Bertan Uzun ile Seo’ya Dair 2 Röpörtaj

Dikkat : Röportaj  1 – 2009 yılına aittir. Bilgiler güncel değildir.

Seo üzerine söyleşilerimize devam ediyoruz ve bugünkü konuğumuz Bertan Uzun. Roportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ederim öncelikle, isterseniz sözü uzatmadan söyleşinin içtenliği ile sizleri baş başa bırakayım ben.İyi okumalar…

1. Söyleşimize seni tanımakla başlayalım hocam. Kimdir Bertan? 

Evet ben Bertan UZUN. Seo’ ya ilk r10 un 2007 yarışmasına katılmayı düşünerek başladım. Ancak yarışmada başarılı olamadım birçok eksiğim vardı hiçbir şey bilmiyordum. Sonrasında yazılan makaleleri okuyarak, İngilizce sitelerden çeviri yaparak kendimi geliştirdim. ve şuan buradayım.

2. Zevkle gerçekleştireceğimiz seo söyleşilerinden biri olacağını düşünüyorum. Peki Bertan’a göre nedir seo? Google sıralamasında yükselmek mi sadece, ya da bunun da ötesinde bir şey mi?

SEO  Google’da yükselmenin ötesinde, Google uyumlu web siteleri inşa etmektir. Seo internet kavramının en önemli reklam araçlarından birisidir.

3. Konu Seo’dan açılmışken sizin başlattığınız Seo yarışmasına gelmek istiyorum. Nedir detaylar, güzel bir yarışma olacağına şimdiden eminim ben (= Sizden dinleyelim yarışmayı ve yarışmaya dair en sıcak bilgileri…

Yarışma bilindiği üzere 5 mayıs saat 20.00′ da başlayacak. Diğer yarışmalar gibi sadece gazeteler üzerine olmayacak bu yarışma. 1 gazete linki, 1-2 tanede diğer sitelerin linkleri olacak. Yarışma çok heyecanlı geçeceğinden eminim. Yarışmada ödül konusunda kimsenin şüphesi olmamasını istiyorum. Yarışma bittikten 1 gün sonra herkesin hesabına parayı ödeyeceğim. Sponsor arama derdi filan olmayacak.

4. Seo bir süreç mi yoksa sihirli değnek mi  Kimi kişilerce Seo yapılan site o anda hemen uçacak gibi kavranabiliyor çünkü…

Seo hem bir süreç hemde bir sihirli değnek bence . Seo ile 1 sitenin anında fırlaması imkansız gibi bir şey ( blackhat, spam v.s dışında ) ben seo danışmanlığı yaptığım sitelerin sadece 1 kelimede google da üstte olmasına çabalamıyorum. Alt sayfalarıda üstte olsun, markalaşma yönünde ilerlesin istiyorum.

5. İnternet dünyasında, bu pencerenin arkasında kendimizden başka herkes olabiliyoruz. Peki nereye gidiyor sence net sektörü Türkiye’de? Sadece chat mi yani internet biz Türk’ler için (=

İnternette o kadar yararlı bilgiler varken biz Türkler genelde kadın aramaya uğraşıyoruz . Son günler dede Google’ ın kapanma haberleri yayıldı. Bunu yapamazlar Türkiye’de internet = Google bence. Kapatsalar herkes başka başka arama motorlarına yönelir. Binlerce arama motoru açılır. Ve birçoğu tutmaz. ve kullanıcılar korkmasın. Google’ ın kapanması gibi bir durum olmaz, olamaz.

6. İnternet aracılığıyla yapılan, sunulan download hizmetlerine de değinmek istiyorum. Belki yıllarca emek verilerek hazırlanmış bir albüm, satışa çıktığı gün birkaç saat içerisinde download etmek için bir tık ötemize kadar geliyor. Nora
ne diyor bu duruma? Kanayan yaramıza….

Bende müzikle uğraşıyorum. Rap söylüyorum. Bir gün benimde albümlerim çıkacak ve internete düşecek. Türk Telekom Youtube gibi çok büyük ve birçok kişi için önemli siteleri kapatacağına bu müzik sitelerini kapatsa çok daha iyi olur. Emeğe ülkemizde pek önem verilmiyor. Sanatçılar tabiî ki çok yüksek meblağlarda para kazanıyor ancak yinede bu yapılmamalı.

7. Müzikle de ilgileniyorsun… Bu gerçekten güzel hocam, çünkü kimi zaman bilgisayar insan hayatını monotonlaştırabiliyor ve bizi insan ilişkilerinden soğutuyor. Var mı daha değişik hobilerin, Seo ve Bilgisayar Dışında 

:) Müzikte kendimi anlatıyorum sorunlarımı başka insanlarla paylaşıp rahatlıyorum. Bir nevi içimi en güzel müzikle döküyorum. Bir başka hobim ise fotoğrafçılık. Amatör olarak fotoğraf çekiyorum. Bulduğum güzelliklerin, sorunlarımızın…

8. Seo’yu ve Seo sürecini 3 kelimede özetler misin desem? Farklı ve sihirli 3 sözcük…

Sabır, emek, içerik.
Çok klasik bir laf olacak ama. Sabır, emek, içerik.
Sabretmelisiniz ve içeriğiniz iyi olmalı.

9. Peki bir Seo Uzmanında aranması gereken özellikler neler olmalı? Bilgi yoğunluğu mu, tecrübe mi? Ya da Bertan’ın gözüyle neler olmalı bir Seo Uzmanında…

İşte benim en büyük sorunuma değindin  teşekkür ediyorum bu soru için. Birçok mail alıyorum “ kazıklandım, parayı aldı kaçtı, seocular küçük işi bilmeyen çocuklar” vs. Seocuda aranması gereken en büyük özellik bence referanstır. Referanslarına bakmalısınız. Ancak işi bilip maddi sıkıntıdan gerçekleştiremeyen iyi seocular olacaktır. Bunlarda zaten r10 gibi forumlarda yazdıkları makalelerle kendilerini belirlerler.

10. Son olarak belirtmek istediğin düşüncelerin varsa dinlemek isterim hocam…

Tekrardan söyleşi için çok teşekkür ederim… İyi çalışmalar dilerim
Öncelikle röpörtaj için çok teşekkür ederim. Kendimi, sorunlarımı anlatmamda yardımcı oldunuz. Yarışma öncesindede böyle birşey yapmanıza sevindim. Bu söyleşi ile yarışmaya daha fazla kişi katılacaktır.
Saygılar
Bu söyleşi Mikro-Pc.com için Bertan Uzun ile birlikte gerçekleştirilmiştir… Lütfen Kaynak belirterek kullanın…

Dikkat : Röportaj  2 – 2010 yılına aittir. Bilgiler güncel değildir.

1.Öncelikle Röportaj Teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.Sizi webmaster forumlardan SEO konusunda uzman ve SEO hizmeti veren norabilisim (Bertan UZUN) olarak tanıyoruz kendinizi bize tanıtabilir misiniz?

Röportaj teklifiniz için teşekkür ediyorum. İşinde uzman görülen kişilerle röportaj yapılması hoşuma gidiyor. Beni de işimde uzman birisi olarak gördüğünüz için ayrıca teşekkür ediyorum. İstanbul’da ikamet ediyorum. Seo işi ile geçinmeye çalışıyorum.

2.SEO Dünyasının kapılarından içeri ne zaman ve nasıl adım attınız?

Seo dünyasına ilk olarak sevdiğim sanatçı olan ” sagopa kajmer ” kelimesinde 1 sitemi ( 2007 yılında ) getirerek başladım. Yapabileceğime ne kadar inanmasam da, hiç link almasam da getirebildim. Daha sonra ki çalışmalarımda ve araştırmalarımda bu işin tekniklerinin çok olduğunu öğrendim. Halen kendimi geliştirmekteyim.

3.Sizce SEO nedir?

Seo Teknikleri yüksek, getirisi yüksek, gelir – gider hesaplamasında gelirin yüksek olduğu bir reklam çeşidi.

4.SEO Geçmiş yıllara göre gerçekten kurumsal ve bireysel açıdan önemini arttırdı.SEO konusunun bu kadar önem kazanmış olmasını neye bağlıyorsunuz?

Bence seo’nun yayılmasında en büyük etken webmaster forumları. Kendini bilmez kişiler gelirlerini Webmaster forumlarında hava atmak üzere “ xx kelimesine seo yaptım xx hit aldım ve xx para kazandım “ gibi konuşmaları etkili oldu. Herkes haklı olarak seo’nun getirisi olduğunu düşünüp bu işe yöneldi. Müşteriler bulmak için internetten anlayan, anlamayan herkese seo’yu anlattılar. Gelişimini pek iyi görmüyorum. Giderler artıyor, çalışmalar yoğunlaşıyor.

5.Sizce SEO nun hedefi sadece Google’a yönelik mi yoksa Yahoo vb. arama motorları da bu optimizasyonda kendine yer bulabiliyor mu?

Ülkemizde seo’nun hedefi Google. Çünkü diğer arama motorlarının tekniklerine zor erişiliyor ve diğer arama motorları tercih edilmiyor. Seo işi ile uğraşan arkadaşlarımız da haklı olarak sadece Google üzerinden çalışmalarını sürdürüyor.

6.Son zamanlarda SEO hizmeti almak isteyen kurumlar ve kişiler çoğaldı.Buna bağlı olarak da SEO uzmanı olduğunu iddia edenler ortaya çıkmaya başladı.Sizce iyi bir SEO uzmanı kimdir?

Bence iyi bir seo uzmanı kendini referansları ile değil; konuşmasıyla, makaleleriyle belli ediyor. Fiyatın profesyonellik ile ilgisi yok. Benim 1000 lira ile kabul ettiğim bir işi başka bir seocu 100 liraya yapacağını söylüyor. Dikkat ederseniz söylüyor diyorum çünkü Webmaster forumlarında ki düşük ücret ile çalışan seocuların şikayet konularını görüyoruz. İşi teslim edemiyorlar.

7.Sizde SEO konusunda Profesyonel olarak hizmet vermektesiniz.Bu hizmetlerinizde yaptığınız çalışmalar hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Seo hizmetimde genellikle resmi firmaları tercih ediyorum. Nedeni birazda olsa bu işten anlamaları, sıralamaya çıkılması zor olan bir kelimede kısa bir süre istememeleri ve en önemlisi de benim için referans olmaları. Seo işi aldığım web sitelerini öncelikle bir yazılımcıya veriyorum ve web sitesindeki kodlama hatalarını düzelip W3 e uygun hale getirtiyorum. Sonrasında ise detaylı bir analiz yapıp link, meta, makale gibi ayarlarını yapıyor, siteyi düzene sokup beklemeye koyuluyorum.

8.Sizce Türkiye de ve dünya da SEO nun geleceği nasıl olacak?

3. Soruda belirttiğim gibi seo’nun biteceğini düşünüyorum. Benim için ilerisi olmayan bir meslek. Askere kadar idare etmesi için dua ediyorum 

9.SEO hakkında hiçbir bilgisi olmayan arkadaşlara tavsiyeleriniz nedir?

Bol bol makale okumalılar. Özellikle yabancı seo sitelerini çevirsinler. 2 şey öğrenip iş almasınlar. Seo’nun geniş teknikleri var. Site ayrımı yapmadan herkesin fikirlerini almaları gerek.

10.Sizden SEO hakkında bilgi ve SEO hizmeti almak isteyen arkadaşların size ulaşabileceği web sitenizi ve mail adresinizi bizle paylaşabilir misiniz?

Röpörtaja bu soruyu da eklediğiniz için teşekkür ediyorum. Bana ulaşabileceğiniz twitter adresi : Bertan SEM

-Bu Güzel Röportaj için bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz

-Ben teşekkür ediyorum. Bu tür çalışmalarınızı arttırmanız gerektiğini düşünüyorum. Web sitenizi de takip etmekteyim işe yarar şeyler paylaşıyorsunuz.

-Çok teşekkürler.

Güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.Bertan Bey’e tekrardan teşekkürlerimi sunarım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir