Kalp Krizi Neden Olur?

Kolesterol ve yağla oluşan plak haline almış tabakaların, damaları tıkaması sonucunda kan akımının yavaşlaması ve kalbin pompalama görevini yaparken zorlanması, kalp krizi nedir sorusunun cevabı olarak açıklanabilir.

Daha ciddi durumlarda damarların tamamen tıkanması söz konusudur, bu durum ise ölümle bile sonuçlanabilir. Kalp krizi dış etkenlerle da ortaya çıkabilmektedir. Kalp krizine neden olan ilaçlar, ani heyecan, korku, üzüntü, aşırı yorgunluk, uzun süre bedensel efor harcama gibi sebeplerle kalp krizi ortaya çıkabilir.

Kalp Krizini Tetikleyen Faktörler

Dünyada ve ülkemizde hala ani ölüm sebepleri içerisinde yüksek oranda yer alan kalp krizinin oluşumundan önce bazı küçük sinyaller alınıyor olsa da çoğu zaman bu kalp krizi belirtileri göz ardı edilmektedir.

Kalp krizinin ana nedeni damarların zaman içerinde tıkanması sonucu oluşan dolaşım bozukluğu olmakla birlikte, bazı etkenlerin varlığı kalp krizinin oluşumunu tetiklemektedir.

 • Sigara içmek kadınlarda ve erkeklerde kalp krizi risk oranını içmeyenlere oranla 3 kat artırıyor,
 • Kolesterol varlığı kalp krizi sebepleri içerisinde yer alan önemli bir faktördür. Ancak bilinmesi gerekir ki kötü huylu LDL kolesterol oranı arttıkça risk artar, iyi huylu HDL kolesterol arttıkça kalp krizi risk oranı azalır,
 • Diyabet rahatsızlığı olanların çok daha dikkatli olması önerilmektedir. Diyabet, kan pıhtılaşmasına yol açmakta ve damar tıkanıklığı riski ve dolayısıyla kalp krizi riski artmaktadır,
 • Yüksek tansiyon, kalp krizi riski ile birlikte kalp yetmezliği ve inme hastalıklarının en belirgin tetikleyicisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kan basıncının yüksekliği kriz ve benzeri kalp rahatsızlıklarını %50 oranında artırmaktadır.
 • Kullanılan bazı ilaçlar da kalp krizine sebep olacak faktörler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle kullanılacak her ilacın doktor kontrolünde olmasına özen göstermek gereklidir.

Kalp Krizinden Korunmanın Yolları

Kalp krizinden korunmak için öncelikle tetikleyen faktörleri ve bunların sizdeki varlığını bilmeniz gerekir. Risk olacak tüm faktörlerden uzak durmanın yanında,

 • Düzenli egzersiz,
 • Sebze ve meyve tüketimini artırma,
 • Katı yağ ve tuzdan uzak durma,
 • Düzenli kontrol yaptırma ile kriz risk oranı en aza indirir, kalp krizi sonrası tedaviye yardımcı olur.

Kalp Krizi Neden Olur?” üzerine 11 düşünce

 1. kış bahçesi

  Kalp krizi neden olur sorusunun cevabından ziyade bizlere bu kalp krizinden nasıl korunur tarzı bir yorum bırakmak istiyorum. Mevcut kalp krizinden korunma için hafta da en az 3 gün spor yapılması gerekir. Buna ek olarak stressiz ve yediklerinize dikkat edilerek bu rahatsızlık bir nebze önlenmiş olur.

  Cevapla
 2. özlemce şeyler

  Spor bir lüks değil insanlar için bir ihtiyaç olmalı, spor yapmak insanı zinde tutup sağlıklı yaşatırken aynı zamanda mutluluk hormonu salgılanmasını da sağlıyor.

  Cevapla
 3. aykut

  kalp beyinden sonraki en hayati organ. iyi bakmak lazım. öyle attıgı yere kadar deyip geçmemeli. sağlıklı yaşamak istiyorsanız, kalp de sağlıklı atmalı :) çok faydalı bilgiler var teşekkürler. yürümek, yürümek, yürümek. her gün hiçbirşey yapamıyorsanız 40 dk tempolu yürüyün.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir