Mide Gazı Nedir, Mide Gazı Kimlerde Görülür, Mide Gazı Nasıl Geçer

Sindirim sistemindeki kanal üzerinde yer alan on iki parmak bağırsağına kadarki kısımda oluşan mide gazı, normal seviyede bulunduğu müddetçe sıkıntı çıkarmasa da fazla oluşması durumunda hem midede hem de bedende bazı rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ağızdan gaz çıkarma gibi rahatsızlıkların yanında mideden aşağı inmesi durumunda ince bağırsaklarda da sorun teşkil etmektedir.
Mide Gazının Nedenleri: Mide gazının oluşmasındaki nedenler içinde en fazla yemeklerden sonra oluşan şişkinlik yer almaktadır. Ayrıca insan öne doğru eğildiğinde veya yatarken ağızdan gaz çıkarabilir. Yemeklerden sonra oluşan mide bulantıları ve kusmalar, midede oluşan gerginlikler ve çabuk doyma da mide gazının nedenleri arasındadır.
Birden fazla nedenden dolayı oluşabilen mide gazı, en fazla hava yutmak nedeniyle oluşmaktadır. Bu hava yutmaya da çok hızlı bir şekilde yemek yemek ve iç çekmek gibi alışkanlıklar neden olur. Öğünleri atlayarak yemek yemek, uzun saatler boyunca aç kaldıktan sonra birden yemeğe yüklenmek ve acılı baharatlı besinler almak mide gazının oluşumunu arttıran nedenlerdendir.
Mide gazı bazen de ülser, bağırsaktaki iltihaplanmalar, sindirim sisteminden kaynaklanan kronik hastalıklar gibi nedenlerle de oluşabilir. Böyle durumlarda genelde sadece mide gazı oluşumu ile kalmaksızın başka rahatsızlıklar da baş göstermektedir.
Mide gazı oluşumunun bir başka nedeni de, gastrit gibi hastalıklardan kaynaklanan yoğun asit oluşumunun tuz, su ve gaz gibi maddelerle birleşmesi nedeniyle midede gaz oluşturabilmesidir. Bununla birlikte mide gazı oluşumunu tetikleyecek bazı gıdalar da vardır ki bunlardan bazıları; içinde baharat, acı ve yapay maddeler kullanılan gıdalardır. Bu gıdaların tüketimi de midede gaz oluşumunu tetikleyebilmektedir.
            Mide Gazı  Nasıl Geçer: Uzmanlar, mide gazı tedavisinde, midede oluşan gazın emilerek dışarı atılmasına yardımcı olan ilaçları tavsiye etmektedir. Bu ilaçlar midedeki küçük miktarda oluşan gazları bir araya toplayarak vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bazı ilaçlar da midede asidin oluşumunu azaltarak gazın oluşumu önlemeye yönelik kullanılmaktadır.

Mide gazı eğer yemeklerden sonra oluşuyorsa, karın bölgesine sıcak masaj uygulamak,  yürüyüş yapmak, yemeklerin ardından bir bardak ılık su içmek bu gazın oluşmasını engellemektedir. Fakat mide gazı kalp ve sırt bölgesinde şiddetli bir şekilde ağrıya neden oluyorsa gaz giderici ilaç kullanımı önerilmektedir.

 

Mide Gazı Nedir, Mide Gazı Kimlerde Görülür, Mide Gazı Nasıl Geçer” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir