Göz Neden Kanlanır?

Göz yüzeyindeki ufak damarlar genişleyip kan toplandığında, gözler kırmızı veya kanlı görünmektedir. Kanlanma birinde ya da her iki gözde birden fark edilebilir. Çoğu defa bu durum gözün tahriş olması, kuruması veya toz ve alerji benzeri basit sebeplerden ötürü kaynaklanır. Öte yandan göz kanlanması, gözü etkileyen birçok değişik tıbbi durumun belirtisi olabilir. Mesela göz akında yoğun kırmızı bir bölge, subkonjonktival kanama gibi genellikle zararsız bir sebebe işaret edebilir.

Gözler enfekte olduğunda, gözlerin kanlanması dışında kaşıntı, akıntı veya bulanık görme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Konjonktivit, kornea ülserleri veya üveit vb. , aşağıda açıklamalarını bulabileceğiniz değişik çeşitte enfeksiyonlar gözleri etkileyebilir. Göz kanlanmasının tedavisi için başlangıç olarak neden kaynaklandığını bilmek gereklidir.

Bazı kanlanmalar birkaç gün içinde dinlenmeyle kendiliğinden geçebilir fakat bazı durumlarda doktor tedavisi koşuldur. Her ne olursa olsun doktora görünene kadar gözlerinizi mikroplardan uzak tutmaya çalışmak, makyaj yapmamak, lens takmamak ve gözlere dokunmamak, alabileceğiniz başlıca önlemlerdir.

Göz Kanlanmasının Nedenleri

Gözdeki damarların belirginleşmesi, göze kan oturması, gözün içinin kanlanması gibi farklı biçimlerde ortaya çıkabilecek olan göz kanlanmasının birbirinden farklı, birçok sebebi olabilir.

Burada en yaygın göz kanlanması nedenlerini harf sırasına göre sıralamayı denedik fakat özellikle ağrı, acı veya görme şikayetlerinin eşlik ettiği kanlanmalarda, mutlaka vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmanız en iyisidir.

-Akut glokom: gözde ani basınç artışı, göz tansiyonu

-Alerjik reaksiyonlar

-Alkol ve sigara kullanımı

-Blefarit: göz kapaklarının kenarında kirpik köklerinin iltihaplanması

-Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

-Göz kuruluğu

-Güneşe maruz kalmak

Hamilelik: Hamilelikle birlikte vücutta pek çok değişiklik meydana gelir. Gözlerde kızarıklık, kan oturması gibi şikayetler hamilelik sırasında ortaya çıkabilir lakin bu şikayetler genellikle geçicidir ve doğumun sonrasında kendiliğinden iyileşecektir.

Konjonktivit: Alerji veya enfeksiyon kaynaklı iltihaplanma anlamına gelen konjonktivit, göz kanlanmasının en yaygın sebeplerinden bir tanesidir. Kirli elleri ya da havluları gözlere sürmek enfeksiyona sebebiyet veren bakterilere davetiye çıkarır. Lens kullananlar da temizliğe önem vermelidir. Bakteriler dışında örneğin grip virüsü gibi virüsler de enfeksiyon sebebidir.

Kontakt lens kullanımı: Lens kullananların temizlik gibi lens kullanma talimatlarına uymaları ve dikkatli olmaları önemlidir. Ne yazık ki lenslere alıştıktan sonra pek çok kişi zamanla özensiz davranmaya başlar ancak bu tutum bakterilere, mikroplara ve enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Ayriyetten uzun süre lens kullanmak göz kuruluğuna yol açar ve göz kuruluğu da yine göz kanlanması nedenlerinden biridir.

Kornea ülserleri: enfeksiyon veya yaralanma nedeniyle kornea tabakasında oluşan yaralar olarak tanımlayabileceğimiz kornea ülserleri görme kaybına neden olabileceğinden hafife alınmamalıdır. Kornea ülserlerinde göz kanlanmasının yanı sıra görme bozukluğu ve ağrı da belirtiler arasındadır.

Ramotolojik hastalıklar

Subkonjonktival kanama: Öksürme, hapşırma, kusma ya da ıkınma gibi zorlanma hareketleri göz kanlanmasının yaygın nedenleri arasındadır. Zorlanma göz yüzeyinde parlak bir kan beneği oluşmasına neden olabilir. Korkutucu görünebilir ancak eğer acı vermiyorsa genellikle bu benek birkaç gün içerisinde kendiliğinden dağılacaktır.

Tiroit hastalığı: Tiroit hastalıkları göz kuruluğu veya gözün yüzeyinde tahriş gibi kanlanmaya neden olacak sorunlara yol açabilir.

Travma veya gözün yaralanması, göze yabancı cisim, toz vb kaçması

    Uyuşturucu madde kullanımı

Uykusuzluk

Saatler boyunca bilgisayar ekranına bakmak, göz yorgunluğu: Bilgisayar başında uzun vakit geçirmek, uygun olmayan bir ışıkta uzun süre okumak gibi gözleri yoracak, zorlayacak aktiviteler gözlerin kanlanmasına neden olabilir. Zaman zaman bilgisayar başından kalkarak gözleri dinlendirmek, çalışma ışığını doğru ayarlamak gibi önlemler alınabilir.

Üveit: gözün renkli bölümünün ve orta tabakasının iltihaplanması olarak açıklayabileceğimiz üveitin yaygın nedenleri enfeksiyon, yaralanma ya da sistemik bağışıklık sistemi hastalıkları olarak sıralanabilir.

Yüksek tansiyon: Tüm vücuttaki damarları etkileyen hipertansiyon göz damarlarını da olumsuz olarak etkileyebilir. Retinaya kan taşıyan damarların etkilenmesi sonucu göz kanlanması görülebilir.

Göz kanlanmasının ciddi bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak zorlayıcı olabilir. Genel olarak ağrı, yaralanma, görme bozukluğu, ışığa karşı hassasiyet, bulantı ve kusma da göz kanlanmasına eşlik ediyorsa hemen bir doktora başvurulması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir