Evham Nedir ve Neden Olur?

Toplumun büyük çoğunluğunu hapseden bir nevi psikolojik bir rahatsızlıktır. Korku ve kaygıların en olmadık zamanda en üst düzeye çıkıp endişe panik durumları sonucu yaşam kalitesinin dibe vurmasına neden olan bir rahatsızlıkları evham.

Evhamlı olmak eğer düzeltilmesi ve önüne geçilmezse insanı pençesine aldıktan sonra gündelik yaşamdan tamamen insanı soyutlamaya kadar gidebilir.  Eğer bu surumun önüne geçemiyorsak mutlaka psikolojik bir destek almak için adım atmalıyız. Çünkü evham yapan kişi en başta kendisine sonra da çevresine rahatsızlık vermektedir. Bu tür kişilerde olayları hep kötü sonuçlarıyla düşünmek varır.  Ve kişi son safhalara doğru kimsenin kendini anlamadığını yalnız olduğunu ve hatta yaşamak ama hiç bir hevesi kalmadığını vurgulamaya başlar. Bu durum ilerledikçe hasta olma olgusu sarmaya başlar. en ufak bir rahatsızlığında olayı  o kadar büyütür ki. Doktor ne kadar bir şeyin yok dese bile o kafasındaki senaryolarla hasta olduğuna inanır ve en kötü senaryoları kafasında yaşamaya başlar. Öyle vahim durumlar vardır ki :  evhamlı kişiye rengin solmuş dediğinde o hemen kalp krizi geçiriyorum diye hastanenin yolunu tutabilir. Evham üç kategoride incelenir. Tekfobi, Agarofobi, Sosyalfobi. Bu güne kadar yapılan incelemelerde evham hastalığına tam bir neden bulamasa da  çok hassas ve kalıtsal faktörler çoğunlukla birinci sırayı almaktadır. Daha sonraki neden olarak bu kişilerin alıngan ve hassas olmalarından kaynaklanmaktadır. Yada çocukluk  çağında yaşadığı bir travma sonucunda ruhunda açılan yaranın üstüne diğer olaylarında eklenmesinden kaynaklandığı söylenmekte. Bu insanlar için en küçük bir ağrı sonucu çok vahim bir hastalık senaryosuna dönüşebilir. Korku ve endişeleri bazen onların otobüse,uçağa binmelerini bile engellemektedir. Tedavi sürecine bakacak olursak gerekli tahlillerin sonucunda psikolojik destek almak üzere psikiyatra yönlendirilen bu kişiler bir sene düzenli olarak doktorlarıyla görüşmek durumda yollarına devam etmektedir. Daha sonra dr unda yardımı ile  bu süreç yavaş yavaş düzeldiğinde de gözetiminde ilaçlar bıraktırılır ve bir sene de normal olarak doktor kontrolü devamlılık gösterir.

Eğer sizin de kaygılarını endişeleriniz varsa daha da büyüyüp hayatınız kabusa dönüştürmeden bir psikiyatra gitmenizi tavsiye ederim

Evham Nedir ve Neden Olur?” üzerine 5 düşünce

  1. mide yanması

    Evham, sıkıntı stres bir çok sebepten kaynaklanabilir. Sonuçları ise daha önemlidir. Bunlardan biri de mide yanmasıdır. Evhama bağlı olarak mide asitlerinin üretimi artar ve mide yanması sonuçlarına neden olur.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir