Çavdar Ekmeğinin Zararları Nelerdir?

Çavdar ekmeğinin zararları nelerdir ?

Diyetisyenlerin de tavsiyelerini sunduğu üzere çavdar ekmeğiyle daha sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz. Diyetisyenlerin diyet yapanlara tavsiye ettiği ekmek türü; çavdar ekmeğidir.

Renginin koyu olmasından ötürü çavdar ekmeği diğer diyet ekmeklerine nazaran esmer olmaktadır. Beyazlatmak amacı ile öğütülme işleminde kepek kısmının seyreltilmesi lif oranının düşmesine sebebiyet verecektir. B vitamini içeriği aynı zamanda oldukça azalacak, yoğun miktarda kepek mayalanma sırasında kabarmaya engel olacaktır. Nem durumu dikkate alınarak saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Uygun koşullar oluşturulmadığında çok az sürelerde küflenebilir. Çok yüksek kepek oranı kalsiyumla demir emiliminin yanısıra çinko alımını etkileyecektir.

çavdar ekmeği

Piyasada satışı yapımakta olan çavdar ekmeği genellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unu karıştırılarak yapılır. Böylelikle, ekmekte kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olduğundan kalsiyum, demir ve çinkoya olan olumsuz etkisi azalma gösterir. Bu ekmekler, özellikle, kabızlıktan yakınanlar için yararlı olacaktır. Ayriyetten, yetişkin şeker hastalarına, kan şekerini hızlı yükseltmediği için de önerilmektedir. Yine kanla-lannda kolesterol yüksek olanlar için uygun bir ekmek çeşididir. Piyasada “kepek ekmeği” adı altında satılan ekmek, kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenerek yapılır. Bu ekmek de çavdar ekmeğine benzer. Kesinlikle aynı şey değildirler.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yüksek oranda lif içerdiğinden çavdar ekmeğinin zararları ortaya çıkarak demir emilimini azaltacaktır. Saklama koşullarına özen gösterilmeyen durumlarda bozularak sağlığımızı tehdit edecektir. Diyet ekmeklerin tamamında bulunan fazla ekmek tüketiminin kilo aldırma riski; çavdar ekmeklerde de vardır. Çavdar ekmeğinin kalorisi hakkında yapılan araştırmalarda oldukça değişik kalori miktarı verilmektedir, beslenme ve diyetisyenlerce belirlenen oranlarda kişisel diyet listesi içerisinde bulundurularak tüketilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir