Hipomenore Nedir?

Adet kanamasının miktarının normale göre az olması ve kısa süreli adet görme durumuna hipomenore denir. Normal regl kanaması periyodu 24 ila 35 günde birdir. Tıbbi olarak, 24 günü bulmayan aralıklarla regl olunması polimenore, 35 günden daha uzun süren periyodlarla regl olunması durumuna ise oligomenore (seyrek adet görme) denir.

hipomenore nedir

Hormonal Faktörler Büyük Rol Oynuyor
Özellikle, ergenlik çağındaki genç kızlarda regl düzensizlikleri sık görülen bir durumdur. Seyrek adet görme ve kanamaların normalden az olması sorunu, adolesan dönemde hormonların işleyişindeki düzensizliklere bağlı olarak gelişmektedir ve 18 yaşına kadar olağan kabul edilir. Problem halen devam ediyorsa, 18 yaşından itibaren tedavi tavsiye edilir.

Hipomenore’ye sebep olan faktörlerin başında hormonal faktörler gelmektedir. Kadınlarda yaş ilerlemesine bağlı olarak, östrojen (kadınlık hormonu) seviyeleri azalır ve menopoz evresine doğru yumurtlama faaliyetlerinde bir yavaşlama görülür. 40 yaşından sonra kadınlarda Oligomenore ve Hipomenore görülmesi normaldir.
Aynı zamanda, Hipotiroidi (guatr hormon seviyelerinde azalma) ve rahim içerisinde yapışıklığa neden olan jinekolojik operasyonlar da regl kanamalarında azalmaya neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir