Kemik Erimesi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Osteoporoz kelimesi halk arasında kemik erimesi diye bilinen kemiklerin kendi içlerindeki minerallerin kaybolunarak zayıf, güçsüz ve kırılgan bir yapı alması durumuna denir. Kemik erimesi rahatsızlığı genellikle kadınlarda daha fazla görülür. Erkeklerde görülme oranı kadınlarda görünme oranına göre %80 daha azdır. Bu sebeple özellikle yaş ilerledikçe kadınların büyük bir kısmı kemik erimesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalırlar.

Kemik Erimesi Rahatsızlığı Neden Daha Çok Kadınlarda Görülür

Kemik erimesi nedir ne değildir diye tanımını yaptığımıza ve kadınlarda kemik erimesinin daha çok görüldüğünü açıkladığımıza göre şimdi de bunun nedenlerini sayalım isterseniz:

-Erkeklerde olan kemik kütlesi oranı kadınlara göre daha fazladır bu oran kemik gelişimi sırasından itibaren böyledir.

– Kadınlar erkeklere göre daha uzun ömürlüdürler bu da onların kemik erimesi oranını kadınlarda daha çoğa yükseltmektedir.

– Erkeklik hormonu olarak da bilinen testestoronun kemikler üzerinde koruyuculuk etkisi vardır.

– Kadınlar için oldukça zorlu bir dönem olan menapoz döneminde kemik yıkımı artar. Fakat erkekler için böyle bir dönem söz konusu olmadığından onlar açısından böyle bir sıkıntı hiçbir zaman yoktur.

Kemik erimesi rahatsızlığının ilk safhalarında kişi bu duruma dair hiçbir belirti göremez. Fakat hastalık ilerledikçe birtakım belirtiler gün yüzüne çıkar ve kemik erimesi hastalığının kişinin bedeninde ilerlediğini açığa vurar. Peki kemik erimesinin belirtileri nelerdir:

– Sırt kamburlaşması ve omuzlarda yuvarlaklaşma,

– Boy kısalması,

– El bileklerinde aniden oluşan kırıklar,

– Bel ağrısı,

– Omurgada kırıklar,

– Sırt ağrısı,

– Kaburgada kırıklar,

– Kalça kemiklerinde kırıklar.

Kemik Erimesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kemik erimesinin tedavi yöntemlerinin başında tek başına ilaç gelmez. Çünkü bu hastalık sadece ilaç içilerek kurtulanacak bir hastalık türü değildir. İlacın yanında yaşam biçiminde ciddi değişiklikler getirilmesi gerekir. Peki kemik erimesinin tedavi yöntemleri ilaç dışında nelerdir:

– Bu hastalıkta spor yapmak çok önemlidir. Kişi düzenli spor yapmalıdır.

– Sporun yanında egzersiz ve fiziksel aktiviteler de gerekir.

– Kalsiyum açısından zengin içerikli besinler tüketilmeli bunun yanında da hastalığa uygun bir şekilde dengeli beslenme önemlidir.

– D vitamini alınmalıdır.

– Günde en az 15-20 dakika da olsa gün ışığına çıkılmalıdır. Çünkü D vitamini için güneş çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir