Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kimdir?

Yakup Kadri Karaosmanoğlu 1887 senesinde Kahire’de dünyaya geldi. İlkokulu Manisa ilinde okumasının ardından ortaöğrenimini İzmir’de tamamladı. 1908’den sonra düz yazıları ile ve hikayeleri ile edebiyat çevrelerinin dikkatini üzerine aldı. 1. Dünya Savaşı’ndan sonraki barış yıllarında “İkdam” gazetesinin başyazarlığını yaptı. Daha sonra Mardin milletvekilliğine seçilen Yakup Kadri bu görevi bitirince Arnavutluk’ta, Çekoslovakya’da ve İsviçre’de elçilik yaptı. Bir süre sonra da Tahran büyükelçisi oldu. Yakup Kadri hayatı boyunca birçok farklı yerde önemli görevler almış ve 1974 senesinde yaşama gözlerini yummuştur.

Karaosmanoğlu edebiyat alanında daha çok büyük bir romancı olarak bilinir. Romanlarında toplumun eksik ve kötü yanlarını açık bir biçimde ortaya koyar, kıyasıya eleştirir. En önemli romanlarından biri olan Yaban’da Kurtuluş Savaşı günlerinde köylülerle aydınlar arasındaki uçurumu bütün çıplaklığıyla anlatır. Duygulu ve hareketli bir dille yazan Karaosmanoğlu toplumun dertleri karşısında acı çeken iyi bir gözlemcidir. Roman türü dışında fıkraları, hikayeleri ve oyunları da mevcuttur.

Gerek Milli Savaş Hikayeleri’nde, gerek Atatürk üzerine yazdığı ve tarzının en güzel eseri olan monografyasında ateşli bir yurtsever olan Karaosmanoğlu, hemen hemen tüm eserlerinde toplumun gün ışığına henüz çıkmamış birsürü derdini dile getirir. Türkçe’yi en iyi ve en etkili biçimde kullanan sayılı ustalardan biri de Yakup Kadri Karaosmanoğlu‘dur. Hakkında çeşitli kitaplar ve eleştiri yazıları yazılan Karaosmanoğlu’nun birbirinden güzel türlü edebi eserleri vardır. Yazarın en önemli eserleri şunlardır:

 • Bir Serencam (Hikayeler, 1913)
  Kiralık Konak (Roman, 1922)
  Erenlerin Bağından (Düz yazı, 1922)
  Rahmet (Hikayeler, 1923)
  Hüküm Gecesi (Roman, 1927)
  Sodom ve Gomorre (Roman, 1928)
  Yaban (Roman, 1932)
  Ankara (Roman, 1934)
  Zoraki Diplomat (Anılar, 1955)
  Anamın Kitabı (Çocukluk anıları, 1957)

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir