Semizotunun Faydaları Ve Zararları

Semizotu salata ve yemek olarak tüketilen gıdalardan biridir. Özellikle yaz aylarda taze semizotu salata olarak çok fazla tüketilmelidir. Sebze türlerinin arasında en çok omega 3 barındıran semizotu özellikle çiğ olarak tüketildiğinde vücuda alınması gereken amino asitleri almanıza yardımcı olur.

Semizotu tamamen şifalıdır. için araştırma yaptığınızda bağırsak ve mide problemlerinde yardımcı olduğunu görürsünüz. Mide yanmasına engel olarak bağırsakların yumuşamasını sağlar. Sinirlerin yatışmasında etkili olan semizotu bitkisi uykusuzluk çekenler için ideal sebzelerden biridir.

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan semizotu, genellikle çiğ tüketildiğinde vücudunuz için en önemli destekçilerden biridir. Semizotunun faydaları ve zararları arasında omega 3 bakımından zengin oluşu kişinin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Doğal ve sebze oluşu semizotunun birçok faydasını ön plana çıkarmaktadır.

İdrar söktürücü özelliği olduğundan vücutta biriken fazla suyunda idrar ile dışarıya atılmasını sağlar. Bronşların açılmasında etki göstererek özellikle bronşit rahatsızlığında tercih edilebilmektedir.

Semizotu içerisinde bu kadar faydalı olan bir bitkinin hali hazırda bir yan etkisi olmadığı bilinmektedir. Zararlı olmadığından rahatlıkla her öğünde tüketebilirsiniz. Semizotu tüketirken mutlaka bol su ile yıkayarak temizlemeye özen göstermelisiniz. Bol su ile yıkadıktan sonra ister yemek olarak isterseniz de salata olarak tüketebilirsiniz. En çok tercih edilen çeşidi ise semizotunu yoğurtlayarak tüketmektir. Bu sayede semizotunun buruk tadını almazsınız ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 

Semiz-Otu

Semizotunun Faydaları Ve Zararları” üzerine 10 düşünce

 1. Onur

  Semiz otu özellikle Ege’de yoğurtlu ve hafif bir de baharatlı şekilde karıştırılıp, yemeklerde servis edilir. Yoğurtlu semiz otunun tadı kadar güzel bir yaz mezesi yoktur.

  Cevapla
 2. Diyet

  Semiz otu genelde diyet yapan ve sağlıklı beslenmek isteyen insanların da tercihi olmaktadır. Oldukça lezzetli onur arkadaşın dediği gibi yoğurtlu semiz otunun tadından yenmez gerçekten.

  Cevapla
 3. stor perde

  Doğada bol bol erişebileceğimiz bu semiz otunu kavurarak yinebileceğiniz gibi saf halde yıkayarak da yiyebilir ya da yoğurtla bütünleştirerek de cacık gibi tüketebilirsiniz. Çok faydalı bir besin kaynağıdır ve doğada bol miktarda bulunmaktadır.

  Cevapla
 4. marmaris klima

  Semiz otu yazın cacık içine konulduğunda oldukça lezzetli oluyor ve cacığa çok güzel bir tat katıyor. Yaz ayında sofraların vazgeçilmezi diyebilirim. Bu kadar yararı olduğundan da haberim yoktu açıkçası. Bundan sonra sofralarımızdan eksik etmeyiz artık.

  Cevapla
 5. Oran anahtarcı

  Semiz otu öyle yararlı bir şey ki her türlü yemekte kullanılıyor yoğurla olanı ayrı güzel yemek içerisinde ayrı güzel. Her yemeğe rahatlıkla konulacak her damat zevkine uygun bir ot çeşiti.

  Cevapla
 6. pelinay

  Sadece semiz otu değil tüm yeşil bitkilerin faydası saymakla bitmiyor. Geçen gün dereotunun faydalarını bi inceleyi istedim. Vücudun c vitaminin %40’ını bir avuç dereotu karşılıyormuş

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir