Bob Marley

 Bob Marley Biyografisi – Hayatı

Gerçek adı Robert Nesta Marley olan efsane sanatçı, 6 Şubat 1945 tarihinde doğmuştur.5 yaşlarındayken, annesi Kingston’a taşınmakta karar kılmış ve orada Bob ve ailesi, ömrü süresince Bob’un en iyi arkadaşlarından biri olan Bunny Livingston ve ailesiyle beraber yaşamışlar. Bob ve Bunny, o senelerden beri müzikle uğraşmışlar.

Bob Marley, reggae müziğinin sadece Jamaika sınırlarında kalmamasını sağlayıp, onu tüm dünyaya duyuran çok önemli isimlerden biridir. Büyük bir kesim tarafından bu türde müziğin kralı olarak ifade edilen Bob Marley, söz yazarı, şarkıcı ve aynı zamanda gitaristtir. Profesyonel olarak müziğe The Wailers grubuyla başlamıştır. The Wailers, Peter Tosh ve Bunny Livingston’dan oluşuyordu ki, bu isimlerde daha sonradan Bob Marley gibi solo kariyer çalışmalarına devam ettiler. İlk hitleri “Simmer Down” olmuştu.

Bob, The Wailers’dan ayrılmasının ardından, üç kadın reggae sanatçısının oluşturduğu The I-Threes adlı gruba müzikal alanda yardım etti. Topluluğun elemanlarından Juddy Mowatt, tecrübeli sanatçı için şu ifadeyi kullanmıştı; “Bob Marley’in şarkı sözü ve müzik altyapısı öylesine gelişmiş ki, kendisi bir müzik ansiklopedisi gibi”

Bu ünlü Jameikalı söz yazarı, sadece kendisiyle değil bu grubu ile de, “ada müziğinin” evrensel bir boyut kazanmasını kazandırdı. Şarkılarında politik fakat basit bir içerik mevcuttu.

“Catch A Fire”ı 1972 senesinde yayımladı. Bu çalışmayı; 1973 yılı çıkışlı “Burnin’”, 1975’te kaydedilen “Natty Death” ve 1975 tarihli “Live” albümleri izledi. İngiltere, Almanya gibi önemli Avrupa ülkelerinde de hatrı sayılır bir dinleyici topluluğuna sahip oldu. Bu sayede Avrupa’da özellikle o seneler için büyük önem taşıyan konserler verdi.

En popüler şarkılarından biri olan “Get Up, Stand Up”, sosyal karmaşayı konu almıştır. “No Women, No Cry” gibi politik olmayan içerikte parçaları da bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler “Barış Madalyası”, 1978’de Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olduğu için, Bob Marley’e verilmiştir. Ve bu ödülü aldığı sene insancıl yardım amacıyla Jamaika’da konsere çıkmıştır. Müzisyenliğiyle uluslararası alanda kabul gören Marley, insani yönüyle de büyük takdir kazanmıştır.

Yaptığı “I Shot The Sheriff” ve “Get Up, Stand Up” gibi şarkılar ünlü sanatçı Eric Clapton tarafından yıllar sonra yeniden düzenlenmiştir.

Ve Bob Marley’nin başarı, sanat dolu yaşamı, 11 Mayıs 1981 tarihinde son buldu. Belki bedeni değil ama unutulmaz eserleri, büyük manevi değer taşıyan yardım çalışmaları ve dimdik ayakta duran adı ile dünya müziğinin en efsane isimlerinden birisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir