

Abdülkadir Aygan’a göre teşkilatın şeması şu şekildedir:

–  Jandarma Genel Komutanlığı
–  İstihbarat Başkanlığı-Gruplar Komutanlığı
–  Grup Komutanlıkları (yedi ayrı bölgede konumlanmış)
–  Tim Komutanlıkları-Birimler