Uluslararası Finans Bölümü İş Olanakları

Kimler Uluslararası Finans Bölümü Okumalı?

Üniversitelerin Uluslararası Finans bölümünde okumak ve “Uluslararası Finans Uzmanı” ünvanını kazanmak isteyenler öncelikle sayısal ve analitik düşünme becerisine sahip olmalıdır. Bu kişiler geleceğe dair öngörüde bulunma, mali konulara ilgi duyma, stresli ortamda çalışabilme, sabırlı olma, ekip çalışmalarına yatkınlık, ikna yeteneği, yeri geldiğinde büyük sorumluluklar alabilme, hızlı ve akılcı kararlar verebilme özelliklerine de sahip olduğu takdirde bu meslek tam onlara göre denebilir.

uluslararası finans bölümü

Uluslararası Finans Bölümü Dersleri Nasıldır?

Uluslararası Finans bölümünde ilk 4 yarıyıl Ticaret İçin Bilgi Sistemleri, Akademik Okuma Yazma, İşletme Yönetimine Giriş, İktisata Giriş, İşletme ve İktisat İçin Matematik, İşletme Hukuku, Muhasebenin İlkeleri gibi dersler verilirken, diğer dönemlerde alan dersleri ve seçmeli derslerle beraber Türkiye Ekonomisi, Temel Finansal Ekonometri, Uluslararası Finans ve Ticaret Teorisi, Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi, Türev Piyasaları gibi dersler bulunmaktadır. Bu dersler İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi gibi üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

uluslararası finans

Uluslararası Finans Bölümü İş Olanakları Nelerdir? Uluslararası Finans Mezunu Ne İş Yapar?

Öncelikle kamu sektöründe yer almak isteyenler KPSS sınavına girmek zorundadır. Uluslararası Finans bölümünden mezun olacak öğrenciler ulusal veya uluslararası şirketlerin finans departmanlarında, yurtiçi ve yurtdışındaki bankalarda ya da aracı kurumlarda çalışabilirler. İngilizce, Almanca gibi yabancı dil bilgisi olan, bilgisayar bilgisi de bulunan ve iyi sertifikaları olan bir kişi için özel sektörde, özellikle çok uluslu şirketlerde kapılar daha da çok açılmış oluyor. Bunların yanısıra İMKB, SPK, Merkez Bankası, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığında;  uluslararası kurumlarda ise Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Ticaret Örgütü vb. yerlerde iş olanakları vardır. Uluslararası Finans bölümünden mezun olanlar ulusal ve uluslararası pek çok şirkette finansal analist, muhasebe departmanı yöneticisi, stratejik planlama faaliyetlerinin sorumlu kişisi, uluslararası finansal kuruluşlarda temsilcilik gibi mevkilerde iş hayatını sürdürebilirler. Bölüm mezunlarının finans uzmanı, portföy yöneticisi, yatırım projesi uzmanlığı, borsa uzmanı, bankacılık ve para ekonomisti, dış ticaret uzmanı, banka yöneticiliği vs. işler yapması mümkün.

Ayrıca Uluslararası Finans mezunları, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerindeki benzer bölümlerinden mezun olan kişilerin başvurabileceği kamu ve özel sektör kuruluşlarının uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı sınavlarına ve diğer bazı sınavlara katılabilirler.

ekonomi ve finans

Uluslararası Finans Uzmanlığı Mesleğinde İlerleme

Uluslararası Finans bölümünden mezun olduktan sonra karşımızda özel sektörde çalışmak, serbest olarak kendi işimizi kurmak, kamuda çalışmak ve akademisyen olmak gibi seçenekler çıkıyor. Dileyenler mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olabilir ve kariyerlerini bu yönde sürdürebilirler. Özel sektörde idari kadrolarda müdür, alan şefi, müdür yardımcısı vb. kademelere gelinebilir. Uzman yardımcısı olarak göreve başlayanlar 3 sene sonrasında uzmanlık tezi hazırlar ya da sınava girerler. Başarılı oldukları takdirde görevlerini “uzman” olarak sürdürürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir