Diş Eti Neden Kanar?

Diş eti kanaması çok çeşitli sebeplerden meydana gelmesi mümkün bir rahatsızlıktır. Diş eti kanamasının sebepleri arasında en fazla rastlananlar; direkt olarak diş fırçalama sırasında yapılan yanlış müdahaleler, birçok damar hastalığı olarak göze çarpar. Bunların yanı sıra kalıtımsal sebeplerden ötürü olduğuna da rastlanmaktadır.

Bilindiği üzere diş eti kanaması hemen hemen hepimizin birçok defa karşılaştığı bir sorundur. Bu durum çoğunlukla kendiliğinden düzeldiği için çokça defa önemsenmez. Fakat bu anlayış birçok büyük problemi de beraberinde getirebilecektir. Çünkü diş eti kanaması dediğimiz rahatsızlık, ilerleyen sürelerde daha ciddi problemlere sebebiyet verebilecek diş eti iltihabı biçiminde devam edebilmektedir. Bu iltihaplar, diş köklerinde yerleşerek diş kaybına ya da çok daha farklı rahatsızlıklara sebep olabilecek düzeye erişebilirler. Mesela diş eti kanaması ile başlayan bir süreç, diş eti çekilmesi ile devam edebilecektir. Buna benzer bir durum, diş eti hastalıkları açısından da adeta bir davetiye niteliği taşıyacaktır. Bu nedenlerden kaynaklı; diş kanaması aslında hafife alınacak bir sorun olmasının aksine titizlikle çözümü aranması gereken bir nitelik arz eder.

Diş eti kanaması probleminin çözümü için, doğal olarak öncelikle soruna sebep olan temel etkenin bilinmesi gerekir. Akabinde buna uygun bir tedavi yöntemi izlenebilecektir. Örneğin diş eti kanaması bir damar hastalığından kaynaklanıyorsa, öncelikle bu hastalığın üzerine gidilmesi tedavi açısından çok önemli bir nitelik arz edecektir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Bununla beraber diş eti kanamalarına yararlı gelen şifalı bitkilerden de söz etmek gerekir. Diş etlerini güçlendirici özelliği olan bitkilerin bu konuda kişilere yardımcı olabileceği bilinmektedir. Zira diş eti kanaması bitkisel çözüm açısından olumlu sonuçlar alınabilen bir alandır. Bunlardan en bilinenlerinden biri papatya çayının ağız sağlığına ve diş etlerine iyi geldiğidir. Papatya çayıyla yapılan gargara sayesinde diş eti kanamalarının önüne geçilebilmektedir. Papatya çayının yanında, meyan kökünün uygun oranlarda kullanımıyla ağız sağlığına olumlu katkıları olduğu bilinmektedir. Tüm bunlara ek olarak; nane, adaçayı, ceviz gibi bitkiler de diş etlerini güçlendirici olarak kullanılabilmektedir. Bunlardan çeşitli şekilde faydalanılması da mümkündür. Misal kaynatılmalarıyla elde edilecek olan sular gargara yapılabilir veya yine kaynatıldıktan sonra kalan kısımları ile tedavi uygulamaya konulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir