Ekonomi ve Finans Bölümü İş Olanakları

Kimler Ekonomi ve Finans Bölümü Okumalı?

Akademik seviyesi genel olarak üst düzeyde, sayısal zekası yüksek, matematikle ve hesaplarla arası iyi, aynı zamanda sosyoloji ve psikoloji gibi bilimlere de ilgi duyan kişiler bu bölümün gerektirdiği özelliklerden çoğunu karşılamaktadır. Ekonomi ve Finans bölümünde okumak isteyenler sabırlı, anlayışlı ve insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı kişiler olmalıdır. Düşüncelerini insanlara doğru şekilde aktarabilmeli ve insanlara karşı inandırıcı, ikna edici olmasında da fayda var. Günümüzde Ekonomi ve Finans’ın yanında İktisat, Bankacılık ve Finans gibi, mezunlarının benzer çalışma alanlarında istihdam edildiği bölümler oldukça artmış ve hemen hemen tüm üniversitelerde açılmış olduğundan sizi bunların arasından sıyıracak şey bilgisayar kullanımı ve en az 1 yabancı dil bilgisi olacaktır.

ekonomi

Ekonomi ve Finans Bölümü Dersleri Nasıldır?

Ekonomi ve Finans bölümünün ilk dört yarıyılında işletme finansı, matematik, istatistik ve ekonomik analiz, bilgisayar, muhasebe gibi temel dersler gösterilmektedir. Bu derslerin üniversiteden üniversiteye değişebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Ekonomi ve Finans bölümünü okuyacağınız üniversitenin sitesinden şöyle bir gözatabilirsiniz. Konumuza geri dönelim. Dört yarıyılın sonrasındaki senelerde ise kalkınma ekonomisi, finansal piyasalar ve kurumlar, uluslararası iktisat, yatırım analizleri, gayrimenkul finansmanı gibi zorunlu veya seçmeli olmak üzere sizi ekonomi ve finans alanında donanımlı hale getirecek birçok ders verilir. Bu bölüme gittiğinizde matematiğin önemini daha iyi kavrayacağınıza eminim.

ekonomi ve finans

Ekonomi ve Finans Bölümü İş Olanakları Nelerdir? Mezunları Ne İş Yapar?

Az önce “Kimler Ekonomi ve Finans Bölümü Okumalı?” başlığı altında bahsettiğimiz gibi çalışma alanlarını şekillendirecek şeyler arasında bilgisayar kullanım seviyeniz, İngilizce, Almanca, Fransızca vs. yabancı dil bilginiz ve bölümü iyi bir üniversitede hakkını vererek okumuş olmanız bulunuyor. Bunun dışında aldığınız seçmeli dersler ile ileride yöneleceğiniz sektörü de kafanızda belirleyebilirsiniz. Ekonomi ve Finans bölümünün çalışma imkanları, iş olanakları oldukça geniştir.

Bankalarda, sigorta şirketlerinde çalışma imkanlarınız olduğu gibi ticaret, turizm, taşımacılık, imalat sanayisi gibi birçok alanda yerli ve yabancı şirketlerin finans veya alanınızla ilgili başka bir departmanda kendinize yer bulabilirsiniz. Kendinizi geliştirdiğiniz takdirde yönetici kadrolarda da yer bulmanız sektörünüzdeki tecrübe ve bilginizle mümkün. Bunun dışında bölüm mezunlarının sermaye piyasası kuruluşları, aracı kurumlar, kamu kesimi kuruluşlar ve araştırma kuruluşlarında çalışma imkanı vardır. Ekonomi ve Finans mezununun özel sektörde çalışma alanları bunlar. Kamuda ise Ekonomi ve Finans bölümünden mezun olduğunuz ve sınavlarda başarılı olduğunuz takdirde uzman, müfettiş, ekonomik analizci, denetçi gibi konumlarda çalışabilirsiniz.

Ekonomi ve Finans Bölümü İş Olanakları” üzerine 13 düşünce

 1. memur

  Ekonominin gündem ile bilikte değişiklik göstermemesi ülkemizin zenginliğinden birisi olduğunun göstergesidir. Özellikle iş alımları için hazırlanan hesaplimemur.com sitesindeki alımları takip ederek, kendi ekonominizi oluşturabilirsiniz.

  Cevapla
 2. buca özel yurtlar

  Ülkemizde genel olarak bu bölüm “İktisat” olarak bilinmekte. İktisadi ve idari bilimler fakültesinde bir program olan iktisatta mezunlar özel sektörde yalnızca banka sektöründe alanıyla ilgili iş yapabilmektedir.

  KPSS’de ise A grubu sınavına girerek Bakanlıklarda ve kurumlarda uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, denetmen yardımcısı olabilir.

  Tavsiye olarak İİBF okumayın.
  Başarılar.

  Cevapla
 3. chat sohbet

  Ekonominin gündem ile bilikte değişiklik göstermemesi ülkemizin zenginliğinden birisi olduğunun göstergesidir. Özellikle iş alımları için hazırlanan hesaplimemur.com sitesindeki alımları takip ederek, kendi ekonominizi oluşturabilirsiniz….

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir