Sağlıklı Diş Kalp Krizini Önlüyor

Dişleri düzenli olarak fırçalamanın, kalp krizi riskinden tutun düşük yapmayı önlemeye dek pekçok faydası olduğu belirtildi. Diş Hekimleri Odası Bursa Şube Başkanı Emel Coşkun, diş fırçalamanın kalp krizi riskinden düşük yapmayı engellemeye kadar birçok faydası olduğunu söyledi.
Ağız ve diş sağlığının genel sağlık fonksiyonlarının kalitesi açısından önemli olmasına dikkat çeken Coşkun, “Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitlerine göre insanların en çok karşısına çıkan sağlık problemi, diş ve diş eti hastalıklarıdır. Bu rahatsızlık, 5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine, hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara ve 39-69 yaş grubundaki insanların 7 kat daha fazla kalp hastalığına sebebiyet vermektedir” dedi.
Türkiye’de ağız ve diş sağlığı hakkındaki verilerin çok olumsuz olduğunu belirten Coşkun, “Halkımızın yüzde 47,11′i son bir senede diş doktoruna gitmemiştir. Ömrü boyunca hiç diş hekimine gitmeyen nüfus oranıysa yüzde 12,5′tir. 12-13 yaşlarında her 100 çocuktan 81-84′ünün dişlerinde çürük bulunmaktadır. 30-34 yaş grubunda ise 100 kişiden çürüğü olmayan insan sayısı yalnızca 3′tür. Ayrıca, gelişmiş ülkelerde diş hekimlerine gitme sıklığı senede 5 kez iken, ülkemizde 0.7 dir” açıklamasını yaptı.
Diş macunu kullanım oranında Avrupa ülkelerinin çok gerisinde bulunduğumuzu belirten Coşkun, “Senelik diş macunu kullanım oranı İngiltere’de 480 gram, İtalya’da 270 gram, İspanya’da 155 gram, Türkiye’de ise 87-90 gramdır. Ülkede kişi başına düşen diş fırçası kullanımıysa İngiltere’de 2,4, İsveç’te 2,5, Türkiye’de ise 2006 verilerine göre 0.71′dir” diye konuştu.
Türkiye’de 20 bin diş hekimi olduğunu belirten Coşkun, “Bu hekimlerden yüzde 73′ü serbest, yüzde 27′si ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. AB ülkelerinde bir diş hekimi günde ortalama 15-20 hastaya bakarken, ülkemizde bir diş hekimi günde 5-6 kişiye bakmaktadır” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir