Teratom Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplumumuzun sağlık konuları arasında en fazla merak ettiği konulardan biri de teratom konusudur. İsminden de anlaşılacağı gibi yabancı kökenli bir kelime olan teratom sözcüğü genel olarak bir tür tümöre verilen isimdir.

Günümüzde sıkça rastlanan tümör çeşitlerinden olan teratom tümörü genellikle organ veya doku parçacıklarından meydana gelmekte ve bununla birlikte zamanında tedavi edilmediğinden çok ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Yani konuyu özetlemek gerekirse teratom organ veya doku parçlarından oluşan ve kapsül türü olan bir tümördür. Teratomu diğer tümörlerden ayıran birçok özelliği bulunmaktadır.

Teratomun en belirgin özelliklerinden biri de vücudumuzun belirli bölgelerinde kendini göstermesi ve çoğu zaman sinsi bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Teratom vücudumuzun daha çok saç, diş, kemik bölümlerinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca göz çevresinde ayak ve ellerde de görülebilmektedir. Günümüzde tedavi edilebilir tümör türlerinden olan teratom tümörü ülkemizde sıkça görülebilen sağlık sorunlarındandır.

 

Teratom Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Sıradan tümörlerden çok daha farklı olabilen teratomun tedavisinde genel olarak cerrahi müdahale yöntemi uygulanmaktadır. Müdahalenin terantomun büyüklüğüne göre değişebildiği çoğu terantom vakalarında cerrahi müdahale sonrasında çıkarılan dokunun daha yakından incelenmesi amacıyla mikroskobik yöntem uygulamasına başvurulmaktadır.

Bu uygulama sayesinde ise dokunun selim mi veya da habis mi olduğunun tespiti yapılmaktadır. Çıkarılan dokunun habis olması durumunda geriye kalan kanserli dokuların kalıcı olarak ortadan kaldırılması amacıyla kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına başvurulmaktadır.

Çıkarılan tümör habis değilde selim ise o zaman cerrahi müdahale başarıyla sonuçlanmış demektir. Buna ek bir müdahalenin gerçekleştirilmesine gerek bulunmamaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen terantom özellikle 50’li yaşlardan sonra sıkça görülebilmekte ve erken müdahale edilmediğinde ciddi hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlayabilmektedir.

 

Teratomda Erken Müdahalenin Önemi Nedir?

Diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi teratom rahatsızlığında da erken müdahalenin önemi büyüktür. Özellikle terantom sorununun tedavi sürecinin başarılı sonuçlar verebilmesi için terantom sorununun erken teşhis edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle doktorlar tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi terantom sorununun da dikkate alınması gerektiğinin altını çizmekte ve bu terantom sorununun görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

 

Teratom Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?” üzerine 4 düşünce

 1. Nedir

  Harika bir yazı olmuş. Kendimde bu hastalığa yakalandım galiba doktora gitmeden önce teratom hakkında bilgi edinmek istedim.

  Cevapla
 2. gaziantep elektrikçi

  Allah’ım tüm gönülden inananların ve yavrularımızın şifalarını verir inşallah. Teknolojinin gelişmesi sadece kendi alanını değil ne yazık ki tüm alanlara sıçrıyor. Kanserojen maddelerin üretimine neden olan aletler hep teknolojinin önüne geçilemezliği.

  Cevapla
 3. Kamu personeli

  Kemoterapi burada da bir çözüm olanağı sunuyor ama son teknoloji dahi kemoterapiye tak diye başlamak için yeterli kalmayabiliyor. Allah’ım kimsenin başına vermesin.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir