BÖTE Mezunu İş Olanakları

Tam adı “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” olan Böte bölümü çalışma imkanları aslında birçok bölüme göre daha çeşitli, üstelik kendi alanında iş imkanları çok fazladır. Mezun olunduğunda Eğitim Teknoloğu ve Bilgisayar Öğretmeni ünvanları kazanılmış olur. Böte mezunu olduğunuz zaman yapabileceğiniz tek iş KPSS’ye girip bilgisayar öğretmeni olmak ya da böte kontenjanından herhangi bir yere atanmak değildir, bu sadece yapabileceğiniz işler arasında küçük bir alandır. Eğitim Teknoloğu olarak Turkcell, Türk Telekom gibi büyük şirketlerde proje yöneticisi gibi sıfatlarla çalışabilirsiniz. Uzaktan eğitim kurumlarında “E-Learning Uzmanı” ihtiyacı yine Böte bölümü mezunlarından karşılanmaktadır. Eğitim öğrenim hayatınız süresince kendinizi c#, c/c++, java,jsp,php,html,css gibi dillerden bir ya da birkaçında geliştirdiğiniz takdirde özel sektörde kendinize geliştiğiniz dile göre web tasarım/yazılım, masaüstü programlama, mobil programlama gibi birçok farklı alanda görebilirsiniz. Bunun dışında bilgi işlemci, donanım uzmanı, bilişim uzmanı gibi farklı sıfatlarda da iş imkanları vardır. Burada önemli olan en büyük etken öğrenim hayatınız boyunca okulda öğretilenle yetinmeyip kendinizi bu alanlardan bir tanesinde uzmanlaşmaya odaklamanız olacaktır. Zira bazı bilgisayar öğretmenliği bölümlerinde mezunlar öğretmenlik dışında işle uğraşmasın diye yeterince yazılım dersi vermeyip eğitim kısmına daha çok önem verilebiliyor. Bu bölümleri hangi üniversitede okuduğunuz da önemlidir. Odtü BÖTE okumak, Boğaziçi BÖTE okumak kimi zaman diğer üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerine bile tercih edilebiliyor. Odtü ya da Boğaziçi mezunu birinin de işsiz kalabileceğine emin olarak kendinizi geliştirin ve gerisini boşverin.

Öğretim Tasarımcısı, Öğretim Teknoloğu, Test Uzmanı, Eğitim Yazılımı Geliştiricisi, BDÖ Uzmanı, LMS Uzmanı, Uzaktan Öğrenme Uzmanı gibi birçok sıfatla farklı iş kollarında iş bulma olasılığınız da bölümünüzle alakalı iş kolları arasında bulunmaktadır.

bilgisayar öğretmenliği

Eğitim Teknoloğu Nedir?

Eğitim Teknolojilerine hakim olan ve bu alanda çalışan uzmanlara denmekte olan Eğitim Teknoloğu yeni yeni oturan bir meslek ünvanıdır. Eğitim Teknoloğu öğrenilmeyi sağlayacak araçların tasarlanmasından, geliştirilmesinden, uygulanmasından ve değerlendirmesinden sorumlu kişidir. Bu bağlamda türlü Eğitim Yazılımı projelerinde “Öğretim Tasarımcısı” olarak ya da “Proje Sorumlusu” olarak çalışabilir.

 Böte Mezunu İş İmkanları

ODTÜ’de 1. sırada BÖTE bölümü bulunuyor.
Boğaziçi Üniversitesi’nde de 1. sırada BÖTE bulunuyor.
Ankara Üniversitesi’nde de 1. sırada BÖTE var.
Marmara Üniversitesi’nde de tabi ki BÖTE 1. sırada.
Hacettepe Üniversitesi’nde BÖTE 6. sırada bulunuyor iş bulma konusunda.
Ege Üniversitesi’nde 4. sırada BÖTE var.

BÖTE Mezunu İş Olanakları” üzerine 4 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir