Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler Nelerdir?

Tatile veya herhangi bir yolculuğa çıkarken her daim yanımızda bulunması gereken eşyalarımız, bir de yanımızda bulunacak olması bizim için yararlı olacak eşyalar vardır. Bu eşyaların seyahat edeceğimiz zamana ve yere bağlı olarak gereklilik durumu değişecek olsa da hepsine bir gözatmamız temkinli, yararınıza bir yaklaşım olacaktır.

Seyahate çıkarken yanımızda bulunması gereken en temel eşya, gereçler kimlik, pasaport, ehliyetiniz, kredi ve banka kartlarınız olacaktır. Resmi ve çeşitli prosedürlerde, yeterli nakit paranız olmadığında bunların kurtarıcınız olacağına emin olabilirsiniz.

tatil çantası hazırlamak

En temel demişken temel bakım ürünlerini (jöle,diş macunu,deodrant,parfüm,şampuan..) ve yedek kıyafetleri, aksesuarları, iç çamaşırını vs. saymıyorum bile. Eşyalarımızın seyahat edeceğimiz yere göre farklılık gösterebileceğini söylediğimiz üzere gideceğimiz yerin uzaklığına göre hava şartları farklılık gösterebilir. Bunu da değerlendirerek sıcak, güneşli bir yere gidecekseniz yanınıza yazlık kıyafetler, terlik, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak amacıyla bir adet güneş kremi, bir de güneş gözlüğü almanız gözleriniz ve cildiniz için çok güzel olacaktır. Ya da soğuk, kış mevsimi olan bir yere gidecek olur iseniz yanınıza az önceki sıcak yer için söylediğimin aksine kalın giysiler, mont, kalın bir pijama, kafanızı, özellikle kulaklarınızı sıcak tutacak bir bere güzel olacaktır kalacağınız yerde. Karlı bir havada yağan karın manzarası ve güzel bir müzik eşliğinde sıcacık kahve keyfinin fikri bile enfes geliyor insana doğrusu.

Yine bir başka önemli yanımıza kesinlikle alınması gereken var. Eğer ki sürekli olarak ilaç kullanması gereken, kronik bir hastalığı olan biriyseniz ya da en basitinden bir hastalığın tedavi sürecindeyseniz ilacınızı yanınıza almayı kesinlikle unutmayın. Çünkü ilacınızı özellikle uzun bir seyahat sırasında yanınıza almayı unutur ve daha sonra bulamaz veya önemsemezseniz sağlığınız açısından tehlikeli bir hal oluşturacaktır.

tatil çantası

Kişisel bakımı da parfümle, şampuanla kısıtlamamak gerek traş malzemeleri, tırnak makası, ruj, oje, epilasyon malzemeleri ve kremlerden kullandıklarınızı taşımayı ihmal etmeyin.

Birazcık deniz, kum, güneş görmek üzere tatile çıkıyorsanız yanınıza yine güneş gözlüğü, güneş kremi almayı unutmayın. Kendi plaj havlularınızı getirmeniz daha yerinde olacaktır çünkü bazı otellerde duru suyla yıkanıp katlanıp konduğu söyleniyor, bu da kulağa tabiki hiç hijyenik gelmiyor. Kişi başına ikişer plaj havlusu getirirseniz daha rahat edeceğinizi de not düşelim. Gideceğiniz yer için uygun ayakkabı giymenizi öneririm. Yanınızda bir spor ayakkabı ve plaj terliğiniz olması yeterli olacaktır sanıyorum böylece rahat edebilirsiniz. Pantolon konusundaysa kot pantolon giymenizi hatta pantolon almanızı önermiyorum yanınıza alacaksanız da yazlık bir pantolon olabilir. Çünkü kot pantolonun giyildiği pek görülmez böyle yazlık ortamlarda hava oldukça sıcak olduğundan, malum terlemeye sebep olup rahatsız edebilir. Yetersiz ilaçlama olan yerlerde kalma ihtimalinize karşın şu ufak sinek kovuculardan almanız da yararınıza olur, hem siz de rahat etmiş olursunuz, fazla yer de kaplamaz.

seyahat etmek

Otobüsle seyahat ediyorsanız nereye gidiyor olursanız olun şu mola yerlerinde bolca bulunan ufak yastıklar da sizin için ilaç gibi olacaktır. Taş çatlasın 5 lira civarında bir paraya alacağınız bu ufak yastıkların önemi büyük olacak ki güzel bir uyku çekebilesiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir