Uluslararası Ticaret Bölümü İş Olanakları

Kimler Uluslararası Ticaret Bölümü Okumalı?

Üniversitelerin Uluslararası Ticaret bölümünde okumak isteyen adaylarda olması başarısını etkileyecek birtakım özellikler vardır. Bunların başında kişinin ticari zekası olması ve girişimci ruhlu olması geliyor. Günümüzde malum İngilizce bilmeyene kız vermiyorlar gibi bir durum geçerli özel sektörde birçok bölüm için.. Bu sebeple Uluslararası Ticaret veya Uluslararası Ticaret ve Finansman, Dış Ticaret gibi bir bölümde okumaya niyetliyseniz İngilizce yanına 1-2 yabancı dil öğrenmeniz faydanıza olacaktır. Kesinlikle kolay bölüm diye düşünmeyin. Bazı bölümler vardır üniversitede derslerinin ağır geçmediği düşünülür fakat iş hayatında yer edinmek için donanımlı bir kişi olmak gerekir. Bunlardan biri de Uluslararası Ticaret bölümüdür.

uluslararası ticaret bölümü

Uluslararası Ticaret Bölümü Dersleri Nasıldır?

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde ilk 4 dönem içerisinde Ekonomi, İşletme Matematiği, Ticaret İşletme Hukuku, İhracat İthalat Yönetimi, Pazarlama Prensipleri gibi dersler gösteriliyor. Sonraki dönemlerde ise İnsan Kaynakları Yönetimi, Dış Ticaret Finansmanı, Uluslararası Ticaret Lojistiği ve Ulaşım, Operasyon Analizi ve Planlama, Uluslararası Satış Yönetimi gibi dersler bulunuyor. Bir de Stratejik Yönetim, Uluslararası Ticaret Stratejisi, Türev Ürünleri için Risk Yönetimi gibi seçmeli dersleri, bunun yanında bölümde 2 adet yaz stajı mevcut. Uluslararası Ticaret bölümü Boğaziçi Üniversitesi dışında Özyeğin Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi Yeditepe Üniversitesi gibi birçok vakıf ve devlet üniversitesinin yüksekokul ve fakültesinde okunabilir. Yüksekokulların üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmekle beraber kampüs hayatında fakültelerden biraz geri kalabileceğini unutmamak gerek.

uluslararası ticaret taban puanları

Uluslararası Ticaret İş Olanakları Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Uluslararası Ticaret bölümünden mezun olan kişiler uluslararası veya ulusal şirketlerde çeşitli yönetim kademelerinde kendilerine yer bulabilirler. Özel sektörde bu işlerin biraz da iyi bir üniversiteden mezun olmaya ve kendini geliştirmeye bakabileceğini gözönünde bulunduralım. Özel sektörde kendinize dış ticaret, finans, insan kaynakları, pazarlama gibi birçok departmanda yer bulabileceğiniz gibi seçmeli dersler ile farklı alanlardan ders görebilirsiniz. Bunun dışında KPSS sınavına girdiğiniz takdirde devlette kendinize yer bulup memur olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir