Atatürk’ün Savaş ve Barışla İlgili Düşünceleri

Atatürk’ün Barış ve Savaşla İlgili Düşünceleri

Bu yazımızda şöyle bir gözatalım; Atatürk’ün savaş ve barış hakkındaki düşünceleri nelerdir? İnsan, mensubu olduğu ulusun varlık ve mutluluğunu düşündüğüyle aynı oranda bütün dünya uluslarının huzur ve refahını da düşünmelidir. Bu bir gerekliliktir. Kendi ulusunun mutluluğunu ne kadar kıymetli buluyor ise, tüm dünya uluslarının mutluluğuna hizmette bulunmaya da elinden geldiğince gayret göstermelidir. Bütün akıllı insanlar takdir eder ki bu yolda çalışmak ile hiçbir şey kaybedilmez. Çünkü dünya uluslarının mutluluğuna çalışmak, diğer bir yoldan kendi huzur ve mutluluğunu sağlamaya çalışmak demektir. Dünyada ve dünya ulusları arasında huzur, anlaşma ve iyigeçim olmaz ise bir millet kendi kendisi için ne yaparsa yapsın, huzurdan yoksundur. Onun için ben, sevdiklerime öneririm ki ulusları yöneten kişiler doğal olarak öncelikle kendi ulusunun varlığı ve mutluluğunu gerçekleştirmek isterler. Bunu arzulamalarına karşın bütün uluslar için aynı şeyi istemeliler.

Bunun için insanlığın tamamını tek vücut ve bir ulusu, bunun bir organı olarak varsaymak gerek. Bir vücudun parmağının ucunda hissedilen acıdan diğer bütün organlar etkilenir… İşte bu düşünüş şekli insanları, ulusları ve hükümetleri bencillikten korur. Bencillik; kişisel veya ulusal olsun, her daim kötü olarak kabul görmektedir.

Atatürkçülük (Üçüncü Kitap)

atatürk'ün barışla ilgili sözleri barış

___

Savaş, zorunlu ve yaşamsal olmalıdır. Ulusun hayatı tehlikeye girmediği sürece savaş cinayetten farksızdır.

(M.Kemal Atatürk)

atatürkün savaşla ilgili düşünceleri

___

Atatürk büyük bir komutan olmasına karşın savaş değil, aksine barış adamıdır. İzmir’in 9 Eylül 1922’de düşman işgalinden kurtuluşunun ardından 26 Eylül 1922’de “Daily Mail” gazetesinin İzmir’deki muhabirine ; “Ben gerçek biçimde barış isterim. Son taarruzu yapmağa isteğim yoktu. Fakat Yunanlıları Anadolu’dan kovmak için başka çıkar yol bulamadım. Zaferde gösterdiğimiz ölçülük, Yunanlıların yıkıcılıkları ile çelişmektedir, İngiliz milletinin de artık Türkiye ile ticaret ve dostluk ilişkilerine gireceğine güveniyorum” şeklinde bir demeç vermiştir.

Atatürk’ün Savaş ve Barışla İlgili Düşünceleri” üzerine bir düşünce

  1. Cihaddd

    İngilize nasıl guvenirsin, ingilizin hangi tavrı bu güvenceyi vermiş olabilir ki. Osmanlıyı yıkan İngiliz aklı değilmi ki. Benim babamın dedemin evini yıkan birisi ne nasıl guvenebilirim. Ben evsiz babamın dedemin yanındayken hepimiz evsiz kaldıktan sonra ben bahçenin uç köşesine kendimi evimi yaparken arsanın ℅80 ını ele geçirmiş bir İngiliz bana niye yardım etsin. Yoksa o ingilizle babamı dedemi kovmamin karşılığında mı verdim arsanın ℅80 ını. İnsanın aklına gelir yani bukadar basit bir hesap.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir