Vajinal Akıntı Neden Olur?

Kadınların çok yaşadığı sorunlardan bir tanesi vajinal akıntıdır. Kadının ilişkiye girmesi; evli ya da bekar olmasının bu vajinal akıntı ile doğrudan bir bağlantısı yoktur. Fizyolojik akıntı genellikle vajinanın kendi özelliğinden doğduğu ve her kadın bu sorunu yaşadığı için normal ve zararsız bir süreç olduğunu söylemek mümkün. Lakin bir rahatsızlığın habercisi olmasa bile bu durumdan şikayetçi olunması kadar doğal bir şey yok.

Peki bu vajinal akıntı neden olur gelin bir bakalım. Doğası gereğince nemli bir yapıya sahip olan vajinanın çeperindeki salgı bezlerinden salgılanan sıvı bu alanı nemli bir hale getirir. Bu nemlilik hali arttığı zaman ise kadınlarda fizyolojik akıntıyı oluşturur. Bunun dışında kadınlarda akıntının rengi ve kokusu, bu akıntının bir çeşit hastalık haberi verip vermediğinin bir belirtisi olabilir.

vajinal akıntı sorunu

Kısaca değindiğimiz gibi kadınlarda akıntının nedenleri genel olarak doğal ve normaldir. Biz bu akıntılardan tıp dilinde “Fizyolojik akıntı” diye söz etmekteyiz. Bu tip fizyolojik akıntılar tamamiyle tehlikesiz olan akıntılardır. Gelelim bu akıntıların zararsız yani fizyolojik olduğunu ya da olmadığını nasıl anlayabileceğimize; Akıntılar, devamlı, kokusuz ve renginin şeffaf beyaz ya da açık sarı olması, idrar yaparken yanma, kanama, ağrı gibi durumları meydana getirmiyorsa bir sorun teşkil etmemektedir. Ne işe yarar o zaman bu akıntı.  Kadın vajinasını mikroplardan korur, Cinsel ilişki sırasında kayganlık sağlar, hamilelik öncesinde vajinaya düşen spermlerin rahme ulaşmasını kolay hale getirir, bünyesinde topladığı mikropların dışarı atılmasına olanak tanır.

Fizyolojik olmayan akıntılarsa bunların aksine genellikle çevresel nedenlerden ötürü kendini gösteren hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Fizyolojik olmayan akıntılar, sarı yeşil rengi, kötü kokusu, beyaz çökelek gibi pütürlü yapısı, kaşıntı, yanma ve ağrı gibi etkilerinden teşhis konmaktadır.

vajinal akıntı mantar

Fizyolojik Akıntı Nedenleri:

Hamilelik dönemi
Antibiyotik kullanımı
Şeker hastası olmak
Birden fazla kişiyle korunmadan ilişkiye girmek
Tampon kullanmak
Sentetik iç çamaşırı kullanmak, dar giysiler giymek
Nemli çamaşır ile oturmak
Vajina içini sık ve sabunla yıkamak, kokulu tuvalet kağıdı kullanmak
Fazla klorlu havuzlara girmek
Başkasına ait özel çamaşırlardan kullanmak
Östrojen, kortizon ve spiral kullanmak
Bakteri, virüs ve mantar hastalıklarına sahip olmak
Cinsel bölgelerin temizliğine dikkat etmemek
Yalın ayak soğuk zeminlerde gezmek

şeklinde nedenler sıralanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir