Diş Çürüğü Nasıl Geçer?

Diş çürüğü dişlerimizde meydana gelen önce dişlerin üstünde küçük lekeler olarak başlayan ardından bütün diş minesini kaplayan bir diş hastalığıdır. Diş çürüğü genellikle ağız kokusuna ve diş ağrılarına sebebiyet verdiği için birçok insan bu problemden kurtulmak ister. hastanın dişleri ağrımaya başlayınca, diş çürüğü nasıl geçer diye kafa yormaya başlar. Diş çürüklerinden kurtulmak için çürük olan diş kesinlikle tedavi edilmelidir. Diş çürüğünün yapısına före uygulanabilecek türlü diş çürüğü tedavi yöntemleri mevcuttur. Eğer çürük çok ilerlememişse florür diş macunları kullanarak çürükten kurtulabiliriz. Ya da en azından yeni çürükler oluşmaz. Eğer çürük ilerlemişse dolgu yapımı, kanal tedavisi ya da diş çekimi gibi yöntemler denenerek çürükten kurtulabiliriz.

Diş çürüğü çok ilerlememişse diş fırçalama ile çürük geçer. Tabi çürüğün durumunu bir diş doktoru ile birlikte karar vermesilisiniz. Sizin önemsiz göreceğiniz bir doktur içen çürüme ile aslında dişi tamamen ele geçirmiş olabilir. Eğer dişlerimiz üzerinde küçk siyah parçalar luşmaya başlamışsa çürük oluşmaya başlamıştır. Bu durumda günde iki kez dişlerimizi fırçalayarak çüürkten kurtulabiliriz. Akşam yatmadan hemen önce ve sabahları da kahvaltıdan sona dişlerimizi fırçalamamız gerekir. Akşam dişlerimizi fırçaladıktan sonra bir şey yememeli doğrudan yatağa gitmeliyiz.

Eğer çürük ilerlemişse diş fırçalamak diş çürüğünden kurtulmak için yeterli olmayacaktır. Diş minesi zarar görmüşse, çürkten kurtulmak için diç üzerine amalgam dolgu ya da altın dolgu yapılabilir. Diş üzerine yapılan dolgu ile çürğük üzerindeki bölge temizlenir ve çürüğün dışarı ile bağlantısı kesilir. Böylece çürüğün ilerleyişi durudurlur. Dişe dolgu yapmak, hem çürüğen dişi koruyacağı gibi hem de çürüğün diğer dişlere yayılmasını engeller. Diş dolgusu yapmak bir diş doktoru tavsiyesinde yapılmalıdır. Dolgu yaparken ne tür dolgu yapmamız gerektiği ile ilgili diş doktordan bilgi almalıyız.

Birtakım durumlarda dolgu yaptırmak diş çürüğünden kurtulmak için yetmeyebilir. Eğer dişte ağrı vara dolgu yaptırmak tek başına çözüm olmayacaktır. Bu durumda kanal tedavisiyle diş çürüğü geçer. Kanal tedavisi diş minesi içinde sinir bölgesinin alınıp daha sonda çürük üzerine diş dolgusu yapılması hakkında bir tedavi yoludur. Kanal tedavisi ile dişe ait mine tabakası korunur ancak artık diş sinirleri alındığından dolayı artık diş his duygusunu kaybeder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir