Arpacık Nasıl Geçer?

Daha önce gözünüzde arpacık çıktıysa arpacık nasıl geçer sorusuna bitkisel çözüm, sarımsak, arpacık duası gibi çözümler denemiş olabilirsiniz. Sarımsak ve bitkisel çözümler işe yarasa da arpacık tedavisi için lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Hayatınız boyunca 1-2 kere bu pek hoş olmayan arpacık rahatsızlığını yaşamış, yaşıyor olabilirsiniz. Eğer ki bu arpacık rahatsızlığı sizi sıkça kez bulduysa, veya siz öyle olduğunu düşünüyorsanız göz temizliğinize ve göz sağlığınıza fazladan özen göstermeniz gerekiyor demektir. Sabahları yüzünüzü yıkarken ya da duş aldığınız esnada, temiz, yumuşak bir beze bebe şampuanı dökerek ya da temizleme mendilleri yardımı ile kirpik diplerinizi özel olarak silebilirsiniz. Hazır konuyu temizlikten açmış iken, gözlerinizi kirli havlularla ya da kirli ellerle temas halinde tutmamalısınız. Arpacığa sebep olan bir göz hastalığınız,  alerjiniz, cilt hastalığınız vs. olup olmadığını öğrenmek amacı ile bir cilt doktoruna görünebilir, buna ek olarak gitmişken ayrıntılı bir göz muayenesi yaptırabilirsiniz. Boş bir işlem olmayacağına emin olabilirsiniz.

Peki bu gıcık rahatsızlık  yani arpacık nasıl geçer? Gelgelelim bunun cevabına; arpacık tedavisi için kişisel temizlik önerilerimizi ve evde arpacık tedavisi önerilerimizi, arpacık tedavisi nasıl önlenir? sorusu ardındaki cevaplarımızı dikkate alabilirsiniz.

gözde arpacık nasıl geçer

gözde arpacık nasıl geçer

Arpacık Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

– Ortak havlu kullanmayın; yanınızda kağıt havlu taşıyabilirsiniz.

– Gözleriniz kirli havlularla temas etmesin.

– Gözleriniz kirli ellerle de, kirli herhangi bir şeyle temas etmesin.

– Doktora giderek ayrıntılı bir göz muayenesi yaptırmanız yerinde olacaktır.

– Kokulu ve renkli sabunlar kaşıntıyı arttırabilir. Bu yüzden tercih etmemeniz önerilir.

– Ellerinizi gün içerisinde sıkça antibakteriyel sabunla yıkamanız iyi olacaktır.

– Kontakt lens kullanmamanız ve makyaj yapmamanız önerilir.

Evde Arpacık Tedavisi

Papatya ile arpacık tedavisi:
İltihabı biraz olsun azaltmak amacı ile arpacığın üzerine papatya suyu uygulayabilirsiniz. Bu pratik tedaviyi uygulamak için 1 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı, 1 fincan kaynamış suya atınız ve 5 dakika bekletin. İnce bir havluyu bu suya batırmanızın ardından sıkın ve arpacığın üzerine koyup 10 dakika süre ile bekletin. Papatya yok ise aynı şekilde rezene tohumlarını ya da kurutulmuş kadife çiçeği kullanabilirsiniz.

Sıcak kompres ile arpacık tedavisi:

Öncelikle temiz bir bezi sıcak su ile ıslatın. Lakin suyun gözünüzü yakacak kadar da sıcak olmamasına özen gösterin. Sıcak kompresi 5-10 dakika arası bir süre boyunca arpacık olan gözün üstünde tutun. Bunu arpacık geçene kadar günde 3-4 defa yeniden uygulayabilirsiniz.

arpacık nasıl geçer

Cerrahi Müdahale İle Arpacık Tedavisi

Eğer gözünüzdeki arpacık kendi kendine iyileşmiyorsa ve enfeksiyon ilaç ile de geçecek gibi görünmüyorsa, o halde doktorunuzun ufak bir cerrahi müdahaleye başvurarak iltihabın boşaltılması yoluyla arpacık tedavisi kararı verebilir.
Umarım siz değerli ziyaretçimiz yazımızda “Arpacık Nasıl Geçer?” sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir