Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki ufak, iplik benzeri dokunun, yani dişözünün (pulpa) çıkarılmasına denir. Hasar gören, hastalanan ya da ölen pulpa çıkarıldığında, kalan boşluk temizlenir, biçimlendirilir ve tekrardan doldurulur. Bu işlemle kök kanalı kapatılır. Seneler önce, hastalanan ya da zarar gören dişler çekilirdi. Günümüzde, kanal tedavisinde, kaybedilecek durumdaki dişler bile kurtarılabilmektedir.

Pulpa hasarının en genel nedenleri şunlardır:

-Çatlak diş
-Derin çürük
-Geçmişte veya yakın zamanda dişe ciddi darbe gibi nedenlerle dişte hasar.
Pulpa enfeksiyon kaptığında ya da öldüğünde, tedavi edilmediği takdirde, dişin kökünde, çene kemiği içinde abse oluşturan irin birikebilir. Abse, dişi çevreleyen kemiği yokederek ağrıya sebep olabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, duruma göre birden fazla seans gerektirecek türlü adımlardan oluşur. Bu adımlar şunlardır:

-Önce, ön dişin arka tarafında ya da azı veya küçük azı dişlerinin kuronunda bir delik açılır.
-Hastalıklı pulpanın çıkarılmasının ardından (pulpektomi) pulpa boşluğu ve kök kanalları temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu için biçimlendirilir.
-Birden fazla seansa ihtiyaç varsa, seanslar arasında dişi korumak için kuronda açılan deliğe geçici dolgu yapılır.
-Daha sonra geçici dolgu çıkarılır ve pulpa boşluğu ve kanal kalıcı olarak doldurulur. Gutta percha (Güta Perka) ismi verilen konik uçlu, kauçuk bir malzeme kanalların her birine sokulur ve genellikle simanla (yapışkanla) yerine yapıştırılır. Bazen, yapısal destek için kanalın içine metal veya plastik çubuk konulabilir.
-Son adımda, doğal görünümünü ve şeklini eski hale getirmek için dişin üzerine kuron kaplanır. Diş kırılmış ise, kuronu yerleştirmeden önce dişi onarmak için post uygulaması gerekebilir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Süre İçin Etkilidir?

 Kanal tedavisi uygulanan bir diş çok uzun ömürlü olabilir. Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Kanal tedavisi uygulanmakta olan dişleri korumak amacıyla neler yapmamız gerektiğini maddeler halinde sıralayacak olursak şunları söylememiz doğru olacaktır;
a) Kanal tedavisi bir uzman tarafından yapılmalıdır.
b) Kanal tedavisinin yapıldığı dişin üstü iyi kaplanmalıdır. Herhangi bir sızıntının oluşmaması gerekmektedir.
c) Hastalar dişlerine çok dikkat etmelidir. Hastalar çok sert besinler tüketmemeli, bu dişlere karşı daha hassas davranılmalıdır. Aksi takdirde çeşitli kırıklar oluşabilir. Kanal tedavisi uygulanan dişin çürümeyeceğini zannetmek yanlıştır. Tedavinin uygulandığı diş, hassasiyet gösterilip fırçalanmazsa çürümeye devam eder.
Kanal tedavisi, sadece çürüğü büyük olan dişlere yapılmaz. Bu tedavi aynı zamanda kök uçlarında enfeksiyon oluşan; kronik, apseli ya da akut enfeksiyon olan dişlere de yapılır. Kanal tedavisinin uygulanmasıyla iyileşen bu bölgeler enfeksiyonun yeniden nüksetmesine müsaittir. Bu yüzden hastaların dişlerine azami dikkat etmesi ve düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmesi gerekir. Kanal tedavisi yapılan dişler hassas olduğu için yemek yerken, fırçalarken her zamankinden daha dikkatli olmak gerekir. Fındık, ceviz gibi sert kabuklu besinleri dişle kırmaktan kaçınılmalıdır; zira kanal tedavisi uygulanan dişler cansız olduğu için iyi beslenemezler ve kuvvetlenemezler. Kırılmaya ve çürümeye daha açık bir yapıdadırlar. Bu sebeple kanal tedavisinin uygulandığı dişler günde en az iki kez fırçalanmalı, ağız gargarası ve diş ipi kullanılmalıdır.Kanal tedavisi ücretiyse yapılacak işleme göre değişiklik gösterebilir.Ortalama olarak diş başına 80-150 Lira arasında olmaktadır..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir