Aylık arşivler: Ağustos 2015

Kararlılık ve performans ile ilgili sorunlarından dolayı bu yılın başlarında çıkması planlanan Samsung ait SmartThings yeni ev otomasyonu gecikmeli olarak çıkacak.
Geçen yıl Ağustos ayında Samsung tarafından satın alınan SmartThings, Mart ayında çıkması beklenirken birdaha ki ay çıkacak..

Şirket Samsung SmartThings Hub en erken Eylül ayında satışa olacağını Pazartesi günü yaptığı açıklamada belirtti.Açıklamada Samsung.com mağazası ya da Amazon.com üzerinde, SmartThingsn 99 $ ile ön sipariş veribileceğini ifade etti.
99 Dolar ev otomasyonu için çok uygun fiyat aslında.
Ürünün resmi web sitesi ve ön sipariş verebileceğiniz site; http://www.smartthings.com/

Samsung’un Ev Otomasyon Kiti SmartThings’in 2. Tanıtım Videosu

 

Devlet memurları arasında en çok kazan elbetteki Müsteşarlar yer alıyor. Derecesi 1/4 olan müsteşarların Maaşı 8.094 TL’dir. Müsteşardan sonra 1/4 derecesiyle Genel Müdür yer almaktadır.  Genel müdürün maaşı ise 7.104 TL  ‘dir.

Diğer memurların maaşlerı ise şu şekildedir;

Şube Müdürü (Üniv)

Derece: 1/4Maaş: 3.708 TL

Memur

Derece: 9/1Maaş: 2.260 TL

Memur

Derece: 13/3Maaş: 2.255 TL

Hizmetli

Derece: 12/1Maaş: 2.212 TL

Öğretmen ne kadar kazanıyor?

Öğretmen

Derece: 1/4Maaş: 2.982 TL
Derece: 7/1Maaş: 2.565 TL

Kaymakam

Derece: 7/1Maaş: 3.886 TL

Başkomiser

Derece: 3/1Maaş: 3.416 TL

Polis memuru

Derece: 3/1Maaş: 3.028 TL

Uzman Doktor

Derece: 1/4Maaş: 4.324 TL

Doktor

Derece: 7/1Maaş: 3.570 TL

Hemşire (Lise)

Derece: 11/3Maaş: 2.458 TL

Dünya Tarihinin En Gizemli 13 Örgütü ve Sırları

Bu örgütlerden bazıları dünyadaki sistemi değiştirmek ve insanları yönetmek amaçlı, bazıları şiddet içerikli eylemler gerçekleştirerek korku salmak amaçlı, bazıları ise ruhsal arınma ritüelleri düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Bu örgütler içerisinden en çok merak edilenleri sizler için derledim.

1. İlluminati Örgütü

İlluminati Örgütü
Hareket 1 Mayıs 1776 yılında Ingolstad’ta (Yukarı Bavyera), Ingolstadt Üniversitesi kilise hukuku profesörlerinden biri olan filozof Adam Weishaupt tarafından beş kişiyle kurmuştur.Illuminati, ‘Aydınlanmış Olanlar’ anlamına gelmektedir. Topluluğun kuruluş amacı cehaletle, baskıcılıkla ve kilisenin dogmalarıyla mücadele etmekti. Her ne kadar asıl amaç, aydınlanarak dinsel dogmalardan uzak, hür düşünceyi ve Newtoncu pozitif bilimin önünü açmak idiyse de, daha sonraları gizli siyasi amaçları olduğu öne sürüldü. İlluminati dünya siyaset tarihinin belki de zaman içerisinde üzerine en fazla komplo teorisi üretilmiş topluluğu halini almıştır. Günümüzdeki öne sürülen amacı ise; halk kitlelerinin karar verme yetisini kontrol altında tutmak, dünya liderlerini ve ekonomiyi istediği şekilde yönlendirmektir.

2. Masonluk

Masonluk
‘Mason’ kelimesi taş ustası anlamına gelir. Başlangıçta mason loncaları gerçekten masonlardan, yani taş ustalarından oluşmaktaydı fakat daha sonra nedeni bilinmeyen bir şekilde, taş ustası olmayan bir kaç kişi bu loncalara girdi ve bu akımla birlikte oluşan yeni gruba ‘Hür ve kabul edilmiş mason’ (free mason) dendi.Masonluk, başlangıcının resmi olarak 16’ncı yüzyılın sonu ve 17’nci yüzyılın başlarına dayandığı düşünülen bir çeşit ‘Kardeşlik’ organizasyonudur. Dünyanın birçok ülkesinde beş milyon üyesi bulunmaktadır. Sadece İngiltere, İskoçya ve İrlanda’da 480 bin, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 2 milyona yakın üyesi bulunmaktadır. Tarihte ve günümüzde legal sistemlerde önemli yerlerde politik adamları ve bağlantıları bulunmaktadır.

Masonlar için sır ve gizliliğin bir gereği olan sembolizm çok büyük önem taşır. Masonlukta semboller, Masonik ilkeleri daha iyi anlatmak, ritüellerin içerdiği aşamaları ve öğütleri belleklere iyice yerleştirmek bunların uzun ömürlü olmalarını sağlamak için kullanılırlar. Masonlukta sır olarak nitelendirilen şeylerin başında Masonik işaretler, sözcükler ve simgelere verilen anlamlar gelir.

3. Opus Dei Örgütü

Opus Dei Örgütü
Opus Dei, 2 Ekim 1928’de Madrid’te sıradan bir papaz olan Jose Maria Escriva de Balaguery Albas tarafından kurulan 87 yıllık İspanyol asıllı bir örgüttür. 1950 yılında papalık tarafından resmen onaylanmıştır. Papalık, güçlü anti-komünist misyonu nedeniyle açık destek verdiği “Opus Dei”nin statüsünü 1982’de yükselterek, örgüt önderine, tarikat başkanlarına mahsus “piskopos” unvanını bahşettiGizli bir örgüt olan Opus Dei’nin tüm üyeleri Katolik meslek sahiplerinden oluşmaktadır. Bunun yanında her ülkede de örgütten sorumlu bir Kardinal bulunmaktadır. Onlara göre Papa’nın kimliği, Kilise’nin de, Papalık Makamı’nın da üstündedir. Papa, Tanrı-Krallığı’nın kutsal önderidir. Böylesine yüce bir mertebeye erişebilen kişi de elbette Olağanüstü bir kişidir. Bu nedenle Opus Dei, böylesine olağanüstü bir kişi tarafından temsil edilen Vatikan Devleti’ni yüceltir ve Kilise’yi ikinci planda görür.

2.8 milyar dolar serveti, 15 üniversitesi, 97 teknik okulu, 36 ilköğretim okulu olan Opus Dei ile ilgili pek çok tartışma yaşanmış ve olumsuz görüşler dile getirilmiş buna rağmen örgüt herhangi bir açıklama yapmamıştır.

4. Kuru Kafa ve Kemikler Tarikatı

Kuru Kafa ve Kemikler Tarikatı
1832 yılında William Huntington Russell ve Alphonso Taft tarafından Yale Üniversitesi’nde Society of Skull and Bones ismi ile kurulan, gizli yapısı ile üye profilinin yüksek seviyesi sebebiyle o yıllardan beri sayısız komplo teorisine karıştırılmış olan öğrenci topluluğu. Amacı ise, yenidünya düzenini gerçekleştirmektir. Topluluğun üye listesi, üniversite yönetimi de dahil olmak üzere, tüm halka açılabilecek yerlerden gizli tutulur.Mezar adı verilen S&B’nin merkezi  eski Yale kampüsüdür.Skull and Bones’a üye olabilmek için, Yale Üniversitesi’nde son sınıf lisans öğrencisi olmak gerekir. Pledge adı verilen adaylar, üçüncü sınıftayken Skull and Bones üyeleri tarafından belirlenir ve aday oldukları, bir sene boyunca izlenecekleri ve uygun görülürlerse bir sene sonra üyeliğe kabul edilecekleri kendilerine söylenir. Uygun görülen adaylar ise bu bir senelik izlemenin ardından, son sınıfta iken üyeliğe alınırlar.

Üye olmayanların giremediği ve herhangi bir pencere bulunmayan binalarına, 1960’lı yıllarda iki Yale öğrencisi, ormanda buldukları bir gizli geçit vasıtasıyla gizlice ve şans eseri girmeyi başarmışlar ve gördüklerini anlatmışlardı. Tamamıyla ezoterik bir yapıya sahip olduğunu söyledikleri binada, çeşitli mabetler ve ritüelik malzemeler yer aldığını; üst katta bulunan büyükçe bir mezar resminde ise yan yana duran üç kuru  kafanın yanında bir taç, bir asa ve bir kalem bulunduğunu öne sürmüşlerdi. Altında yazan yazıda ise Almanca olarak; “Kim Kral, Kim Prens, Kim Dilenci? Ölüm Karşısında Hepsi Eşit” ibaresi, topluluğun ezoterik ve felsefi yapısını tüm dünyanın gözleri önüne sermiş, topluluğa yönelik yapılan sert eleştiriler, bunun ardından, büyük ölçüde kesilmişti.

Birçok ABD başkanının ve Dünya’nın en zenginlerinin içerisinde bulunduğu örgüt, bünyesinde ki üyeleri daha iyi makamlara yerleştirmesi ile de biliniyor.

5. Trilateral Komisyonu

Trilateral Komisyonu
ABD‘de yeşertilen Yeni Dünya Düzenini tüm dünyaya yani Kuzey Amerika, Avrupa veJaponya’ya daha iyi yayabilmek için oluşturulmuş ve 1973’te David Rockefeller, Henry Kissenger ve Zbigniew Brzezinski tarafından kurulmuş gizli bir örgüttür.Masonik sistemin yeni bir uyarlaması olan Komisyon, ilk olarak Carter hükümetinde büyük güce ulaştı. Hükümette, Carter’ın kendisi de dahil 20 önemli kişi Komisyon’a üye idi. Komisyonun diğer üyeleri önde gelen finansörler, sanayiciler ve akademi uzmanlarıydı. Carter’ı izleyen hükümetlerde de Trilateral’ın etkisi sürdü; Bush ve Clinton birer Trilateral üyesiydiler.

Brzezinski, 1973-1976 arasında başkanlığını yapmıştır. Tarikatın simgesi şu şekildedir: Bir kürenin üç yanından üç üçgen uzayarak kürenin ortasında buluşurlar ama birleşmemişlerdir. Bunları birleştirdiğiniz taktirde tek bir büyük üçgen meydana çıkar. Her bir üçgen trilateralin üç bölgesini simgeler. Üçgenler muhtemelen piramidi simgelemektedir. Büyük üçgen de büyük piramittir. Büyük piramidin birleşmemiş olması, tek dünya devletinin henüz kurulmamış olduğunu gösteriyor olabilir.

6. Ku Klux Klan Örgütü

Ku Klux Klan Örgütü
24 Aralık 1865 ABD‘de Tennessee’de kurulan siyahi karşıtı ırkçı gizli örgüttür. Kurucuları; Büyük Büyücü olarak bilinen Nathan Bedford Forrest, Yüzbaşı
John C. Lester, Binbaşı James R. Crowe, John D. Kennedy, Calvin Jones, Richard R. Reed, Frank O. McCord’dır.Ku Klux Klan örgütü Amerikan İç Savaşı sonrasında siyahilerin kazanmaya
başladığı haklara, özgürlüklere ve siyah ırk-beyaz ırk eşitliğine karşı çıkmıştır. Amaçlarına ulaşmak için şiddet ve teröre başvurmuşlardır. Örgüt iki defa dağılmasına rağmen 1950 ve 1960’larda tekrar canlanmıştır. Günümüzde bazı bölgelerde sadece yerel bazda faaliyet göstermektedir.

7. Bohemian Klübü

Bohemian Klübü
1872 de kurulmuş bir örgüttür. ABD’nin batı yakasındaki elitleri bu topluluğun üyesidir. Cumhuriyetçi başkan ve başkan adaylarının tümü bu topluluğun üyesidir.Faaliyetleri son derece gizli olan topluluğun özel vadisine giriş ABD devlet güçleri tarafından engellenmektedir. Merkezdeki çiftlik aynı anda yüzlerce kişinin hafta sonu toplantılarına katılabileceği niteliktedir. ABD’nin hemen her eyaletinde tapınakları vardır. Sembolleri baykuştur. Ritüellerde baykuşa hitap edilir ve bir simge olarak baykuş motifi kullanılır.

Bohemian Grove hem çok zengin hem de en kilit noktalardaki elitlerin oluşturduğu daha üst ve çok daha gizli bir seçkin kulübüdür. Bine yakın ABD’li elit insan sürekli olarak hafta sonu California’da veya diğer eyaletlerdeki çiftliklerde toplanıp törenler yapıyorlar ve gizli ritüeller uygulanıyor.

8. Gül – Haçlılar Örgütü

Gül - Haçlılar Örgütü
16. yüzyılda Avrupa’da kurulan ezoterik bir örgüttür. Adı, gül ve haçtan oluşan en önemli simgelerinden türetilmiştir.Anglia”da bulunan “Societas Rosicruciana”nın üyesi olan Hargrave Jennings, bu rit ve gizemlerin temelde cinsel nitelikli olduklarını vurgulamak için elinden geleni yapmıştır… Gül-Haç felsefesinin dayanağının Tantrik seks olduğu konusunu sürekli işleyen Jennings, bir mason simgesi olan Süleyman Mührünün iç içe geçmiş erkek ve kadın üçgenler biçiminde yaşamı simgelediğini açıklıkla belirtmiştir.

Kurucusu Christian Rosenkreuz olarak bilinmektedir.Fakat bazıları örgütün eski Mısır‘da filizlendiğini ve Platon, İsa ve İskenderiyeli Philo gibi, sıra dışı din ve felsefe önderlerinin de örgüte üye olduklarını ileri sürerler. Ancak, örgütün tarihini 16. yüzyıldan daha eskiye dayandıracak hiçbir kanıt mevcut değildir.

Örgüt 1630’da Malineler konseyi tarafından sihirbazlık ve dinsel sapkınlık suçlamasıyla kapatılmıştır.

9. Majestic 12 Örgütü

Majestic 12 Örgütü
ABD Başkanı Harry S. Truman tarafından 1947 yılında, bilim adamları, askerler ve devlet yetkililerinden oluşturulan 12 üyeli bir gizli örgüttür. Amaçları, Roswell olaylarını ve görüldüğü söylenen Uçan daireleri (UFO) araştırmaktı.Majestic 12 örgütü, FBI birimi ile çok gizli olarak yürütülen çalışmalarda Dallas eyaletinde ortaya çıkan UFO ları ve daha başka yerlerde “gerçektir!” olarak belgelenen uzaylı olaylarını ABD başkanına rapor olarak sunmuşlardır. Bu belgeler 1982 yılına kadar halktan gizlenmiştir.

10. Tapınak Şövalyeleri

Tapınak Şövalyeleri
Fransız Soylusu Hugues de Payen tarafından 1119 civarında Kudüs’te Hristiyan hacıları korumak için 9 şövalyeden oluşan bir grup kuruldu. Katolik Kilisesi tarafından resmi olarak 1129 yılında tanınan tarikat kısa zamanda güçlenmiştir. En güçlü zamanlarında askerî varlıkları 20.000’i bulmuştur, fakat bunların sadece %10’u tarikata bağlı şövalyelerdir. Tarikatın ömrü neredeyse Haçlı Seferleri’yle eş olmuştur. Beyaz renkteki eşyaları üzerindeki kırmızı haçlarıyla Tapınak Şövalyeleri zamanlarının en korkulan savaşçılarından olmuşlardır.Tarikat hiyerarşik bir yapılanma içerisinde bulunmuştur. Tarikatında başında her zaman Fransız asıllı bir şövalye bulunmuş ve Avrupa’nın belirli şehirlerinde ve ülkelerinde bu başkana bağlı birer temsilci ve temsilcilere bağlı daha küçük gruplar şeklinde örgütlenmişlerdir.

1307 yılında tarikatın başındaki isim olan Jacques de Molay, tarikatı Hospitalierlerle birleştirmek istedi fakat bir anlaşmaya varamadılar. Papa, Fransa Kralı IV. Filip’in baskısıyla tarikatı aforoz etti ve tarikat üyeleri tutuklanarak işkence altında kabule zorlandıkları suçlamalardan dolayı idam edildiler.

11. Thule Society Örgütü

Thule Society Örgütü
1912 yılında Rudolf Von Serbottendorff tarafından kurulmuş ezoterik bir örgüttür. Hitler’in bu örgüt sayesinde yükseldiği söylentiler arasındadır.Thule örgütü’nün sembolü, çift boynuzlu Viking miğferidir. Kökleri, kayıp kıta “mu” uygarlığına dayanan bu öğretinin temel taşları, insan psikolojisinin bilinmeyen yanları ve zaman boyutları idi. Amaçları, “zamanda insan ve taşıt naklini” gerçekleştirerek, Dünya’nın kaderini değiştirip üstün bir ırk meydana getirmek ve “üst zekalılarla” diyaloğa geçmekti.

Nazi partisinin 7 kurucusundan biri olan Dietrich Eckardt, Thule tarikatının temel ifadesini şöyle açıklıyordu;

“Thule’nin tüm sırları, eski kayıp bir uygarlığa dayanır. insanoğlu ile dış zekalar’ arasında bulunan bazı aracı varlıklar, bu sırlara erenlere büyük bir güç kaynağı oluşturmaktadırlar. Bu güç kaynağı Almancayı dünyaya egemen kılacaktır. Yine bu güç kaynağı, geleceğin üstün insanının ortaya çıkmasını ve insan türünün değişimini sağlayacaktır. ”

Thule örgütü’nün merkezi, birinci dünya savaşı’ndan sonra, İstanbul‘a taşınmıştır. örgütün başkanı, hitler tarafından İstanbul’a gönderilen, ancak daha sonra İstanbul’daintihar süsü verilerek öldürülmüş olan (Türk literatüründe “Gizli Müslüman Baron” diye anılan), “Baron Rudolf von Sebottendorff” (diğer adıyla, “Rudolf Glauer”)dir. araştırmacı yazar Jason Bishop, Baron Sebottendorff’un, İslam mistizmi ve Süfizmini tüm ayrıntıları ile çok iyi bilen ve tarikatlarla doğrudan teması olan bir kişi olduğunu belirtmektedir.

12. Bilderberg Grubu

Bilderberg Grubu
Bilderberg’in ilk kurucuları arasında Hollanda Prensi Bernhard ve Polonyalı sosyolog Dr. Joseph Hieronim Retinger vardır. Retinger, Bilderberg’in babası olarak bilinir. Retinger’in ölümünde sonra kalıcı genel sekreterliğe Hollandalı ekonomist Ernst vander Beugel getirilmiştir. Kurucular arasında bulunan Prens Bernhard ise 1976 yılına kadar Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelere Lockheed şirketinin askeri silah satışı ile ilişkin rüşvet skandalına adı karışana kadar komite başkanı görevine aralıksız devam etmiştir. Amerikalı onursal genel sekreterler arasında sırasıyla Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’ndan Joseph E. Johnson, Princeton Üniversitesi’nden ve aynı zamanda CIA elemanı ve Amerikan Başkanı John F. Kennedy’nin danışmanlarından olan William Bundy, Afganistan Büyükelçisi Theodore L. Eliot, Jr. ve Georgetown Üniversitesi Diplomatik Çalışmalar Enstitüsünden Casimir A. Yost yer almaktadır.Bilderberg Toplantıları, dünya çapında etkin siyasi liderlerin yanı sıra iş dünyası, basın-yayın ve akademi çevrelerinin en önde gelen uzmanlarının bir araya gelmesiyle yapılan yaklaşık 120-150 kişinin katıldığı yıllık, özel toplantılardır.

Bılderberg, birçok kaynakta ”Dünyanın Efendileri” şeklinde tanımlanan çok uluslu bir hükümet gibidir. Bu gizli örgütün, dünyanın para akışını kontrol ettiği söylenmektedir.

13. Ordo Templi Orientis

Ordo Templi Orientis
OTO’nun kurucusu Carl Kellner, Avusturya’lı bir masondu. Kendi ifadesine göre üç kişi tarafından kendisine antik büyü ve mistisizmin sırları verilmiş ve Hermetik Işık Kardeşliği topluluğunun bir kolunu kurma görevi verilmişti.Masonlardan farklı olarak kadınları da üye yapacaktı. Bunun dışında, örgüt yapısı, masonluğa çok benziyordu. OTO’nun yüksek derece yetkilileri zaten üst seviyelerdeki masonlardan oluşuyordu. Kellner’in 1904’de OTO’yu birlikte kurduğu Theodor Reuss daha önce Illuminati’yi canladırmaya çalışan isimdi. 33. derece İskoç Riti masonu olan Reuss, Kellner’in 1905 yılında ölümünü müteakip OTO’nun başına geçti.

Kellner ve Reuss’un ilgi alanlarından biri cinsel büyülerdi. Doğu’dan Tantra seksyöntemlerini çevirmişlerdi. Erkek ve kadının cinsel sıvılarının doğru şekilde kullanımının felsefe taşı gibi bir güç nesnesi üreteceğine inanıyorlardı. Locanın ritüellerinden bir bölümü bu tür cinsel törenleri içeriyordu. Kadınların üye kaydedilmesinin bir nedeni de buydu.

31 yıldır 24 bini aşkın öğrenciye burs veren vakıf, her yıl bir taban puan belirliyor. Bu yılın puanları henüz belirlenmemiş ama vakfın amacı hem başarılı hem dar gelirli öğrencilerin yüzünü güldürmek… Burs başvuruları 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Kasım ayı sonunda kazananların isimleri açıklanıyor. Vakıf, bursu, yükseköğrenim süresince her yıl 9 aylık bir süre için ve geri ödeme yükümlülüğü ile veriyor. Geri ödeme ise, okulunu bitirip, bir işe giren öğrenciden tam bir yıl sonra 24 ay taksitli olarak alınıyor.

Tel: (0322) 363 09 88

 

Üniversiteye kayıtlar başlar başlamaz kazanan öğrencilerin ilk aklına gelen elbetteki burs başvuruları oluyor. Sürekli güncelliyeceğimiz burs başvurularını buradan takip edebileceksiniz. Başvuru yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinide bu yazı dizimizde anlatacağız. Başvurular günlük olarak güncellenecektir.

2015 – 2016 Yılı KYK Burs Başvurusu

2015 – 2016 yılı İstanbul Sanayi Odası Vakfı Burs Başvurusu

2015 – 2016 yılı Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı

2015 – 2016 yılı HACI ÖMER SABANCI VAKFI 

2015- 2016 yılı Mersin Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu 

2015 – 2016 yılı Burs Başvuruları Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı

Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı’da bu sene başvuruları internet üzerinden başvurularını alıyor.

Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, çalışkan, yetenekli, ancak maddi imkanı olmayan başarılı Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriyor.

Burs başvuruları her yıl 01 Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında Anadolu Vakfı’nın internet sitesi olanwww.anadoluvakfi.org.tr adresinden form doldurmak sureti ile online olarak yapılır.

Başvuruda bulunacak olan adayların form doldurabilmeleri için öncelikle sisteme üye olmaları gerekmektedir.
Bursiyer adayları

 • Ad – Soyad,
 • TC Kimlik Numarası ve E-posta adresleri ile sisteme üye olduklarında kendilerine e-posta yolu ile gönderilen şifreyi kullanarak sisteme giriş yaparlar ve burs formunu eksiksiz doldurarak başvuru işlemini tamamlarlar.
 • Başvuru tamamlandığında sistem otomatik olarak bursiyer adayına “Başvurunuz başarı ile gerçekleşmiştir” mesajını ve sürecin devamı hakkında kısa bilgi verir.
 • Adaylar başvuru formlarına, başvuru süresince ulaşabilirler ve bu süre zarfında gerek duydukları taktirde bilgilerinde güncelleme yapabilirler.
 • Burs başvuru süresi sona erdiğinde adaylar bilgilerinde herhangi bir değişiklik yapamazlar.
 • Sistem, Üniversite Giriş Yerleşme Puan Başarı sırasına göre başvuru yapmış olan tüm adayları elektronik olarak sıralar.
 • Mevcut listeden yine başarı sırasına göre elektronik olarak meslek dalı kontenjanlarına bursiyer adayları yerleştirilir.
 • Kontenjan Listeleri, Burs Komitesine sunularak adaylar maddi desteğe duydukları ihtiyaç açısından değerlendirilirler.
 • Önce “başarı” kritine göre elektronik olarak oluşturulan liste Burs Komitesi’nde “ihtiyaç” kriterine göre de değerlendirildikten sonra son şeklini almış olur.

İlgili burs kontenjanına giren bursiyer adaylarına bilgilendirme maili gönderilir ve bursiyer adayları bu mail ile süreç hakkında bilgilendirilerek kendilerinden aşağıda sıralanan belgeler talep edilir:

 • Nüfus Cüzdan fotokopisi
 • Nüfus Kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden)
 • İkametgah belgesi
 • Cumhuriyet Savcılığı’ndan sabıka kaydı belgesi
 • Gelir beyanı ile ilgili olarak
 • Çalışan ebeveynlerin ayrı ayrı maaşlarını gösteren işyerinden onaylı bordro / bordrolar,
 • Ebeveynlerin serbest meslek sahibi, esnaf veya çiftçi olması halinde vergi levhası / levhaları
 • Emekliler için aylıklarını aldıkları sosyal güvenlik kurumundan onaylı maaşlarını gösterir belge,
 • Muafiyete tabi çiftçiler için muhtardan onaylı belge
 • Ailenin oturduğu ev kira ise kira kontratı
 • Öğrenci belgesi

Bursiyer adayları istenilen belgelerin tamamını bir seferde belirlenmiş olan tarihe kadar Anadolu Vakfı’na posta ile göndermek ile yükümlüdür. Belgeleri eksik gelen başvurular işleme alınmaz ve öngörülen sürede belgelerin tamamı Anadolu Vakfı’na ulaşmadığı takdirde bursiyer adaylığından çıkarılır.

Bursiyer adaylarının belgeleri başvurularındaki beyanları ile karşılaştırılır. Değerlendirmeye esas oluşturan beyana aykırı bilgiler incelenir ve gerekli görülen durumlarda aday süreç dışına çıkartılır ve burs verilmez.
Sonuçlar, Anadolu Vakfının internet sitesinde duyurulur.

İsov her sene olduğu gibi bu senede burs başvurularını internet üzerinden alacak. 2015-2016 eğitim-öğretim dönemi için 14 üniversiteyi kazanan öğrencilerin başvurularını kabul ediyor.İstanbul Sanayi Odası Vakfı’nın yapmış olduğu duyuru;

İstanbul Sanayi Odası Vakfı Burs başvuruları Eylül başında başlıyor. Vakıf, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde mesleki ve teknik lise, meslek yüksek okulu, üniversitelerin teknik bölümlerinde yüksek öğretim, yüksek lisans öğrenimi yapan veya bu eğitim kurumlarına girme hakkını elde etmiş ancak öğrenimine kendisinin veya ailesinin imkânlarıyla devam edemeyen başarılı öğrencilere karşılıksız olarak burs veriyor.
isovlogoİstanbul Sanayi Odası Vakfı Burs Başvuru Kriterleri
1. T.C. vatandaşı olmak,
2. Başka bir resmi veya özel kuruluştan burs veya kredi almamak, (kredi ve yurtlar kurumundan alınan öğrenim kredisi ve engeli öğrencilere verilen burslar hariç),
3. Gelir düzeyi düşük olmak,
4. Ara sınıflar için yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden 80 olmak,
5. Adli sicil kaydı bulunmamak,
6. İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak,
7. Liseler için: Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek liselerinde öğrenim görüyor olmak,
8. Yüksek öğretim için: meslek yüksek okulu ve teknik üniversitelerde öğrenim görüyor olmak.
Yukarıdaki koşullara sahip burs adayları 01-30 Eylül tarihleri arasında web sayfası üzerinden online başvuru yapabilirler. Başvurular İSOV Burs Komisyonunca değerlendirilerek uygun görülenler mülakata çağırılır. Mülakat sonucunda burs almaya hak kazanan öğrencilerden online başvuru sırasında verdikleri bilgileri teyit eden belgeler talep edilir. Yurtdışı eğitim alan öğrencilere burs desteği bulunmamaktadır.
İSOV aşağıdaki üniversite ve okullarda öğrenim gören adayların başvurularını kabul etmektedir.
1. Boğaziçi Üniversitesi,
2. İstanbul Üniversitesi,
3. İstanbul Teknik Üniversitesi,
4. Galatasaray Üniversitesi,
5. Marmara Üniversitesi,
6. Yıldız Teknik Üniversitesi,
7. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi,
8. Türk-Alman Üniversitesi,
9. İstanbul Medeniyet Üniversitesi,
10. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi,
11. Kocaeli Üniversitesi,
12. Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü,
13. İstanbul,Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan Anadolu Teknik,Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri,
14. Özel üniversitelerin teknik bölümlerinde ve %100 burslu öğrenim görebilen öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınır.

Üniversite’de sınav sistemi nasıl?

interncoplugu sınav dönemi

Kimi okullarda bir vize bir final yapılırken kimi okullarda da iki vize bir final yapmaktadır.

Lisedeki mevcut olan 1. sınavların yerini “Vize”lere bırakıyor.

Lisedeki sistemde mevcut olan 2. sınavların yerini “Final”lere bırakıyor.
Lisedeki sınıf geçmeniz için gereken ortalama yükseltme sınavları ise yerini “Büt”lere bırakıyor.

Bir de bazı üniversiteler yaz okulu vardır.Bu da kaldığın dersleri yazın 2 ayda görüp vermek demektir. Ama ders başına 250 civarında para veriyorsunuz.

Not: Bazı kısımlar forumturkadan alıntılıdır.

 

Özellik son dönemlerde akıllı telefonlarımız şarj aletleri sıkça kablo kopukluğu problemi yaşıyoruz. Özellikle İphone telefonlarda karşlılaştığımız bu sorununu ufak bir yay parçasıyla çözmek mümkündür. Bu şekilde telefonumuza 2 ay bir şarj aleti almaktan kurtulacağız.

11137183_1679088612322593_140654659084653103_n

4

11202865_1679088618989259_3519982610993491765_n

11751873_1679088622322592_1251179668073000201_n

2015 yılı KYK Burs Başvuruları

Üniversite kayıtları başlar başlamaz öğrencilerin ilk aklına gelen burs başvuruları ne zaman başlıyacağıdır?

Bütün üniversitelerin kayıtları bittikten sonra www.kyk.gov.tr sitesi üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu’na hem burs hem geri ödemeli kredi hemde yurt için başvuracaksınız. Tahminen 15 Ağustos’dan sonra başvurular başlıyacaktır.

Peki Burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

Burs sonuçları da Aralık ayı içerisinde açıklanacak olup Burs veya geri ödemeli kredinizi Ocak ayı itibariyle almaya başlıyacaksınızdır. Yurt sonuçları ise Ağustos sonuna kadar açıklanır ve Eylül başında kayıtları yapılacaktır.

Başbakanlık bursu ile kyk bursu aynı mı?

Evet. Eskiden Başbakanlık bursu deniyordu. Fakat artık Gençik ve spor bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu burs,kredi ve yurt konularına bakmaktadır.

Bir sonraki yazı dizimizde Derneklerin Bursları konuları yer alacaktır.