Dünyanın En İlginç 8 Ağacı

Dünyanın En İlginç Ağaçları

baobab ağacı

Baobab ağacı, yeryüzünün en kalın gövdeli ağaçlarındandır. Afrika, Madagaskar, Avustralya’da yetişir. Değişik türleri olan bu Afrika’da yetişen türün boyu 10-20 metre kadar olmaktadır; gövdesinin çevresi 50 metreye yakındır.

ekmek ağacı

Ekmek ağacı, sıcak ülkelerde yetişir. Yerliler meyvesini bir çeşit ekmek yapmakta kullandıklarından ötürü bu adı almıştır.Boyu 15 metre kadar yükselebilir. Yaprakları dilim dilimdir. Meyveleri insan başından büyüktür. Ekmek ağacının anayurdu Okyanusya adalarıdır.

Okaliptüs, sıcak, sulak yerlerde yetişir. Boyu bazen 100 metreyi aşar. Toprağın suyunu çok çektiğinden bazı yerlerde bataklık kurutmaya yarar. Bu yüzden okaliğtüse dilimizde sıtma ağacı da denilmektedir. Bu ağacın yapraklarından hoş kokulu bir ya çıkarılır. Soğuk algınlıklarını geçiren ilaçların yapılmasında kullanılır.

kargabüken

Kargabüken, zehirli bir ağaçtır. Daha çok Hindistan Seylan, Kuzey Avustralya, Birmanya gibi sıcak ülkelerde yetişen bu ağacın çiçekleri küçük, yeşile çalan beyaz renktedir. Yemişleri küçük bir portakal büyüklüğündedir. “Striknin” adı verilen zehirli bir madde bu ağacın tohumlarından elde edilmektedir.

Sakız ağacı, Akdeniz bölgesinde yetişen küçük bir ağaçtır. Yazın kabuğu kesilirse reçineye benzeyen yapışkan bir sıvı çıkarır. Kendiliğinden katılaşan bu sıvıya “damla sakızı” diyoruz.

Kauçuk ağacı, Amerika’da, Asya’da, Avrupa’da yetişir. Kabuğu kesilince beyaz yapışkan bir sıvı çıkar. Bu sıvıdan kauçuk elde edilir. Yerliler kauçuk ağacına ağlayan ağaç ismi vermişler.

dünyanın en ilginç ağaçları

Banyan ağacı, kutsallığına inanılarak Hindistan’da özenle yetiştirilen bir ağaçtır. Gövdeden ayrılan dallar, toprağa doğru yol alıp yeni dallar salarlar. Her yeni dal toprak içinde kök salarak gelişimine devam eder. Bu dalların sayısı bini aşar.

upas ağacı

Upas ağacı, Güney Asya’da Malakka yarımadasında ve Cava adasında yetişen bir ağaçtır. Çok zehirli olan özsuyunu yerliler oklarının ucuna sürerler. Bu ağaçtan mumyağı ve mum yapımında da faydalanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir