Atatürk’ün Eğitim İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün eğitim, öğretim, ilköğretim hakkındaki sözlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Atatürk’ün eğitim ile ilgili sözleri;

“Bilgisizliği ortadan kalkmasıyla uğraşırken bir yandan da çocukları toplumsal ve ekonomik hayatta etkin ve verimli kılmak amacıyla pek gerekli olan temel bilgileri uygulamalı biçimde vermek, eğitim yöntemimizin ana ilkesini oluşturmalıdır.”

atatürk ve eğitim

“Eğitim ve öğretim alanında uygulanacak yöntem, bilgiyi insan için gereksiz bir süs, adeta bir baskı aracı veya uygar bir zevkten öte, maddi yaşamda başarılı olmayı mümkün kılan pratik ve kullanışlı bir aygıt durumuna getirmektir.”

“Eğitimdir ki bir ulusu ya özgür, bağımsız ve yüksek bir toplum olarak yaşatır; ya da tutsaklık ve yoksulluğa bırakır. Okul, genç beyinlere insanlara saygı duymayı, ulus ve ülkeye sevgi beslemeyi, onuru ve bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü dakika, onu kurtarmak için izlenecek en uygun ve sağlam yolu belletir.”

“Geleceğe hazırlanan yurt çocuklarına herhangi bir güç durum karşısında boyun eğmemelerini, olanca güçleri ile bıkmadan ve yılmadan çalışmalarını ve okumakta olan çocuklarımızın ebeveynlerine de yavrularının öğrenimlerini bitirmeleri için ellerinden geleni esirgememelerini öğütlerim.”

“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırı ne olursa olsun en önce ve herşeyden önce, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına ve kendi benliğine, ulusal geleneğine düşman olan bütün unsurlarla savaşma gereği öğretilmelidir.”

atatürkün sözleri

“Milli eğitim alanında ne pahasına olursa olsun, tam bir başarıya ulaşmak gerekir. Kurtuluş, ancak bu şekilde mümkün kılınır.”

” İlköğretimin yayılması için, yalnızca kullanışlı önlemler almak yolundayız. İlköğretimde amacımız, bunun genel olmasını bir an önce gerçekleştirmektir. Bu sonuca varmak, ancak, aralıksız önlem almak ile ve sistemli uygulamak ile sağlanır. Ulusun başlıca işi olarak, bu konuda direnmeyi gerekli görüyorum.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir