Karın Ağrısı İçin Yapılması Gerekenler

Günlük hayatımızda ansızın başımıza gelen karın ağrıları genel olarak bir hastalık habercisi olarak görülebiliyor. Durup dururken şiddetli bir biçimde oluşan karın ağrılarındaysa hiç zaman kaybetmeden anında bir hekime başvurmak gerekir.

Karın ağrıları herkesin başına fazlaca gelen rahatsızlıklardandır. Yemeği fazla kaçırmak, sindirim bozuklukları, regl sancıları vs. vs. pek çok nedenden ötürü karşılaşabildiğimiz karın ağrıları, bir haftadan fazla sürdüğünde mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Akut karın ağrılarının ardından yaklaşık 12 saat sonra hasta mide bulantısı ve kusma şikayetinde olabilir. Bunlar genellikle bağırsak tıkanıklığının göstergesidir.
Bağırsak ve  mide rahatsızlıkları; böbrek taşı, üriner hastalıklar, şeker ve tansiyon , böbrek üstü bezleri, adet sancısı, kan hastalıkları vb. hastalıklardan kaynaklı olarak da görülebilir.

Karnın sağ üst bölümünde meydana gelen ağrılar; karaciğer, safra kesesi yolları ve ülser sorunlarından ortaya çıkabilir. Karındaki sol üst kısımda dalak, pankreas ve aort damarı hastalıklarından da kaynaklanabilir. Göbeğin üzerindeki ağrıların nedeniyse yemek borusu ve mide ile 12 parmak bağırsağı olabilir. Ya da bu durum reflü ile gastriti düşündürebilir.Ağrı karnın sol tarafında hissediliyorsa yumurtalık sorunu, kalın bağırsak sorunu, idrar problemleri, dış gebelik veya apandisit sorunlarını olasılıklar arasına almak gerekir.Uzmanlar hastakları karın ağrısı konusunda uyarıyor. Karın ağrısı şikayetlerinde bir doktora danışmadan ilaç almayın. Hafif şiddetli ağrılardaysa tost yemek ya da elma suyu içmek yarar sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir