Kızılayın Amaçları ve Görevleri Nelerdir?

Kızılay, en büyük yardım derneklerimizden bir tanesidir. Türk Kızılayı, barış ve savaş halinde sağlık, barınak, yiyecek ve giyecek gibi temel gereksinimleri olan herkesin her daim yanında durmuş ve bunu kendine ilke edinmiştir. Yoksul, kıtlık çeken, yangın, su baskını ve deprem gibi felaketler altında olan bölgelerde herkesin yardımına koşar. Kızılay, çocuk ve genç herkesin boş zamanını değerlendirmesi, sağlıklı gelişmeleri ile de yakından ilgilenmektedir. Kızılayın amaçları ve görevleri tamamen insanı önemsemek esasına dayanmaktadır.

kızılayın gelir kaynağı

Görüldüğü üzere Kızılay, yurtiçi ve yurtdışında zor durumdaki herkesin yardımına koşmayı hedeflemiş olan, amacı bu yönde önemli bir kuruluşumuzdur. Yaptığı çalışmalar insancıllık, eşitlik ve tarafsızlık, kardeşlik, bağımsızlık, gönüllü hizmet esaslı; birlik ve beraberlik, evrensellik ilkeleri çerçevesinde devam etmektedir. Bunlar, Kızılayın da bağlı bulunduğu Dünya Kızılhaç Örgütünün de temel ilkeleri arasında yer almaktadır. Okullarda kurulan Kızılay kulüpleri, özel yönetmelikteki esaslara göre Kızılayın ilke, amaç ve etkinliklerini tanıtıcı programlar hazırlamakla görevlidir. Bu programları, hafta boyunca okul içerisinde uygulanır.

türk kızılayı hakkında bilgi

Kızılayın Görevleri Nelerdir? adlı yazımızda Kızılayın görevleri hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Zira bu yazımızda Kızılayın amaçları ve görevleri biraz daha yüzeysel ele alınmıştır.

kızılay

kızılay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir