Konut Kredisi Alabilmenin Şartları Nelerdir

Ev sahibi olmak hemen hemen herkesin hayalidir. Ancak ev sahibi olmak için gereken parasal miktar çoğu zaman bu hayalin önüne geçmektedir.  Çünkü özellikle büyük şehirlerde konut fiyatlarında önemli miktarda artışlar görülmektedir. Bu artışların nedenleri arasında kentsel dönüşüm, doların kur fiyatlarında ki yükselme ve ülke nüfusunun artması bulunmaktadır. Tüm bu ve daha birçok nedenin tek neticesi konut fiyatlarının yükselmesidir.  Yükselen konut fiyatlarının satışları düşürmesi beklenirken aksine konut satışlarında artış olduğu İstatistik kurumu tarafından resmileştirilmiştir. Yükselen konut fiyatlarına rağmen düşmeyen konut satışlarının en büyük nedeni fiyatların daha fazla artacağı eklentisidir. Ciddi ölçüde yayılan bu beklenti neticesinde de konut satışları artmıştır. Ama satılan konutların büyük bir bölümü kredi ile olmuştur.

Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi almak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu artış ile birlikte bankalar konut kredilerinin özelliklerini çeşitlendirerek daha cazip bir hale getirmiştir. Konut kredisi almak isteyen bireylerin başvuru yapabileceği çok fazla seçeneği bulunmaktadır. Çünkü hemen hemen bütün bankalar konut kredisi vermektedir. Konut kredisi almak isteyen kişilerin hangi bankadan alacağı konusunca detaylı bir araştırma yapması gerekmektedir. Yapılacak olan araştırma ile hangi bankadan konut kredisi alınabileceğinin kararı verilebilecektir. Her bankanın verdiği konut kredisi aynı olsa da ödeme şekli, vadesi, faizi gibi bazı farklılıkları olmaktadır. Bu farklılıklar hakkında fikir sahibi olmak bireyin herhangi bir sürpriz ile karşılaşmasının da önüne geçecektir.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Aranan Şartlar

Konut kredisi almak için bankaya başvuracak kişilerin belli başlı şartları bir arada taşımalıdır. Hani banka olursa olsun genellikle istenecek olan şartlar aynıdır. Ufak tefek değişikliklerin dışında müşteriden beklenen genel şartlar şunlardır;

  • Konut kredisi için ilk olarak kişinin aylık belgelenebilir bir gelirinin olması gerekmektedir. Bu gelir maaş ya da gayrimenkul geliri
  • Kredi almak için kredi puanının yeterli olması gerekmektedir. Çünkü geri kalan bütün şartlar sağlansa bile düşük kredi notu banka tarafından güvensizlik olarak algılanarak kredi başvurusu kabul edilmeyecektir.
  • Konut kredisi için alınacak olan ev bankaya gösterilebilir olmalıdır. Topraktan alınacak konutlar için onaylı proje istenecektir.
  • Bankanın görevlendirdiği uzman tarafından belirlenen konut fiyatına göre verilecek olan konut kredisi için bazı durumlarda ipotek de gerekli olacaktır.
  • İpotek olarak gösterilecek alınan konut veya başka bir konut olabilir. Ancak bu durum resmiyet gerektirdiği için ipotek yasal sınırlar içinde yapılacaktır.
  • Alınması söz konusu olmayan bir ev için bankanın kredi vermesi söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle alınacak olan konutu gereken bütün şartları taşıması ve eksperin bu özellikleri raporunda göstermesi gerekmektedir.

 

 

Konut Kredisi İle Ev Almak Sakıncalı Mı?

Günümüzde tamamen peşinat sahibi olarak ev almak neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle konut sahibi olmak isteyenler için konut kredisi ideal bir uygulamadır. Özellikle banka faizlerinin düştüğü bu günlerde kredilere olan taleplerin de arttığı görülmektedir. Bireyler kredi ile ev sahibi olarak herhangi bir risk altına girmemektedir. Çünkü yatırım amaçlı yapılan bu ödemeler ile karlı bir gelecek söz konusu olabilecektir. Konut kredisinin faiz sıkıntısı bulunsa da aslında kira öder gibi ev sahibi olmak anlamına gelmektedir. Alınacak evin oturulabilir durumda olması kira masrafının banka taksitlerine gitmesine fayda sağlayarak kişiye kira öder gibi konut sahibi olmanın fırsatını sunacaktır. Doğru bir yatırım şekli olan gayrimenkul yatırımı ile hem ev sahibi olunmaktadır hem de karlı bir yatırım yapılmaktadır.

Konut Kredisi Alabilmenin Şartları Nelerdir” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir