Aylık arşivler: Haziran 2016

SAMAN NEZLESİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Alerjik rinit olarak daha çok halk arasında tanınan bu hastalık burun içi örtüsünün iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlarda hafif belirtiler gösterirken diğer bir kısmında da ağır seyreder ve insanın yaşam kalitesini düşürür.

Olay sudur aslında ; havayla soluduğumuz parçacıklara karşı cevap veren alerji sonucu Saman nezlesi ortaya çıkmaktadır. Eğer siz alerjik bir bünyeye sahipseniz polen zamanlarında saman nezleniz artacaktır. Veya kullandığınız temizlik malzemeleri,kokular,yediğiniz bir besinde sizin alerjen durumunuzdan dolayı saman nezlenizi tetikleyecek ve siz peş peşe durduramadığınız hapşırıklara maruz kalacaksınız.

Saman Nezlesinin belirtileri;

* Kişiyi rahatsız edecek düzeyde peşi sıra hapşırma

*Burun tıkanıklığı

*Hapşırma ve burun tıkanıklığını takiben gözlerde sulanma

* Nezle olmuşçasına burundan sıvı akımının çoğalması

*Öksürük

* Baş ağrısı Bunlar saman nezlesinin belirgin olarak ortaya çıkan belirtileridir ve insanı çok rahatsız etmektedir.

Tedavisine gelince ;

* alerjik maddenin ne olduğunun bulunması ve ondan uzak durmak.

* Doktorunuzun size vereceği saman nezlesini engelleyecek ilaçlar ve spreyleri kullanmak. her ne kadar hızlı sonuç verip sizi rahatlasa da kesin sonuç değildir.

* İlaç tedavisini yetersiz kaldığı yerde aşı tedavisine başlamak

*İlaç tedavisine başlamak içinde alerji testinden geçerek alerjen maddeyi bulmak.

Evet Saman nezlesi yaşam kalitesini sebepsiz yere, sizi olmadık yerde yakalayan hapşırma krizlerine maruz bırakır. Sonra ise burun akıntısı ve gözlerdeki yaş, kızarma sonucu içinde bulunduğunuz durumdan olayı bazen toplantıları bile terk edecek duruma kadar getirir sizi.Aşı olmak uzun bir tedaviyi gerektirdiğinden biraz sizi yoracaktır.

Bunun yanında şikayetlerinizin ortadan kalkmasına ve rahat bir yaşama dönmenizi sağlayacak en etkili yöntemdir. Tedavinin uzun zaman alması sizi düşündürmesin. Kesin sonuç vereceği için doktor aşı diyorsa tereddüt etmeden yaptırın derim.