Ombre Balyaj Nedir?

Ombre Balyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Ombre Balyaj dünyada 2000li senelerle beraber kendini gösteren en önemli saç tasarım akımlarından biridir. Saç uçlarının renklendirilmesi ve güneşten açılması işlemine ombre balyaj denir. Kendi saç rengine sahip birinin, saçlarını toplayarak bir plajda üç ay geçirdiğini farzedin. Bu plajda güneş ve tuzlu saçın uç kısımlarının rengi açılacaktır. Ense ve saçların önlerindeyse bir aydınlanma oluşur. Bu saçların salınık haliyse doğal olarak uçlara doğru açılmış, ışıltılı bir renk alacaktır. Sunlight balyaj da denilen ombre balyaj bu uçlara doğru açılmış, ışıltılı bir saç rengi elde edilen bir saç tasarım biçimidir.

Ombre balyajı herhangi bir kuaförde yaptıracak olursanız kuaförünüz özel üretilmiş yapışkan bantlar kullanır. Bu bantlar ile saçtan alınan bir tutamın altına ve üstüne bantlar yapıştırılır ve bant açıldıktan sonra saçın yarısı alt kalan yarısı üst banta yapışır. Bu saçlara hazırlanan açıcı sürülerek bant yeniden kapatılır. Yalnız bu iş profesyonelik gerektiren bir iş olduğundan evde uygulanması zor gelebilir. Bunun yanısıra Loreal’in çıkardığı Ombre ürünü de alternatif olmuştur. Bu üründe özel ombre fırçası ve pek çok renk opsiyonu bulunuyor, evde yapmak niyetinde olanlar için daha az risklidir.

ombre balyaj

Peki Bu Ombre Balyaj Saçlarımıza Zarar Verir Mi?

Her türlü boyama işlemlerinde olduğu gibi, ombre balyajın da bir riski vardır. Lakin bu durum kuaförün becerisiyle doğrudan ve fazlasıyla alakalıdır. Ombre balyajda özel açıcılarla çalışılır. Bu açıcıların oranları, kullanılan açıcılar, saçta bekleme süresi, saçın yıpranma ya da daha önceki gördüğü işlemler bu konuda çok önemlidir. O nedenle güvenilir bir kuaförün bu işlemi yapması şiddetle önerilir.

Ombre Balyaj Hangi Saçlara Yapılabilir?

Ombre işlemi bütün saç tiplerine yapılmaya müsaittir. Uygulanan teknik saçın uzunluğuna göre değişecek şekilde ayarlanır. Uzun saçların dörtte üçlük kısmına ombre uygulanması mümkün. Orta uzunluktaki saçların dörtte ikilik kısmına, kısa denilebilecek saçlarınsa yanlardaki uzun kısımlara ve uç kısımlarına ombre işlemi uygulanabilir. Her boy saça uygulanabilen renklendirme işleminde yalnızca sarı değil, yeşil, pembe, bal rengi gibi farklı birçok renkte de renklendirme yapılabilir.

ombre balyaj saç modelleri

Ombre Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Ombre saçlı kişiler boyalı saçlardaki gibi yıkamaların ardından saç kremi kullanmalıdır. Saç bakım maskesi kullanılmasının da faydası bulunuyor. Banoyodan sonra saçınızı havluyla güzelce kurulayın. Kurulama işleminin sonrasında saçı sıktığınızda su damlamaması gerekmekte. Bunun ardından avucunuza alacağınız herhangi bir saç maskesini avucuna sıkın ve iki avucunuzun arasında eritin. Saçlarınızın ombre balyajlı yerlerine sürün. 5-15 dakika civarında süre saçınızda bekletin ve sonrasında durulayın. Bu işlemin sayesinde hem balyajlı yerlerin bakımını yapmış olursunuz, hem de daha parlak ve doğal görünüm kazanırsınız. Buna ilaveten kuru saçlar için de saçlarınızın ucuna argan yağı sürebilirsiniz.

 

Ombre Balyaj Nedir?” üzerine bir düşünce

  1. filiz

    Meraba arkadaslar bende sizler gibi bir cok kuafor gezdim ve hepsi ayni soz ben yaparim ben yaparim.ve birgun bir kafede otururken ayni kafede baska bir bayanin saclari dikkatimi cekti.ve hemen yanina gidip konustum nerde ve kim yapti,adresi aldim gittim.ilk gittigimde pinpirikligimden olsa gerek biraz problem yasadim ve ne istedigimi anlattiktan sonra sonuc gercekten mukemmeldi.anladimki problem bende degil.bana hep ben yaparim diyen bilmis kuaforlermis.sizin gibi orovlem yasayan arkadaslara gönul rahatligiyla tavsiye edebilirim.bahcesehir dame kuafor. 212 607 20 00

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir