İshak Paşa Sarayı Nerededir? Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizin tarihi yapılar bakımından en zengin illerinden biri de Ağrı ilimizdir. Özellikle Doğu Beyazıd ilçesinin sınırları içerisinde yer alan tarihi İshak Paşa Sarayı ile gerek Doğu Anadolu Bölgesinin ve gerekse de Türkiye’nin en zengin tarihi yapılarına sahip olmaktadır. Doğu Beyazıd ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi yapı İshak Paşa Sarayı özellikle görkemli iç ve dış görünüşü sayesinde Ağrı ilinin tarihi dokusuna güzellik katmış ve bu sayede Ağrı ilini tarihi yapılar bakımından ülkemizin en gözde illerinden biri haline getirmiştir.

Ülkemizde yer alan diğer birçok tarihi yapılarda olduğu gibi oldukça zengin bir özelliğe sahip olan İshak Paşa Sarayı özellikle zengin ve estetikli iç mimarisi sayesinde Doğu Anadolu Bölgesinin ve Ağrı ilinin en çok ilgi duyulan tarihi yapılar arasında yer almıştır. Birçok özelliği bulunan İshak Paşa Sarayının bir başka özelliği ise yılın belirli dönemlerinde kendisine çok sayıda yerli ve yabancı turist çekmesi ve bu sayede Ağrı ilinin ekonomik bütçesine önemli katkılar sunmasıdır.

 

İshak Paşa Sarayının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği üzere İshak Paşa Sarayının kendine has birçok özellikleri bulunmaktadır. İshak Paşa Sarayının kendine has başlıca özellikleri şunlardır.

  • Ağrı ilinin en önemli tarihi yapılarından biridir.
  • Doğu Beyazıd ilçesi sınırlarında yer almaktadır.
  • İnşa tarihinden günümüze kadar birçok özelliklerini korumuştur.
  • Bey kalesi ve sarayıdır.
  • İç kısmında tam 116 odası camisi ve ıç ve dış avluları bulunmaktadır.
  • Aynı zamanda çok sayıda harem odaları ve koğuş bulunmaktadır.
  • Ağrı iline ve Doğu Beyazıd ilçesine ekonomik alanda önemli katkılar sunmaktadır.

 

İshak Paşa Sarayının Tarihi

Doğu Anadolu bölgesinin ve Ağrı ilinin önemli tarihi yapılarından olan İshak Paşa Sarayının inşa tarihleri hakkında kesin bir bilgi bulunamamaktadır. Ancak bazı tarihi kaynaklarda çok eski tarihlerde Anadolu topraklarında yaşamış olan İshak Paşa tarafından inşa ettirildiği yönündedir. Birçok tarihçilere göre ise Osmanlı paşalarından olan İshak Paşa hayatını zevk-ü sefa içerisinde geçirmiş ve bu nedenle de kendine has bir saray inşa ettirerek içerisinde çok sayıda harem odaları inşa ettirerek uzun yıllar bu sarayda yaşamış ve bu saraya da kendi ismini vererek İshak Paşa Sarayı olarak anılmasını emretmiştir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir