FOLİK ASİT İÇEREN YİYECEKLER NELERDİR?

Sağlığımız bizler için çok değerli olmalıdır. Sağlık, kaybedildiğinde geri gelmesi çok zor bir şey diye düşünüyorum. Vücudumuzdan zararlı maddeleri ne kadar uzak tutarsak o kadar iyi. Kendimize uygun bir beslenme tarzıyla ve egzersizlerle hayatımızı sağlıklı hale getirebiliriz. Vücudumuzun mucizeleri hakkında her insanın fikri yoktur. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminler vardır ve elbette bu vitaminlerin bulunduğu besinler. Aslında günlük hayatta tükettiğimiz tüm besinlerin içerisinde vitaminler bulunmaktadır. Besinlerin içerisinde bulunan vitaminler vücudumuzun içerisinde hücreleri yeniler, iyileştirir. Kısaca sağlığınız için oldukça değerlidir. Sizlere B vitamininin bünyesinde bulunan folik asitler hakkında bilgi vermek istiyorum.
Folik asit vücudumuzun içerisinde çok önemli bir yere sahip olan kan hücrelerinin yenilenmesinde görev alır. Hücrenin büyüme ve gelişmesinde rol oynayan vitamin aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Özellikle hamilelik döneminde vücuda alınması gereken folik asit miktarı artar. Bebeğin beyninin gelişimi, bebeğin kafatası kemiklerinin bir kısmının oluşması gibi görevleri olan folik asit hamile bayanlar için oldukça önemlidir. Hatta gerektiğinde çocuk bekleyen bayanlara folik asit takviyesi yapılmaktadır. Peki folik asit içeren yiyecekler nelerdir? Bu sorunun cevabını bildikten sonra hamile bayanlar da mutlaka sağlıklarına dikkat edeceklerdir. İşte cevapları; mercimek, brokoli, narenciye grubu (portakal, limon, mandalina, greyfurt, turunç), yeşil yapraklı sebzeler ( maydanoz, ıspanak, tere, dereotu, roka, marul, semizotu), barbunya, kuşkonmaz, yumurta, ay çekirdeği, domates suyu. Bu tür yararlı yiyeceklerde bulunan folik asit insan sağlığı için önemlidir.
Folik asitin vücuda alınma oranı değişmektedir. Hamile bayanların doktor kontrolünde almaları gereken folik asit miktarlarını almalılar. Doktorlarına danışmalı ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeliler. Sağlıklı bir yaşam için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Folik asit içeren sebzeleri, meyveleri tanıdınız. Bu bilgiler ışığında sağlığınızı korumanızı dilerim.

FOLİK ASİT İÇEREN YİYECEKLER NELERDİR?” üzerine 4 düşünce

  1. ip perde

    Meğer sık sık tükettiğimiz birçok besin değerinin içinde folik asit varmış… E daha ne olsun şu durumda kapsülle folik asit almaya gerek yok sanki..

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir