Dizanteri belirtileri ve tedavi süreci

Sağlık insanoğlunun tüm ihtiyaçlarının ötesindedir. İnsanoğlunun yani tüm insanların nefes alışı sağlığına bağlıdır. Elbette her insan tamamıyla sağlıklı doğmayabilir, büyürken hastalıklar geçirebilir. Birbirinden farklı birçok hastalık insanoğlu içindir. Gelişen teknoloji ve gelişen ilaç endüstrisiyle birlikte hastalıkların çareleri arttı. Sizlere bir hastalığın belirtileri ve tedavilerinden bahsetmek istiyorum. Bu hastalığın adı dizanteri. İlk olarak belirtmeliyim ki dizanteri ishalle başlayan ve insandan insana çabuk bulaşan salgın bir hastalıktır.

Kirli suların kaynak sularına karışması sonucu, yenecek meyve sebzelerin iyi yıkanmadan yenilmesinde kalın bağırsaklarda oluşan ve tedavi edilmezse ölüme kadar insanı sürükleyen bir salgın rahatsızlıktır. Belirtilerine gelince , * Şiddetli karın ağrısı * Kanlı ishal *Bir türlü geçmeyen ishal ve su kaybı * iltihap kökenli bir hastalık olduğundan yüksek ateş ve titreme yaygın olarak görülür * Bulantı ve kusma * Halsizlik * Sık sık tuvalete çıkma Eğer sizde geçmeyen bir ishaliniz varsa ateşiniz ve yukarıdaki belirtilerden biri varsa ve etrafınızda dizanteri salgını söz konusu ile hiç vakit kaybetmeden doktora gidin derim. Tedavisine gelince ; * Vücudun çok su kaybetmesinden dolayı hastane ortamında serum vererek hastanın kaybettiği suyu takviye etmek. * Dizanteriye neden olan bakteriyi laboratuvar ortamında bulmak ve ona göre antibiyotik tedavisine başlamak *İshal geçinceye kadar bağırsak düzeninin normale dönmesi için patates haşlaması,pirinç lapası ve benzeri gıdalara tüketmek.

Dizanteri tedavi edilmez ise sonucu insanı ölüme kadar getirmektedir. Bu tehlikeli sona ulaşmamak için çeşitli önlemler alınmalıdır. Örneğin eğer salgın bir köyü sardı ise sağlık ekipleri tarafından köy halkı dizanteriden korunmak üzere aşılanmalıdır. Bu geçmiş zamanlarda çok yaşanmıştır. Hastalıklar için çeşitli önlemler alınmalıdır ki bulaşıcı hastalıkların bulaşma riski olmasın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir