Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Bazı lekeler özellikle en sevdiğiniz ya da günlük hayatta en çok kullandığınız giysiler üzerine bulaştığında can sıkıcı olabilmektedir. Üstelik sadece giysileriniz değil, o çok değer verdiğiniz koltuk gibi mobilyalarımıza bulaştığında, küçük bir leke için çok uğraşmanız gerekebilir. Bu lekelerden birisi de mum lekesidir. Mum lekesini temizlemek için bilmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

Aslına bakarsanız, mum lekesini giysinizden temizlemeniz için tercih edebileceğiniz en pratik çözüm yöntemi doğrudan bir kuru temizlemeciye gitmek olacaktır. Eğer yakınlarda gidebileceğiniz bir kuru temizlikçi yoksa o halde uygulayabileceğiniz daha farklı çözüm yöntemleri mevcuttur.

Mum lekesini tamamen temizlemek için öncelikle buzla müdahale edebilirsiniz. Bu sayede mum çözülmeye başlar ve geriye kalan küçük artıkları da yüzeye zarar vermeden, kazıyarak çıkarabilirsiniz. Ancak bu kazıma işlemi riskli olabilir bu yüzden bir el bezi vasıtasıyla temizlemeniz daha doğru olacaktır. Unutmayın ki uygulanacak temizlik işlemi tamamen giysinin ya da eşyanın yapısına göre değişim göstermektedir. Bu nedenle mum lekesi temizleme işlemini yaparken, yapıya zarar vermemeye dikkat ediniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir