Diş Nasıl Fırçalanır?

  Doğru diş fırçalama tekniği nasıldır?
Dişlerimizi korumanın en etkili yöntemi dişlerimizi düzenli şekilde fırçalamaktır. Diş fırçalama işlemi ortalama 2-3 dakika sürmeli, her bir dişin üzeri 8-10 kez fırçalanmalıdır. Diş fırçalarken kesinlikle diş dişeti birleşim yeri özellikle fırçalanmalıdır. Amacımız diş yüzeyindeki yemek artıklarını, bakteri plağını uzaklaştırmaktır.

Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. En uyumlu fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın başının fazla büyük olmaması tercih edilmektedir. Uygun fırçanın seçilmesinin ardından dişler en az günde iki kere düzenli olarak fırçalanır.

 Diş macunu ağız gargaraları dişinizi temizlenemez

Diş macunu sadece ağza verdiği hoşa giden koku ve hiss nedeniyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır. Ağız gargaraları da destek ürünleridir. Ağız hijyenine destek olurlar. Devamlı kullanımı tavsiye edilmez.  Eğer ki fırçalamanız düzgün değil ise diş macunu ya da ağız gargaralarından yarar beklemenize gerek bile yok.

Diş parlatma tozları diş hekimi tavsiyesi olmadığı sürece kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır.

Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki temel hareket aynıdır: Fırça diş eti çizgisine eğimli biçimde yerleştirilir. Bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür.

 Diş fırçalama tekniği

1. Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

2. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.

3. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.

Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz

Eğer diş fırçalama esnasında dişetleriniz kanıyorsa, kanayan yerler iyi temizlenemiyor demektir. Dişetiniz kanıyor diye kesinlikle fırçalamayı bırakmayınız. Bilakis kanayan yer daha dikkatli ve özenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

Eğer 3-4 gün düzgün fırçaladığınız halde kanama devam ediyorsa o bölgede ya diştaşı oluşmuş olabilir, ya fırçalama tekniğiniz yetersiz olabilir veya da kötü yapılmış bir dolgu veya kuron kaplama bulunabilir. Bu durumada bir dişhekimine muayene olmanız faydalı olacaktır.

Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmaz. Diş fırçaları birkaç ayda bir, en geç 3-4 ayda bir değiştirilmelidir. Gerektiğinde ara yüzlerin etkin olarak fırçalanmasını sağlamak üzere dişpi  kullanılabilir, ara yüz fırçaları kullanılır. Bunlarla ilgili önerilerini almak üzere diş hekimine başvurmak gereklidir.

  Diş fırçalarken en sık yapılan hatalar

-Yalnızca dişleri fırçalamak, dişetine temas etmeden fırçalamak
-Yalnızca ön yüzeyleri fırçalamak, dil-damak tarafını midesi bulandığı için fırçalamamak,
-Üstünkörü fırçalamak, kişi kendini rahatlatmak için fırçayı ağzına 20-30 saniye sürer ve bırakır. Çoğu kez işe gideceği için acelesi vardır.
-Macunu diş fırçasının kıllarını kaplayacak şekilde sürmek. Macun leblebinin yarısı kadar konsa yeterlidir. 6 yaşındanufak çocuklarda macun kullanılması tavsiye edilmez. 12 yaşından küçüklerde ise eğer çocuk fırçalama sonrası ağzını güzelce 3-4 kez çalkalayabiliyorsa kullanılabilir.
-Diş macunu ve ağız gargalarından aşırı fayda beklemek yanlıştır. Asıl olan mekanik temizliktir. Mekanik temizlik yalnızca diş fırçası ve diş ipiyle mümkündür.
-Üst ve alt yürmilik dişlerin olduğu kısımları fırçalamamak
-Çarpık dişleri temizlerken fırçanın yönü ve şekli dişin pozisyonuna göre değiştirmemek.
-Aşırı kuvvet uygulayarak fırçalamak uzun dönemde dişeti çekilmesine ve dişte özellikle köşe dişlerde kama şekilde aşınmalara sebep olur.
-Çok uzun süre diş fırçalamak da zararlıdır.
-Daha iyi temizlediği düşüncesi ile diş tozu kullanmak
-Dişeti kanadığı için fırçalamayı bırakmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir