Adet Kanamasının Zamanlanması

Regl kanaması, çok özel durumlar için geçerli olmak koşuluyla, doktor önerisi ve kendi kendine alınan bazı önlemler dahilinde ileri alınabilir. Adet kanamasının zamanlanması için olan yöntemleri uygun olan ve uygunsuz yöntemler olarak ikiye ayırdık. Öncelikle kesinlikle uygulamanızın yanlış olacağı yöntemleri yazalım:

-“geciktirici” iğne ve haplar:

Eczaneye gidecek olursanız çoğu durumda doktor muayenesi olmadan şikayet ve arzulara göre ilaç verildiği bir gerçek. Bu durum adetini belli bir süre geciktirmek isteyen kadınlar için de kendini tehlikeye atma olanağı tanıyor. Zira hormon içerikli ilaçların doktor muayenesi ve onayı haricinde kullanılması, istenmeyen birtakım yan etkileri doğurabileceğinden bu kolay yol tercih edilmemelidir.

-“söktürücü” iğneler:

Esasen hamilelik hariç başka bir nedene bağlı şekilde gecikmiş adet kanamasını söktüren ilaçlar, kimi zaman hatalı olarak beklenen adeti öne almak için kullanılmakta ve %100 başarısızlık ile olumsuz sonuç vermektedir. Bu ilaçların kullanımı sonucunda kendisini gösteren tesadüfi kanama adet kanaması değil ara kanamasıdır. Yine eczaneden reçetesiz olarak edinebileceğiniz bu adet kanaması söktüren ilaçlardan kaçının.

adet kanaması geciktirme

Peki Adet Kanaması Nasıl Zamanlanır?

Bir kadın sağlıklı ise her ay genital ve hormonal sisteminin yenilenme süreci açısından yaklaşık 1-5 gün arasında kendini gösteren bir adet kanaması dönemi yaşar. Adet kanaması bazı kadınlarda iş hayatını ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen kramp tarzında sancılarla da birlikte olabilir. Birçok kadın bu adet günlerinden rahatsız olmazlar ve günlük yaşamlarını pek de etkilenmeden sürdürürler.
adet düzensizliği nedir
Ama bazı kadınlar için değişebilecek öyle durumlar vardır ki burada beklenen adet kanamasının denk geleceği tarihler hiç de uygun olmayan günlere denk gelebilir. Tam evlilik ve balayı günlerine rastlayacak olan, veya tam önceden planlanılan bir tatile (özellikle de yaz tatiline) denk gelen bir adet kanaması, bunun dışında oldukça yoğun bir iş temposunda oluşacak adet sancıları kadın için bir dezavantaj teşkil edebilir.

adet kanaması erteleme

İşte böyle durumlar için doktor tavsiyesi dahilinde ve çok özel durumlar için kendi kendine alınan bazı önlemler ile beklenen adet kanamasının tarihinin ileri alınması mümkündür. Adet kanamasının senede bir veya iki kez bu yol ile düzenlenmesinin kadın sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratması teorik olarak mümkün gözükmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir