İşletme Bölümü İş Olanakları

Zaten birçoğumuzun hali hazırda aşina olduğu KOBİ diye bir tabir vardır.Küçük ve Orta Bütçeli “İşletme”ler. Buna ek olarak tabiki Büyük “İşletme”ler var. Bunların Finansmanının yapılması, “İşletme”nin çarklarının dönebilmesi için bir Finans, Muhasebe ve Vergi gibi mali işlerinin düzenli ilerlemesi gerekir; bu “İşletme”nin sunduğu hizmet ya da malı satabilmesi için bunu tüketiciye/hizmeti alan şahsa tanıtması gerekiğinden Pazarlama; ikna olan şahıs ürünü/hizmeti satın alacak kişiyle Satış;elimizdeki ürünü oluşturmak/hizmeti sağlayabilmek amacıyla hammadde/işlenmiş malzemeyi sağlayabilmek amacıyla Satın Alma; satılacak ya da satın alınacakların bir yerden bir yere ulaşımını denetlemek ve bunlardaki problemleri çözebilmek için Lojistik ;tüm bunları yapabilecek yetkinlikte olan, her konuma/pozisyona hitap eden çalışanları bulabilmek ve düzeni sağlamak için İnsan Kaynakları gibi departmanların hepsinde çalışabilir bir İşletmeci. Veya bir bankada da yine Finans, Kredi, vs. gibi pek çok departmanda da kendine yer bulabilir.

(Bu departmanları tek başlarına söylediğimizde benim anladığım/aklıma gelenler bunlar, sizlerin farklı bulduğu şeyler de olabilir. Yanlış/Eksik bir şey yazdıysam affola.)

Ve nihayet iş imkanlarına gelecek olursak, İşletme kişinin kendine Akademik özellikler dışında ne kattığıyla da ilgilenmekte olan bir bölüm. Bu vesileyle bölümün kapısından girip 4 yıl sonra sadece müfredatınızda yer alan derslerde öğrendiklerinizin bir kısmını yanınıza alarak çıkarsanız, tabiki bir iş bulabilirsiniz, ancak o işin sizi tatmin edeceğini garanti edemem. Fakat siz bir yandan derslerinizi takip etmiş öte yandan da bunları eğitimler, seminerler, kurslar, projelerle desteklemişseniz olanaklar artacaktır. Büyük Türk veya çok uluslu firmaların Genel Müdürlük/Merkezlerinin çoğu İstanbulda olduğu için.. Sanırım her şey açık. Tabii Bankacılıkta ilimizdebulunan şube, Bölge Müdürlüğü gibi yerlerde veya büyük şirketlerin Satış elemanlarının sorumlu oldukları birkaç şehir/bir bölge gibi sorumluluk alanınıza göre değişkenlik gösteren yerlerde çalışmanız da mümkün.

İşletme Bölümü İş Olanakları” üzerine 3 düşünce

 1. Yeşim

  ben bu bölümü okucam hem iktisata falan göre daha rahat hem de işletme mezunları daha kolay iş bulur özel sektörde

  Cevapla
 2. İşletmeciniz

  selam, ben sakarya üniversitesi işletme bölümü okuyorum bu bölümü seçerseniz gerçekten pişman olmazsınız.

  Cevapla
 3. Baran Aksoy

  geniş ailedeki cevahirin mezun olduğu bölüm sdffdsdfsd işletme bölümü iş olanakları demişsiniz ama hemşirelikten cumhuriyet başsavcılığına kadar iş olanakları mevcut mübarek

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir