Aylık arşivler: Kasım 2015

Örgülü Topuz Modelleri ve Yapılışları

Hanımlar, hepinizin bilmesi gereken yapılışı oldukça pratik ve kurtarıcı rol oynayacak saç modellerini bu yazımızda sizler için biraraya topladık. Yoğun iş temposunda kuaföre gitmeye vakit bulamıyor olabilirsiniz. Lakin bu demek değil ki saçlarınızı gelişi güzel toplayıp çıkasınız..

5 Dakikada Pratik Olarak Örgü ve Topuz Yapma Saç Modeli

Yukarıdaki videoda 5 dakika içerisinde kolayca yapabileceğiniz örgü ve topuz saç modelleri bulunuyor. İzlemeniz önerilir. Bunun dışında sizlerle birbirinden güzel örgülü topuz modelleri resimli anlatım şeklinde gösterelim.

tepeden topuz saç

En pratik yapılan saç modellerinden biri de topuzdur. Çok şık bir toka ile tutturmuş olduğunuz topuzunuzu, yukarıdaki 8 adımda usta bir elden çıkmışa benzetebilirsiniz. Güzel bir abiye elbise ve parıltılı bir toka ile katıldığınız özel davetlerde dikkati üzerinize çekmeniz kuvvetle muhtemel.

saç bandı ile saç yapımı

Hayat kurtarıcı saç yapımlarından biri de saç bandı ile saç yapımı. Kumaş bir bandanayı saçımıza taktıktan sonra, bandana etrafında kalan saçlarınızı içerisine doğru kıvırarak çok şık ve alıştığınızdan farklı saç modelleri yaratabilirsiniz.

tepede topuz

Tepeden toplanan saç modelleri ile de oldukça sempatik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Adeta lise yıllarınıza dönmüş gibi hissedebilirsiniz. At kuyruğu dediğimiz bu modeli, kendi saçınızla toplayıp, minik bir tel toka yardımı ile saçınıza tutturduktan sonra, saçınızı klasik bir toplama stilinden kurtarıp, görünüşüne ayrı bir güzellik katabilir, saçlarınıza değişiklik yapabilirsiniz.

Örgülü Topuz Modelleri

örgü topuz modelleri

örgülü saç yapımı

örgülü topuz modeli

örgülü topuz modelleri 1

örgülü topuz modelleri

örgülü topuz modelleri 2

örgülü topuz modelleri 4

 

 

Arpacık Nasıl Geçer?

Daha önce gözünüzde arpacık çıktıysa arpacık nasıl geçer sorusuna bitkisel çözüm, sarımsak, arpacık duası gibi çözümler denemiş olabilirsiniz. Sarımsak ve bitkisel çözümler işe yarasa da arpacık tedavisi için lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Hayatınız boyunca 1-2 kere bu pek hoş olmayan arpacık rahatsızlığını yaşamış, yaşıyor olabilirsiniz. Eğer ki bu arpacık rahatsızlığı sizi sıkça kez bulduysa, veya siz öyle olduğunu düşünüyorsanız göz temizliğinize ve göz sağlığınıza fazladan özen göstermeniz gerekiyor demektir. Sabahları yüzünüzü yıkarken ya da duş aldığınız esnada, temiz, yumuşak bir beze bebe şampuanı dökerek ya da temizleme mendilleri yardımı ile kirpik diplerinizi özel olarak silebilirsiniz. Hazır konuyu temizlikten açmış iken, gözlerinizi kirli havlularla ya da kirli ellerle temas halinde tutmamalısınız. Arpacığa sebep olan bir göz hastalığınız,  alerjiniz, cilt hastalığınız vs. olup olmadığını öğrenmek amacı ile bir cilt doktoruna görünebilir, buna ek olarak gitmişken ayrıntılı bir göz muayenesi yaptırabilirsiniz. Boş bir işlem olmayacağına emin olabilirsiniz.

Peki bu gıcık rahatsızlık  yani arpacık nasıl geçer? Gelgelelim bunun cevabına; arpacık tedavisi için kişisel temizlik önerilerimizi ve evde arpacık tedavisi önerilerimizi, arpacık tedavisi nasıl önlenir? sorusu ardındaki cevaplarımızı dikkate alabilirsiniz.

gözde arpacık nasıl geçer

gözde arpacık nasıl geçer

Arpacık Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

– Ortak havlu kullanmayın; yanınızda kağıt havlu taşıyabilirsiniz.

– Gözleriniz kirli havlularla temas etmesin.

– Gözleriniz kirli ellerle de, kirli herhangi bir şeyle temas etmesin.

– Doktora giderek ayrıntılı bir göz muayenesi yaptırmanız yerinde olacaktır.

– Kokulu ve renkli sabunlar kaşıntıyı arttırabilir. Bu yüzden tercih etmemeniz önerilir.

– Ellerinizi gün içerisinde sıkça antibakteriyel sabunla yıkamanız iyi olacaktır.

– Kontakt lens kullanmamanız ve makyaj yapmamanız önerilir.

Evde Arpacık Tedavisi

Papatya ile arpacık tedavisi:
İltihabı biraz olsun azaltmak amacı ile arpacığın üzerine papatya suyu uygulayabilirsiniz. Bu pratik tedaviyi uygulamak için 1 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı, 1 fincan kaynamış suya atınız ve 5 dakika bekletin. İnce bir havluyu bu suya batırmanızın ardından sıkın ve arpacığın üzerine koyup 10 dakika süre ile bekletin. Papatya yok ise aynı şekilde rezene tohumlarını ya da kurutulmuş kadife çiçeği kullanabilirsiniz.

Sıcak kompres ile arpacık tedavisi:

Öncelikle temiz bir bezi sıcak su ile ıslatın. Lakin suyun gözünüzü yakacak kadar da sıcak olmamasına özen gösterin. Sıcak kompresi 5-10 dakika arası bir süre boyunca arpacık olan gözün üstünde tutun. Bunu arpacık geçene kadar günde 3-4 defa yeniden uygulayabilirsiniz.

arpacık nasıl geçer

Cerrahi Müdahale İle Arpacık Tedavisi

Eğer gözünüzdeki arpacık kendi kendine iyileşmiyorsa ve enfeksiyon ilaç ile de geçecek gibi görünmüyorsa, o halde doktorunuzun ufak bir cerrahi müdahaleye başvurarak iltihabın boşaltılması yoluyla arpacık tedavisi kararı verebilir.
Umarım siz değerli ziyaretçimiz yazımızda “Arpacık Nasıl Geçer?” sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur.

 

 

Fazla İlaç Kullanmanın Zararları

Malum çevremiz çerez niyetine ilaç kullanan insanlardan geçilmiyor. Belki de gerekenden, doktor tavsiyesinden fazla miktarda ilaç kullanan, hatta doktor söylemediği takdirde ilaç kullanan hatalı insanlardan biri de sizsiniz. Genellikle orta yaş ve üzerinde görülmekte olan bu ilaç kullanma takıntısı aslında vücudun duyarsızlaştırılmasıyla eş değer.

Bunu biraz daha açalım, birçok ilaç aslında bizi iyileştiren değil; aksine iyi olması gerekmekte olan yeri bir süre için devredışı bırakan bir uyuşturucu özelliğine sahip. Bu sebeple aşırı ilaç kullanımı sonrasında iyileşildiğini düşünmek, büyük bir yanılgıdır.

Gün içerisinde sayısız ilaç tüketen kişileri düşünün, bazı ilaçlar için söylemek gerek insanın gözünün içine bitkisel diye sokulmasına rağmen bunların birçoğu kimyasaldan ibaret! Hal böyleyken birden fazla ilaç kullanımı tehlikeli mi sorusunun yanıtı da çok net olarak karşımıza çıkıveriyor.

Dayanılmaz bir ağrınızın olduğu vakitlerde, rahatlamak amacıyla, iyileşme sürecinde rahat etmek için kısa süreli ilaç kullanımının herhangi bir sakıncası bulunmuyor. Ancak bu ilaç kullanımı bir çeşit alışkanlığa, duyarsızlaşmaya dönmeye başlar ise o zaman durum normal olmaktan çıkar.

gebelikte ilaç kullanmak

Doktor kontrolü altında kullanılan ilaçların oluşturabileceği kötü etkilere, yan etkilere karşı ise midenizi koruma ve tedavi etmek için de bitkisel yardımlar almanız önerilir. Hazırlaması ve uygulaması çok kolay olan bu formül sayesinde, kısa süre içinde yararlı sonuç alma imkanı var.

Oda sıcaklığında 1 Türk kahvesi fincanı süt ve 1 tane muz..

Süte eklenen muz çatal yardımı ile ezilir ve aç karnına tüketilir. Günde 2 defa aç karnına olacak şekilde, birkaç hafta boyunca düzenli bir biçimde devam edilir.

fazla ilaç kullanmak

Birden Fazla İlaç Kullanımının Zararları

bayılacakmış gibi hissetme, bayılma;
göğüs ağrısı, nefes almada zorluk;
burun tıkanıklığı veya akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük;
tükrük bezlerinde şişlik veya ağrı;
kansızlık (anemi);
sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
ağız kuruluğu, artan susuzluk, uyuşukluk hali, huzursuz hissetme, bilinç bulanıklığı, hızlı kalp ritmi, baş dönmesi hissi, bayılma veya ani
pankreas iltihabı.iştah kaybı, mide ağrısı, mide bozukluğu, bulantı, kusma;
karın ağrısı, ishal, kabızlık;
eklem ağrısı;
baş dönmesi, sersemlik veya baygınlık hissi;
uyuşukluk, yorgunluk hissi;
baş ağrısı;
konsantrasyon sorunları, kendini depresif hissetme veya çöküntü hali;

ve daha birçok zarar görülebilir. Birden fazla ilaç kullanımı, fazla ilaç kullanımı, aşırı ilaç kullanımı durumlarında, kullanmış olduğunuz ilacın reçetesindeki yan etkileri dozunda kullanmanıza oranla daha fazla görülecektir.

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel Tutulması Neden Olur?

Bel tutulması olması için birçok neden sayılabilir.  Bel tutulmasının nedenleri arasında daha çok genetik faktörler, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  3 aydan daha kısa süreli, en sık ağır yük kaldırma, uygun olmayan pozisyonlar, bir şeye uzanmaya çalışırken bel tutulması, yanlış pozisyonlarda yatma, travma gibi sebepler bulunuyor. Kişiler bu gibi nedenlerden bir tanesi ya da daha fazlasına bağlı olarak bel tutulması rahatsızlığı çekebilirler. Bu bel tutulması nedenlerinin engellenmesi Bel tutulması gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

bel tutulması

Bel Tutulması Belirtileri

Bel tutulmasının belirtileri bebeklerde, çocuklar ve yetişkin gibi pek çok yaş grubunda farklı olarak kendini gösterebilir. En fazla ortaya çıktığı görülen  bel tutulması  belirtileri ve bel tutulması  bulgularının  arasında  birçok neden ve faktör sayılabilir. Bunların içerisinde en sık görülen belirtiler; Hasta kimi zaman ağrıdan ötürü hareket dahi edemez. Aşırı ağrı hissedebilir şeklinde belirtilerdir. Bel tutulması  olan şahıslarda bu belirtilerin biri veya daha fazlası yer alabilir. Bel tutulmasında belirtiler her zaman farklı şiddet ve sıklıklarda ortaya çıkabilir.  Bel tutulması  olan kişilere uygun bir tedavi ile bu belirti  ve bel tutulması bulguları için belirgin biçimde düzelme görüldüğünü söyleyebiliriz.

bel tutulması nedenleribel tutulması nasıl geçer

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Derin bir uyku sonrasında bel tutulmasına engel olmak için tok fakat sert olması gerekmemekte olan bir yatak tercih etmelisiniz. Yana doğru dönük biçimde uyurken dizleriniz hafif bükülmüş konumda olmalıdır; bu pozisyon belinize ve sırtınıza olabildiğince düşük yük getirir. Dizleriniz arasındaki bir yastık bu yükü daha da azaltacaktır. Eğer sırt üstü yatmayı tercih ediyorsanız, dizinizin altına bir yastık koyabilirsiniz. Yüz üstü yatmak omurganızı olağan dışı bir pozisyona sokacağından sabah oluşacak bir bel tutulması için davetiye çıkaracaktır. Bazı insanlar yattıkları zemini sert bir hale getirecek destekler kullanırlar, kimi insanlarsa vücut ağırlığını diğer yataklardan çok daha eşit şekilde dağıtan su yatağını tercih ederler. Kendinizi rahat hissetmeye bakın. Uyku dışında eğer uzun süre araba kullanmanız, ya da yolculukta uyumanız vs. gerekiyorsa arkanıza yastık almayı ihmal etmeyin. Uyuyacağınız zaman arabada yastık sadece bel değil, boyun tutulması için de kurtarıcı görev üstlenir. İstirahat edin, dinlenin, ufak egzersizler yapın ve önlemlerinizi almanıza rağmen ısrarla bel tutulması, bel ağrısı gibi bir problem yaşıyorsanız doktora görünmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Kaçınmanız Gerekenler:

  • Yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak
  • Ağır çanta ve kalın cüzdan kullanmak
  • Uzun süre araba kullanmak
  • Uzun süre oturmak
  • Duruş bozukluğu (kamburlaşmak)
  • Sırtta ağır yük taşımak