Aylık arşivler: Kasım 2016

Varikosel Ameliyatı Oldum

Öncelikle varikosel nedir? sorusuna cevap arayalım. Testislerdeki kanı boşaltan toplardamaların genişlemesi ve varisleşmesine verilen addır. Testiste ısı artışı, kısırlık gibi sonuçlar meydana gelir. Erkeklerde kısırlığın en çok nedeni varikoseldir. %85 oranında sol testiste görülür. Lakin bende 2 testiste birden çıktı. Artık verdiği acıdan dolayı ameliyat olmaya karar verdim. Sonuçta bir gün olacaktım. O gün bu gündü. Ameliyattan sonra 2 gün geçti ve sıcak sıcak sizlere anlatmak istedim. Ben mikro cerrahi yöntemiyle oldum. Bu yöntem damarları iptal etmek olarak açıklanabilir. Sigortam olduğu için özel bir hastanede 600 tl fiyat ödeyerek gerçekleştirdim. Kasıklarımdan 2 ayrı yerden girildi. Lokal anestezi yapıldı. İlk gün neredeyse hiç ağrım olmadı. Şimdi ise ara sıra sızlamalar oluyor. Ama kısa zamanda düzeleceğini düşünüyorum.

Varikosel konusunda yanlış bilinenler ve bilimsel gerçekler

1- Varikosel en sık karşılaşılan ve başarılı mikrocerrahi ameliyat tedavisi sonucu en iyi netice elde ettiğimiz erkek kısırlığı nedenidir. Varikosel teşhisi ultrason ile değil, sadece el ile yapılan muayene ile konulmalıdır. Doppler ultrasonografi ile birçok kişide hatalı olarak varikosel saptanarak gereksiz ameliyatlar yapılmaktadır. El muayenesinde saptanamayan varikosel kesinlikle ameliyat edilmemelidir çünkü bilimsel olarak iyileştirici etkisinin olmadığı görülmüştür.
2- Varikosel saptanan kişiye öncelikle tüp bebek, ICSI, aşılama gibi yardımlı üreme yöntemleri önerilmemelidir. Varikosel sperm hücresinin kromozomal yapısını bozarak (DNA fragmantasyonu) eşin yumurtasını dölleme gücünü azaltmakta; dölleme gerçekleşse dahi düşük olma ihtimali artmaktadır. Tüp bebek uygulamasının sadece son çare olarak düşünülmesi gereken, bebekte doğumsal anomali ve hastalık risklerini %30’a dek yükselten, anne bakımından da riskleri olan bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.
3- Varikosel cerrahisinin teknik açıdan en başarılı ve komplikasyon ihtimali en düşük yöntemi mikrocerrahidir. Mikrocerrahi varikosel operasyonunda teknik başarı %99’un üzerine çıkabilmekte, ciddi komplikasyon oranı %0’a, önemsiz komplikasyon oranı %3-5’e kadar inebilmektedir. Diğer operasyon tekniklerinde ise hidrosel riski %40’a, atardamar hasarı %5’e kadar çıkmaktadır. Varikosel tedavisinde radyoloji bir girişim olan embolizasyon yöntemi düşük başarı ve yüksek ciddi komplikasyon oranları nedeni ile tercih edilmemektedir.
4- Varikosel nüks etmez, yapılan cerrahi girişim yetersiz kaldığında bu ifade hatalı olarak kullanılır. Yetersiz cerrahi sonucu varikoselin devam ettiği saptanırsa mikrocerrahi düzeltme ameliyatı uygulanabilir. Mikrocerrahi dışındaki ameliyat yöntemlerinde uygulanan teknikler dolayısı ile yetersiz cerrahi ve sonucunda nüks oranı %40’a kadar yükselebilmekte ve komplikasyon oranları belirgin olarak artmaktadır.
5-Mikrocerrahi varikosel operasyonu basit bir cerrahi girişim değildir. Mikrocerrahi teknik sadece bu konuda özel eğitim almış ve deneyimli ellerde başarılıdır. Her yöntem gibi mikrocerrahinin de yetersiz ve hatalı uygulamaları çok önemli komplikasyonlara, hatta organ kaybına dahi yol açabilir. Mikrocerrahi ve diğer eski teknikler ile yapılan başarısız varikosel operasyonları sonrasında varikoseli devam eden veya komplikasyonlardan dolayı sorun yaşayan, hidrosel ve testisin kaybı gibi ciddi sorunlar ile karşılaşan birçok hasta ile karşılaşılmaktadır. Sperm kaliteleri veya spermiyogram neticeleri daha da bozulan hatta sıfıra kadar inen bu hastaların bazıları düzeltici mikrocerrahiden fayda görmekteyse de bir kısmına yardımcı olunamamaktadır.
6- Bilinçsiz ve yetersiz uygulanan mikrocerrahi teknik ile varikosel ortadan kalkmayabilir, atardamar ve lenfatik kanal hasarları sonucu hidrosel ve organ kaybı gibi ciddi komplikasyonlar görülebilir; uygulanan teknikten daha fazla tekniğin uygulandığı kalite ve başarı önem taşımaktadır. Varikosel ameliyatı olacakların mutlaka konuya gerekli önemi vererek araştırmaları ve kendilerini bu konuda eğitimli ve tecrübeli uzmanlara ameliyat ettirmeleri önemlidir.
7- Varikosel ağrı nedeni de olabilir. Ağrının geçeceği garanti edilemezse de mikrocerrahi yöntem ve ağrıya yönelik operasyon tekniklerinin uygulanması ile birçok vakada ağrı ortadan kalkmaktadır.

Çardarp nedir, Çardarp ne demek?

Kelime anlamı dört vuruş olmakla birlikte terim anlamı Kalenderi tarikatı abdallarının saçlarını, kaşlarını, bıyıklarını ve sakallarını tıraş etmeleri demek, char-darb
Türetilmiş Kelimeler (bis)
çar, çar erkan ı cuvanı, çar naçar, çar u yek, çar yanlısı, alçarak, biçare, biçarelik, çaçaron, çaçaronca

mare nostrum nedir, mare nostrum ne demek?

Latince: Bizim Deniz. Romalılar tarafından Akdeniz için kullanılan bir isim. Mare Nostrum, Can Yücel’in Deniz Gezmiş için yazdığı şiir. Mare Nostrum, Vicente Blasco Ibáñez tarafından kaleme alınmış roman.
Türetilmiş Kelimeler (bis)
mare, mare ımbrium, marec, maref, marefe, emare, emarecik, emaret, feldmareşal, imaret

Hassas ciltler için Krem yapımı – Suna Dumankaya

Sizlere hassas ciltler için 2 çeşit krem yapımını anlatıyoruz. Toplanın kızlar bu içerik kaçmaz..

Varan 1
Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı kayısı yağı
 • 3 yemek kaşığı havuç yağı
 • 3 yemek kaşığı badem yağı
 • 3 yemek kaşığı buğday yağı
 • 3 yemek kaşığı susam yağı
 • 2 yemek kaşığı portakal yağı
 • 3 yemek kaşığı gül yağı
 • 4 yemek kaşığı vazelin
 • 50 gram kakao yağı

Uygulama: Kakao ve vazelin benmari yöntemiyle eritilir ve sonra diğer yağlar bu eriyiğe katılıp karıştırılarak krem haline getirilir. Karışım cam şişede ve serin yerde korunur. Sabah ve akşam sürülerek cildin nemli kalması sağlanır..

Varan 2
Malzemeler:

 • 1 tutam taze frenk maydanozu
 • 1 tutam limon çiçeği
 • 1 tutam melisa

Uygulama: Malzemeler karıştırılarak bir cam kavanoza konur. Üzerine çıkacak kadar badem yağı eklenir. Kavanoz güneş gören yerde 7 gün bekletildikten sonra süzülür ve her gün krem olarak kullanılır.

Suna Dumankaya’dan doğal tonik yapımı

Suna Dumankaya’dan tam 10 tarif birden veriyoruz

1. Tonik Tarifimiz : Normal Ciltler için 1

Malzemeler: 1 adet limon, 1 su bardağı damıtık su

Uygulama: Limon küçük şekilde doğranır ve bir kasede damıtık suyla birlikte 5 dakika kaynatılır. Suyu süzüldükten sonra bir şişeye alınarak buz dolabında muhafaza edilir. Cilde tonik olarak uygulanır.

2. Tonik Tarifimiz Normal Ciltler için 2

Malzemeler: 3 bardak elma sirkesi, 2 bardak damıtık su, 2 çay fincanı nane yaprağı

Uygulama: Malzemeler bir tencerede karıştırılır, kaynatılır ve sonra süzülerek bir cam şişeye konur. 7 gün güneşte bekletilir. Cilt her gün bu karışımla silinir.

3. Tarifimiz Normal Ciltler için 3

Malzemeler: Deniz tuzu, 1 tutam papatya, 1 su bardağı su

Uygulama: Deniz tuzu ve papatya çay gibi demlenir, içerisine pamuk batırıp yüze kompres yapılır ve böylece cildin sıkışması sağlanır.

4. Tarifimiz İri Gözenekli Ciltler İçin 1

Malzemeler: 1 elma suyu

Uygulama: Elma suyu her gün yüze sürülür. Elma suyu cildi sıkılaştırır ve toparlar.

5. Tarifimiz İri Gözenekli Ciltler İçin 2

Malzemeler: 1 şişe maden suyu, 1/2 limon suyu, 1 elma suyu, 10 gram badem yağı, 1 armut suyu

Uygulama: Malzemeleri karıştırıp püskürtücülü şişeye koyunuz ve cildinize püskürtünüz. Soğuk yerde koruyunuz. 5 günlük kullanım süresi vardır. Gözenekleri sıkılaştırır.

6. Tarifimiz İri Gözenekli ve Yağlı Ciltler İçin

Malzemeler: 1 çay kaşığı deniz suyu, 1 kahve fincanı su, 1 çay kaşığı şap tozu

Uygulama: Malzemeler bir kapta karıştırılır. Haftada 1 gün 30 dakika süreyle uygulanır.

6. Tonik tarifimiz Karma Ciltler İçin 1.

Malzemeler: Meşe kökü, kokulu yonca, sarı sabır, 1 litre su

Uygulama: Bitkilerden birer tutam alınıp kaynar suda çay demler gibi demlenir. 15 dakika sonra süzülür. Cilt bu sıvıya batırılmış pamuk yada bezle silinir.

7. Tonik tarifimiz Karma Ciltler İçin 2.

Malzemeler: 1 tutam biberiye otu, 1 tutam ada çayı, 1 fincan saf alkol

Uygulama: Biberiye otunu ve ada çayını kaynamış suya atarak demledikten sonra 15-20 dakika bekletiniz. Temiz bir kaba süzdükten sonra içerisine saf alkol ilave ederek karıştırınız. Temiz bir kaba süzdükten sonra içerisine saf alkol ilave ederek karıştırınız. Temiz bir pamuğu yada bezi bu sıvıya batırarak cildinize sürünüz.

8. Tarifimiz : Hassas ciltler için

Malzemeler: 1/2 litre su, 1 elma suyu, 10 gram badem yağı

Uygulama: Malzemeler bir kap içerisinde karıştırıldıktan sonra püskürtmeli bir şişeye konur. Makyaj öncesinde temiz cilt üzerine püskürtülür. Deri gözeneklerini sıkılaştırarak cilde zindelik verir. Bu karışım buz kabına dökülüp buzdolabında dondurulduktan sonra her gün 1 tane donmuş kapsül cilt üzerinde dolaştırılarak da uygulanabilir.

9. Tonik tarifimiz : Sorunlu Ciltler İçin

Malzemeler: 1 litre su, 30 gram çöven kökü, 50 gram ıhlamur

Uygulama: 1. seçenek çöven kökünü kaynatınız içine ıhlamur koyarak çay demler gibi demleyiniz. Süzdükten sonra cildi bu sıvıyla siliniz. 2. Seçeneğimiz ise cildinizi buharına tutabilirsiniz. Kaynar suya nane, fesleğen, kekik, karanfil, kişniş, papatya, gül, lavanta, limon kabuğu da ekleyebilirsiniz.

10. Tarifimiz : Sivilceli Çitler İçin

Malzemeler: 1/2 limon, 1 tutam menekşe, 7-8 adet acı bakla, 1/2 litre su.

Uygulama: tüm malzemeler karıştırılıp kaynar suda haşlanır. Süzüldükten sonra yarım limonun suyu ilave edilip buzdolabında muhafaza edilir. Her sabah ve akşam cilt hazırlanan bu tonikle silinir.

inodilatör nedir, inodilatör ne demek?

İnotrop ve vazodilatör etkilerin birlikte bulunmasıdır.genelde kardiyak hastalara verilen ajanların özelliklerindendir. dobutamin ya da pde ııı inhibitörleri örnek verilebilir .
Türetilmiş Kelimeler (bis)
inodorous, inobservance, inobservant, inoccupied, inocula, inoculable, echinoderm, inodorous, palinode, trinodal

Suna Dumankaya – Doğal Nemlendirici Yapımı

Suna Dumankaya’nın tariflerine devam ediyoruz. Bu içerikte sizlere doğal bir nemlendirici tarifi veriyoruz.

Malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 1 salatalık
 • 3 yaprak marul

Yapımı ve uygulaması : Malzemeler karıştırılır, blenderdan geçirilir ve pişirilir. Süzüldükten sonra cam şişeye konulur ve içerisine 20 gram tatlı badem yağı katılarak buzdolabında muhafaza edilir. Cildinizi hem temizleyebilir, hem de nemlendirebilirsiniz. Vücudun her yerinde kullanılabilir.

Doğal makyaj temizleme sütü

Malzemeler:
1 tutam kırlangıç otu
1 tutam sarı sabun
Taze aloevera ( jel de olur )
1 tutam marul
1 salatalik
1 litre süt
50 gr tatlı badem yağı

Uygulama : Kırlangıç otu, sarı sabır, aloevera, marul, salatalık 1 litre sütte pişirilir. Blenderden geçirilir. İçine 50 gr tatlı badem yağı konulur. Karıştırılır ve makyaj bununla silinir.