Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel Tutulması Neden Olur?

Bel tutulması olması için birçok neden sayılabilir.  Bel tutulmasının nedenleri arasında daha çok genetik faktörler, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  3 aydan daha kısa süreli, en sık ağır yük kaldırma, uygun olmayan pozisyonlar, bir şeye uzanmaya çalışırken bel tutulması, yanlış pozisyonlarda yatma, travma gibi sebepler bulunuyor. Kişiler bu gibi nedenlerden bir tanesi ya da daha fazlasına bağlı olarak bel tutulması rahatsızlığı çekebilirler. Bu bel tutulması nedenlerinin engellenmesi Bel tutulması gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

bel tutulması

Bel Tutulması Belirtileri

Bel tutulmasının belirtileri bebeklerde, çocuklar ve yetişkin gibi pek çok yaş grubunda farklı olarak kendini gösterebilir. En fazla ortaya çıktığı görülen  bel tutulması  belirtileri ve bel tutulması  bulgularının  arasında  birçok neden ve faktör sayılabilir. Bunların içerisinde en sık görülen belirtiler; Hasta kimi zaman ağrıdan ötürü hareket dahi edemez. Aşırı ağrı hissedebilir şeklinde belirtilerdir. Bel tutulması  olan şahıslarda bu belirtilerin biri veya daha fazlası yer alabilir. Bel tutulmasında belirtiler her zaman farklı şiddet ve sıklıklarda ortaya çıkabilir.  Bel tutulması  olan kişilere uygun bir tedavi ile bu belirti  ve bel tutulması bulguları için belirgin biçimde düzelme görüldüğünü söyleyebiliriz.

bel tutulması nedenleribel tutulması nasıl geçer

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Derin bir uyku sonrasında bel tutulmasına engel olmak için tok fakat sert olması gerekmemekte olan bir yatak tercih etmelisiniz. Yana doğru dönük biçimde uyurken dizleriniz hafif bükülmüş konumda olmalıdır; bu pozisyon belinize ve sırtınıza olabildiğince düşük yük getirir. Dizleriniz arasındaki bir yastık bu yükü daha da azaltacaktır. Eğer sırt üstü yatmayı tercih ediyorsanız, dizinizin altına bir yastık koyabilirsiniz. Yüz üstü yatmak omurganızı olağan dışı bir pozisyona sokacağından sabah oluşacak bir bel tutulması için davetiye çıkaracaktır. Bazı insanlar yattıkları zemini sert bir hale getirecek destekler kullanırlar, kimi insanlarsa vücut ağırlığını diğer yataklardan çok daha eşit şekilde dağıtan su yatağını tercih ederler. Kendinizi rahat hissetmeye bakın. Uyku dışında eğer uzun süre araba kullanmanız, ya da yolculukta uyumanız vs. gerekiyorsa arkanıza yastık almayı ihmal etmeyin. Uyuyacağınız zaman arabada yastık sadece bel değil, boyun tutulması için de kurtarıcı görev üstlenir. İstirahat edin, dinlenin, ufak egzersizler yapın ve önlemlerinizi almanıza rağmen ısrarla bel tutulması, bel ağrısı gibi bir problem yaşıyorsanız doktora görünmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Kaçınmanız Gerekenler:

  • Yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak
  • Ağır çanta ve kalın cüzdan kullanmak
  • Uzun süre araba kullanmak
  • Uzun süre oturmak
  • Duruş bozukluğu (kamburlaşmak)
  • Sırtta ağır yük taşımak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir