Bakteriyel Menenjit Hastalığı

Bakteriyel menenjit acil olarak tedavi edilmez ise istenmeyen sonuçlara ulaşabilecek bir menenjit türüdür. Bakteriyel menenjitin tedavisi doğru yapılıp hastalık kesin bir şekilde bitirilmez ise devamında ikincil hastalıkların ortaya çıkması olasılığı oldukça yüksektir.

Bakteriyel menenjit tedavisi kesinlikle evde ya da poliklinikte olabilecek bir tedavi değildir. derhal hastaneye başvurulması gerekmektedir. Ayakta tedavisi olmayan bu rahatsızlığın kesinlikle hastanede, kontrol altında ve yatarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bakteriyel Menenjitin Tedavi Süreci

Bakteriyel menenjit belirtileri görünen hastaya tanı konduktan hemen sonra hastaneye yatırılır. Damar yolu açılarak ağız yoluyla beslenemeyen hastaya ihtiyaçları damar yolundan verilmeye başlanır.

Düzenli olarak antibiyotik tedavisi alınan hastaya antimikrobiyal tedavisi uygulanır. Ateşi sürekli kontrol edilir. Ve düşürülmesi için de gerekli çalışmalar yapılır. Antimikrobiyal tedavi, hastanın ateşinin düşürülmesi için yapılan tedavidir.

Hastanın ateşi hala düşmüyor ise, verilen antibiyotikler kontrol edilmeli, gerekirse doz ve özelliklerinde farklılığa gidilmelidir. Hastalığı uyarabilecek dış etkenlerden arındırılmış bir ortamda bulunan hastanın süreci anlık olarak takip edilmelidir.

Bakteriyel Menenjit Sonrasında Oluşabilecek Rahatsızlıklar

Bakteriyel menenjit ve menenjit hastalığı oldukça tehlikeli ve kısa sürede ölümle sonuçlanabilecek bir rahatsızlık olarak her yaş kişide, bebeklerde ve çocuklarda da görülebilmektedir.

Tedavi sürecinde geç kalınırsa ya da kesin tedavi edilmez ise; eklem iltihaplanmaları, beyin apseleri, birden düşen kan basıncı nedeniyle damar tıkanıklıkları, sağırlık, körlük, bacak felci gibi kalıcı sakatlıklar meydana gelebilmektedir.

Bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu için hasta ile temas halinde bulunmuş olanlara iki günlük koruyucu antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Hastanın bulunduğu ortam steril edilmeli, havalandırılmalı ve temizlenmelidir.

Beyin zarı altında kanlı sıvı toplanmış ise bu durumda hastanın ateş yüksekliği ve hastalığın belirtileri sürekli olarak devam edecektir. Bu durumda hastaya acil müdahale edilmelidir.

Bakteriyel Menenjit Hastalığı” üzerine 3 düşünce

 1. sağlıklı beslenme

  sağlık özellikle çoçuklarda çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Vücut dirençleri düşük olanlar bakteriler tarafından çok hızlı bir şekilde hastalanabilmektedir. Bunu engellemek için temizlik ve sağlıklı beslenme çok önemlidir

  Cevapla
 2. popüler filmler izle

  Bakteriyel Menenjit hastalığı gerçekten çok dikkate edilmesi gereken bir hastalıktır. İnternetten farklı kaynaklardan çeşitli sonuçlar var fakat sitenizde paylaştığınız bilgiler gerçekten ulaşılması zor ve kaliteli.

  Cevapla
 3. Güzel sözler

  Damardan beslenme yöntemi bu gibi durumlar için ilaç gibi geliyor hastalara. Yakınım yakın zamanda böyle bakteriyel bir durumla karşılaştı ve tek çaresi damardan beslenmekti, doktorlar bir zararı olmadığını söylüyor.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir