Yirmilik Dişler Neden Çıkar?

İnsanların vücutlarında birçok organ farklı görevleri varmış gibi görünmektedir. Örnek olarak; apandisit vücudumuzda neye yaramakta ne faydası olmaktadır? Bazı bilim insanları apandisitin tarihin ilk dönemlerinde ot yiyerek beslenen eski insanlarin sindirimlerinde yardımcı organ olduğu görüşündedir. Ancak vakit ilerledikçe ot ile beslenmekten vazgeçen insanların apandistlerinin köreldiği görüşü yaygındır.

Apandist gibi vücudumuzdaki bazı diğer organlar işlevlerini günümüzde kaybetselerde insanlığın çok eski tarihlerinde önemli görevleri olduğu düşünülmektedir.

Aslında tüm dişler zaten aynı sürede çıkmazlar. Öncelikle süt dişler denen dişler çıkar ve daha sonra onlar dökülür ve ön dişler ile köpek dişleri çıkar. Bu dişlerden sonra ise azı dişleri cikar. Yirmilik dişler ya da yaş dişleri ise en son çıkarlar. Bütün bu olaylar esnasında insanın çene kemiği devamlı gelişmektedir, ve ancak 20 yaşını geçtigi vakit yirmilik dişlere çenede yer açılır. Yirmilik dişlerin geç çıkması bundan ötürüdür.

gömülü yirmilik diş

Fakat zaman ilerledikçe insanın çene kemiğinde yirmi yaş dişlerine daha da az yer kalmaktadir. Bu sebeple bazı insanlarda yirmilik dişler hiç çıkmamaktadır ve damaklarin icerisinde gömülü olarak kalmaktadir. Bazen ise çene kemiğine tam olarak yer bulamayıp çürümekte veya iltihaplanmaktadır. Bu sebeplerle diş doktorları genelde yirmilik dişleri çekip alma yoluna gitmekdedirler.

Gelgelelim asıl konumuza; yabancı ülkelerde “akıl dışı” olarak isimlendirilen yirmilik dişler aslına bakildiginda çiğneme işlemindede pek bir yararı ya da desteği bulunmayan ve gunumuz insanina gecmiste yemek pişirmeyi daha keşfetmemiş olan atalarınin mirasıdır…

Atalarimiz çiğ olan yiyecekleri daha güçlü bir çene ve dişler ile yemeğe ihtiyaç duyuyorlardi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir