Sosyoloji Bölümü İş Olanakları

İsmi dışında özellikleri pek de bilinmemekte olan meslek grupları, toplum tarafından kuşkuyla karşılanmakta ve iş imkanlarıyla ilgili endişeler doğabilmektedir. Sosyolog, toplum bilimci anlamına gelmektedir ve sosyologlar, araştırma kurumlarında, danışmanlık merkezlerinde, insanın ve toplumun söz konusu olduğu her yerde çalışabilmektedirler. Daha önce de bütün meslekler için söylediğimiz gibi (mühendislik dalları, mimarlık, işletme vb.) bu alanda da ne kadar donanımlıysanız, iş bulma şansınız da o kadar yüksektir.
Alttaki yazıyı ve linki inceleyin.

Toplum bilimi ya da sosyoloji, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalıdır. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere dek epey geniş bir alana yayılmıştır. Bu disiplin insanların neden ve nasıl tek toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar bireylerin veya birlik, grup, kurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır.

Toplum bilimi alanında çalışmakta olan şahısa da toplum bilimci (sosyolog) denir. Bir akademik disiplin olarak toplum bilimi bir sosyal bilim olarak kabul görmektedir. Pek çok sosyolog bir veya daha fazla uzmanlık alanında veya alt dallarında çalışmaktadır.

Birçok toplum bilimci akademi dışında faydalı araştırmalar meydana getirmektedir. Bulguları eğitimcilere, kanun yapıcılara, yöneticilere, yenilik yapmak isteyenlere, iş dünyasının liderlerine ve toplumsal problemleri çözme ve toplumsal politikalar oluşturma konusuyla ilgilenenlere yardımcı olmaktadır.

Sosyoloji Bölümü İş Olanakları” üzerine bir düşünce

  1. Baran Aksoy

    sosyoloji çok iyi bi üniversitede değilse okumayın bence ama siz bilirsiniz yine de işletme bölümüne beklerim :D

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir