Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi İş Olanakları

Bu bölümü okumakta olan ve dersleri takmayan pek çok arkadaşın gelecek için planları “babamla çalışacam” veya “bankada çalışacağım” ya da “devlete kapak atacağım” gibi yanıtlar.

1) Bu bölümün mezunu birisi bir “yüksek lisans” ve “doktora” için üniversitede kalarak akademisyen olabilir (bunun için kendini çok geliştirmeli ve çok çalışmalı) ki bölümün “siyaset bilimi” alanının esas amacı da budur aslında. Siyaset Bilimcileri yetiştirmektir. Fakat bu ülkede “bilim”, sermayenin araştırma yaptırmak istediği alanlar dışında pek fazla para kazandırmaz… “idealist bir bilim insanı” olma hayaliniz var ise yolunuz çok çok uzun demektir…

2) Sınavlarla Vali veya Kaymakam olabilir, Devlet memuru olabilir…

*Fakat torpili yok ise ve birileri ona “mülakat sorularını” vermeyecek ise kendi imkanları ile bunun ihtimali %1-%5 arası bişeydir.

3) Siyasete atılabilir…

a) Kendine güveni varsa: Üniversite çağında yakın hissettiği siyasi partilerden birisinin gençlik kollarına (daha mezun olmadan) girerek; gelecekte ilçe gençlik kolları başkanı, il gençlik kolları başkanı, bölge sorumlusu, gençlik sorumlusu, gençlikten sorumlu MYK üyesi, MYK üyesi olabilir.

b) Kendine fazla güveniyor ise ve diğerlerinden çok farklı olduğunu düşünerek yalnızca bu farklılığı (dürüstlüğü vs sayesinde) oy alabileceğini ve seçilebileceğini düşünüyor ise: belediye başkan aday adayı, belediye başkan adayı, büyükşehir belediye başkan aday adayı, büyükşehir belediye başkan adayı, milletvekili aday adayı, milletvekili adayı ve günümüzde Cumhurbaşkanı (ve gelecekte Başkan) adayı olabilir (halktan yavan bir konuşma ile oy toplayabileceğini sananlara aşağıdaki madde uyarı olsun)

c) Nüfuzlu bir aileden geliyorsanız (mesela bir aşirete mensupsanız ve aşiretin size desteği durumu söz konusuysa) aşiretinizin ağırlığının olduğu yöreden hem de istediğiz partiden milletvekili seçilebilirsiniz.

d) Makyavelist-Pragmatist biriyseniz, cebinizde birazcık da paranız varsa ve “etik” sözcüğü yaşadığınız mahalleden dahi geçmediyse çok rahat seçilebilirsiniz (bunun aksi karakterler Türkiye tarihinde çok nadirdir)

# Tanınmış birisi iseniz (ülke çapında meşhur birisi olmanız yeterlidir)

# Alanında profesyonel birisiyseniz ve sizi aday gösterecek partinin “namınıza” ihtiyacı var ise (dr, yrd.doç.dr, doç.dr, prof vs olmanız gerekmektedir)

* Çünkü ülkemiz demokrasisinde adayları halk değil, bunun aksine parti başkanları seçer; seçilebilmeniz için onların gözüne girmeniz, gözüne girmeniz için ise fazla yalakalık yapmanız gerebilir. “Bağımsız aday olmak” gibi bir alternatif varmış gibi anlatılır hep fakat “bağımsız aday” olarak seçilmeniz ise hemen hemen imkansız gibi bir şeydir. Bağımsız bir adayın milletvekili olabilmesi için (iline göre değişmekle beraber) ortalama 80.000 oy alması gerekmektedir. Oysa bir parti mensubu 20.000 oyla bile o ilden seçilebilir.

** “Parti kurup seçimlere katılmak” gibi bir alternatif var ancak en mükemmel programla dahi bu şekilde seçimlere katılıp-kazanmanız imkansız gibi bişeydir ( oy barajı vs sebebiyle). Meclise girebilecek bir partinin 3 şeye ihtiyacı vardır;

1.si Güçlü bir taban (liberal taban, muhafazakar-milliyetçi taban, kemalist taban, ülkücü taban, sosyal demokrat taban, dinsel-etnik taban)
2.si Güçlü bir sermaye/medya desteği ile güçlü bir propaganda (Yurt Dışından: Soros, Bilderber ve Arap Sermayesi vs. ve Yurtiçinden: müsiad -tüsiad ıvır-zıvır)
3.sü Güçlü bir müttefik (Yurt Dışından: NATO-ABD-AB (ortadoğu ülkesi olmamız sebebiyle) veya Yurt İçinden: Ordu-Silahlı Örgütler, Bürokrasi, Bankalar-Holdingler-Medya Kuruluşları, Cemaatler, Azınlık Lobileri (zengin olanlar tercih edilir genellikle), Sivil Toplum Kuruluşları ve Sendikalar)

**Ülkemizde bunları yapabilen 4 parti vardır.

# Etkili birisi iseniz

Zaten hali hazırda bunlardan (yani yukarıdaki 3 maddede yazanlardan) birine etki edebilecek güçte iseniz zaten hali hazırda bulunan partilerden Milletvekili Adayı çok rahat olabilirsiniz, bunlardan 1-2 tanesine etki edebilecek güçte iseniz bakan, 2-3 tanesine etki edebilecek güçteyseniz Muhalif Parti Başkanı/Parti Başkan Yardımcısı/Parti Genel Sekreteri, 4-5 ve üzerine etki edebilecek güçteyseniz zaten Başbakan olmayı başarabilirsiniz yeterki kendinize güvenin… (yeni parti kurmanıza da gerek kalmaz)

4) Olanağı var ise yurt dışında, eğer bunun için imkanı yoksa yurt içinde bir firmada – şirkette çalışabilir…

5) Ticarete atılarak “serbest meslek erbabı” olabilir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir