KOLİN VİTAMİNİ NEDİR?

Vücudumuzda bilmediğimiz o kadar çok sır vardır ki. Organlarımızın işlevlerin, vücudumuzun içerisindeki vitamin ve mineralleri, sağlıklı bir yaşam için yapmamız gerekenleri ve bu tür birçok konu hakkında her şeyi bilmiyoruz. Belki her şeyi bilmek mümkün değil fakat bu konular bizler için önemli olmasına rağmen hala bilgisiz kalıyoruz. Oysa sağlığımızı korumak için vücudumuzu tanımalıyız. Alerjilerimizi, hassasiyetlerimizi, kullanamadığımız ilaçları ; bitkisel ürünleri mi yoksa kimyasal ürünleri mi vücudumuzun kabul ettiğini kesinlikle bilmeliyiz. Örneğin vücudumuzun alması gereken birçok vitamin ve mineral olduğunu biliyoruz fakat bunlar hangi vitaminler ya da bu vitaminler hangi yiyeceklerde bulunuyor? Bunu biliyor muyuz?

Sizlere belki de daha önce adını duymadığınız bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Bilgi vereceğim konu kolin vitamini. Günlük hayatta pek duyduğumuz bir vitamin ismi olmayan kolin vitamini nedir? sorusunu cevaplayacağım. Günlük hayatta en çok duyduğumuz vitaminler  C vitamini, D vitamini gibi vitaminlerdir.  Peki nedir bu kolin vitamini? Kolin vitamini B vitamini grubu içerisinde yer alır. Vücut için gerekli olan bir ürün olan kolin vitaminin bir diğer adı da hafıza vitaminidir. Vücudumuz için yararlı olan kolin vitamini 1998’de Tıp dünyasında kabul edilen kolin vitamini ergenlik dönemini aşmak üzere olan bayanlarda ve hamile hanımlar için oldukça gerekli bir maddedir. Peki kolin vitamini hangi yiyeceklerde vardır? Yumurta sarısında, beyaz et ve kırmızı ette, sütte, barbunyada, buğday tohumunda bulunmaktadır. Fakat suya karşı dirençsiz olan kolin vitamini bulunduğu besinler pişirildiklerinde hızlıca bozulur.

Vücudumuza bahsettiğim yiyecek ürünleri sayesinde kolin vitamini alırız. Gün içerisinde özellikle hamile ve emzikli kadınların alması gereken 550 mg kolin vitamini miktarı vardır. Bu oranı tam olarak hesaplayamasak da kolin vitamini vücudumuzun sağlığı için tüketmeliyiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir