Ekonometri Bölümü İş Olanakları

Kimler Ekonometri Bölümü Okumalı?

Ekonometri bölümünü okumak isteyenlerde öncelikli olarak sayısal düşünme yeteneği bulunmalı; matematiğe ilgi duymalıdır. Bunun dışında sosyal bilimler alanına ilgili, teorik açıklamaları anlayabilecek düzeyde, ekonomi ve hayat normları arasında bağlantı kurabilecek kişiler olmalıdır. Yurtiçi ve diğer ülkelerdeki ekonomiyi yakından takip etmelidir. Özel sektörde ilerleyip başarılı bir yönetici olmak yolunda ilerlemek isteyenler de bunlara ek olarak fazlasıyla idealist, verimli çalışma, başkalarına öğrettiklerini gerçek yaşamda da uygulayarak insanlara örnek olma, liderlik gibi özelliklere sahip olmalıdır.

ekonometri bölümü

Ekonometri Bölümü Dersleri Nasıldır?

Ekonometri bölümü derslerinin İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri gibi diğer benzer bölümlerin derslerine göre zor olduğu su götürmez. Gazi Üniversitesi Ekonometri Bölümü derslerine bakacak olursak; ilk 4 dönemde Matematik 1, Temel İngilizce, Hukukun Temel Kavramları, İktisada Giriş, İşletme Bilimine Giriş, Mikro İktisat, Makro İktisat, Anayasa Hukuku, Kamu Maliyesi gibi dersler görebiliriz. Sonraki dönemlerde ise Ekonometri 1, Ekonometri 2, Uluslararası İktisat, Yöneylem Araştırması, Uluslararası Makro Ekonomi ve Ekonometrik Modeller gibi dersler bulunuyor. Buna ek olarak da Uluslararası Birleşmeler Kuramları ve Uygulamaları, İktisadi Düşünceler Tarihi, Sermaye Piyasaları, Veri Analizi, Borçlar Hukuku, Finansal Yönetim 2 gibi seçmeli dersler bu üniversitenin ekonometri bölümünde mevcut. Bölüm Gazi Üniversitesi dışında İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi gibi birçok yerde mevcut.

ekonometri

Ekonometri İş Olanakları Nasıldır? Ekonometri Mezunları Ne İş Yapar?

Ekonometri Bölümü okumanın zorluğu benzer bölümlerine kıyasla daha fazla olsa ve birçok üniversitede puanı düşük olsa da iş olanaklarına baktığımızda pek çok avantajla karşılaşabiliyoruz. Ekonometri Bölümü mezunları üniversitede edindikleri bilgiler ışığında Kamu ve özel sektörde birçok kurum ve kuruluşta, hammadde ve insangücü kaynaklarının kullanımına yönelik alanlarda, üretim, planlama, ticaret bölümlerinde, banka ve sigorta şirketlerinde, borsa ve aracı kurumlarda, eğitim ve araştırma kurumlarında, ve daha pek çok yerde iş olanağına sahiptir. Ekonometri mezunu bir kişi Devlet Planlama Teşkilatı gibi kuruluşlarda “Uzman” olarak, özel kuruluşlarda ve kamu kuruluşlarında yönetici, danışman olarak görev alabilir. Lisans eğitimini tamamlayan bir kişi araştırma görevlisi sınavında başarılı olduğu takdirde ve master, doktora gibi yeterli gerekliliklere ulaştığı takdirde akademisyen olarak da kariyerlerini sürdürebilir. Bunun dışında Ekonometri mezunu bir kişi, İktisat, İşletme gibi diğer iibf bölümü mezunlarının yaptığı işleri yapabilir.

 

 

Ekonometri Bölümü İş Olanakları” üzerine 3 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir